Bakan'dan önce Tekin açıkladı

Bakan'dan önce Tekin açıkladı
CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, 3. Köprü'nün güzergahı olduğunu öne sürdüğü projeyi açıkladı.

CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, 3. Köprü'nün güzergahı olduğunu öne sürdüğü ve Ankara'da Başbakan'ın bilgisiyle hazırlandığını söylediği projeyi, bugün düzenlediği bir basın toplantısıyla açıkladı.

Projenin sadece İstanbul'u değil bütün Türkiye ilgilendirdiğini söyleyen Tekin, 3. köprüyle ilgili planın Ankara'da yapıldığını öne sürdü.

TOPBAŞ BİLMİYOR
"Sayın Topbaş'ın 'Ben İstanbul anayasası yaptım' dediği 100 binlik planda 3. köprü yok. Ben inanıyorum ki bundan bilgisi yok. Bizden öğrenmiş olacak" diyerek sözlerine başlayan Tekin, bu planın bir geceyarısı İstanbulluların önüne gelmesine, vicdanlarının el vermediğini için bu açıklamayı yaptıklarını sözlerine ekledi.

"ARAZİLER EL DEĞİŞTİRDİ"
Ankara'da hazırlanan projeye göre 3. Köprü yolunun en batıda Silivri Kınalı'dan başladığını öne süren Tekin, bölgenin Orman arazisi olduğunu söyledi.

Bölgedeki su havzalarının tehlike altında olduğunu iddia eden Tekin, B. Çekmece. Çatalca ve Hadımköy bölgelerinde bir çok arazinin kısa süre önce el değiştirdiğini öne sürdü.

Tekin, "Bu araziler kimlerin. Nasıl kısa sürede el değiştirdi. Eğer 30 yıldır o bölgede arazilere olan varsa onlara saygı duyarız. Ama bir yıl içerisinde bu araziler el değiştirmişse çok önemli bir kuşkudur" şeklinde konuştu.

Güzergahın, Bahçeşehir üzerinden Sazlıdere havzası, Kemerburgaz, Alibeyköy havzaları ile Fatih ormanları ve Belgrad ormanlarını içine aldığını söyleyen Tekin,"İstanbul'un geriye kalmış akciğerleri ciddi bir tehlikeyle karşı karşıyadır" şeklinde konuştu.

KÖPRÜ TARABYA OTELİ'YLE BEYKOZ'DAKİ M.Ü ARAZİSİ ARASINDA
Plana göre 3.köprünün Avrupa yakasında Tarabya otelinin üzerinden, Anadolu yakasında Beykoz'daki Devlet Su İşleri Arazi ve Marmara Ünevirsitesi arazisini içine alan bölge arasında yapılacağını öne süren Tekin, ünlü bir işadamının villasının planlanan köprünün altında kalacağını da iddia etti.

MELEN ÇAYI PROJESİ TEHLİKEDE
Köprü çıkışı bağlantı yolunun Çavuşbaşı ve Polonozköy'den geçeceğini öne süren Tekin, bu bölgedeki arazi sahiplerinin de iyi incelenmesi gerektiğini söyledi. Tekin, " Kimindir bu araziler" diye sordu.

Şile otobanının ordan, Çekmeköy'e bağlanacak yolun, İstanbul'a su sağlayan Ömerli Su havzası ve melen suyu bağlantısını da tehlikeye atacağını söyleyen Tekin," Ankara'da yapıldığı için, İstanbul belediyesinin bilgisi dışında yapıldığı için, oradaki bürokratın İstanbul'un suyuyla ilgili bilgisi yok" şeklinde konuştu.

TEKİN: ARAZİLER KİMİN?
Projenin Sabiha Gökçen Havalimanı çevresini de içine aldığını iddia edin Tekin," Sabiha Gökçen Havalilmanının etrafındaki araziler kimindir ? Ne rant sağlandı. Araziler ne zaman el değiştirdi. Akfırat dediğimiz yerde de çok önemli araziler kapatılmıştır" diye konuştu. Yolun Topçular'a bağlandığını söyleyen Tekin, " projenin Bir ucu Topcular diğer ucu Silivri. İşte 3.köprü projesi" diyerek sözlerini tamamladı.

BAZI BÜROKRATLAR İMZALAMADI
Açıkladığı projenin Ankara'da Ulaştırma Bakanı ve Başbakanın bilgisinde hazırlandığını söyleyen CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, bazı bürokratların bu projeye imza atmadığını, bunlar arasında Karayolları Genel Müdürü'nün de olduğunu söyledi.

İddiaların yalanlanması halinde ellerinde başka bilgiler olduğunu ve bunları açıklayacaklarını söyleyen Tekin, İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın 3. köprüye karşı çıktığını da öne sürdü.

Bu haber toplam 1592 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT