Balıkçılara hijyen eğitimi

Balıkçılara hijyen eğitimi
Sarıyer Belediyesi, ilçe sınırları içerisinde bulunan balıkçı restoranları ve lokantalarının işletmeleri ile bir araya gelerek “Beyaz Martı Hijyen Projesi Eğitimi” verdi.

Yeni tip Korona Virüs (Covid-19) salgını nedeniyle dünya ve Türkiye’de alınan tedbirlerle beraber Sarıyer Belediyesi, ilçe sınırları içerisinde bulunan balıkçı restoranları ve lokantalarının işletmeleri ile bir araya gelerek “Beyaz Martı Hijyen Projesi Eğitimi” verdi.

Sarıyer Belediyesi düzenli olarak yaptığı dezenfekte çalışmalarının yanı sıra Sarıyer’de bulunan balıkçı restoran ve lokantaları işletmelerine yönelik gerçekleşen eğitim Sarıyer Belediyesi Hizmet Binası’nda yapıldı. Katılımın oldukça yoğun olduğu “Beyaz Martı Hijyen Projesi Eğitimi”ni İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Nuray Özden verdi.

BU BİLİNÇ HERKESE AŞILANMALI

Eğitim için işletme sahipleriyle bir araya gelen Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun toplantı öncesinde yaptığı konuşmada şunlara değindi: “ 50 km’lik sahili olan bir ilçede yaşıyoruz. Balık restoranları oldukça fazla. O yüzden önceliğimiz restoran sahibi sizlerle buluşmak oldu. Burada verilen eğitimler daha sonra denetlenerek desteklenecek. Hijyen günümüzde korona virüs konusu ile birlikte daha çok gündemde yer almaya başladı. Bu çalışma sonunda balık yemek isteyen insanlar nerede temiz balık yiyebilirim diye araştırma yapmak zorunda kalmayacak. Bu konuya özen gösterdiğiniz için teşekkür ediyorum.”

ELLER BOL BOL YIKANMALI

Sarıyer Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi iş birliği ile yapılan eğitimde konu hijyen olunca korona virüste konuşulmadan geçilmedi. İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Nuray Özden, Dr. Öğr. Üyesi Yasemin Tosun ve Dr. Hande Doğruyol Bahar’ın katıldığı toplantının önceliği Sarıyer’de bulunan gıda işletmeleri oldu. Bu kapsamda yapılan iyi uygulamaları kontrol edip eksikleri tamamlamak amacında olduklarını dile getiren Özden, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:  “Bu çalışma ile öncelikle Sarıyer daha sonra da İstanbul geneline sağlıklı gıda tüketimi ile alakalı bilgiler vermiş olacağız. Korona ve benzeri virüsler hep var ve var olmaya devam edecek. Bu konuda alınacak önlemler çok basit. Uzmanlar,  basın ve sosyal medya vesilesiyle sık sık alınacak önemleri dile getirebiliyor. Düzgün ve sağlıklı beslenerek, temiz hava bol güneş ile direncimizi yükseltebiliriz. Mevsim ve Sarıyer buna şu anda çok uygun. Bu anlamda el yıkamaya özen göstermeliyiz.”

Bu haber toplam 9304 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT