Balık sezonu açıldı VİRA BİSMİLLAH

Balık sezonu açıldı VİRA BİSMİLLAH
Balık sezonunun açılması ile birlikte, Sarıyerli balıkçılar ‘Vira Bismillah' dedi.
İlk günü İstanbul Boğazı'na ağ atarak geçiren balıkçılar, yeni sezonda ucuz balık sözü verdi.
 
Uzun bir aranın ardından, 2013-2014 balık sezonu açıldı. Yeni sezona balıkçılar büyük ümitlerle başladı. İstanbullu onlarca balıkçı, ilk gün boğazın mavi sularına ağlarını bıraktı. Sarıyer Kireçburnu Limanı'nda düzenlenen törenle balıkçılar yeni sezona ‘Vira Bismillah' diyerek başladı. Sezonun ilk günü renkli görüntülere sahne oldu. Onlarca balıkçının büyük ümitlerde boğaza saldığı ağlara Torik, Palamut ve kilolarca İstavrit takıldı.


Yeni sezonun hayırlı olmasını dileyen İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Tuncay Sagun, “Allah nasip ederse bu sene Palamut ve Hamsi denizlerimizde çok görülüyor. Halkımıza ucuz balık yedireceğiz” müjdesini verdi. Denizin her zaman tehlikeli olduğunu ifade eden Sagun, “Bizim bunun üstesinden gelecek kadar ekipmanımız var. Hamsi bizim milli balığımız. Hamsi'nin bol olması demek, ucuz balık yedirmek demek. Palamut zaten geçen sene boldu, bu sene de bol olacak” dedi.

baliksezon2.jpg

Yeni sezonun ilk gününde boğaza ağ atan balıkçılar ise, “Geçen seneden çok çok daha iyi ümidimiz var. Geçen sene yağmacılık vardı. Kısa sürdü. Bu sene inşallah az olur, para eder ve uzun süre olur. Bu sene ümidimiz Nisan ayına kadar devam etmesi” diye konuştu. 

İlk olarak sulara bırakılan metrelerce uzunluğunda ağlar, daha göre balıkçılar tarafından toplandı. Balıkçıların ilk gün yaşadıkları zorlu yolculuk kameralara yansıdı. Ağların toplanması ile ortaya çıkan kilolarca ağırlığındaki balıklar ise herkesin yüzünü güldürdü. Gemi içindeki havuzlara doldurulan balıklar daha sonra satılmak üzere hale götürüldü.

baliksezon3.jpg

AK Partililer Balıkçılara bereket diledi 
AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Safi, AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir, Meclis Üyesi Hüseyin Coşgun ile birlikte Rumeli Feneri’ndeki balıkçıları ziyaret ederek bereketli bir sezon geçirmelerini dilediler. 

baliksezon1.jpg

Bu haber toplam 8014 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT