Anne-babalar çocuklarının haklarını öğrendi

Anne-babalar çocuklarının haklarını öğrendi
2014 yılından bu yana ‘Çocuk Hakları’ konusunda çalışmalar yürüten Sarıyer Belediyesi’nin, ebeveynlere yönelik düzenlediği interaktif seminer büyük ilgi gördü. 

Sarıyer Belediyesi ile Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi (ÇOÇA)’nin işbirliğinde 2014 yılında başlatılan Çocuk Hakları toplantıları devam ediyor.

Sarıyer Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Ebeveynlere Çocuk Hakları” seminerinde interaktif yöntemle velilerin çocuklarının haklarını anlamalarını sağlayacak bilgiler verildi.

“ÖĞÜT VERMEYİN, ÖRNEK OLUN”

Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birim Sorumlusu Gözde Durmuş’un verdiği seminerin amacı, ebeveynlerin çocukları gibi düşünmeleri gerektiği konusunda farkındalık yaratmak. 

anne-ic1.jpg

Velilere çocukken oyun oynamaktan mı yoksa ders çalışmaktan mı daha çok hoşlandıklarını soran Durmuş’a velilerin yanıtı, oyun oynamak oldu. Durmuş, anne-babaların çocuklara empatiyle yaklaşmaları, onları anlamaları, olumlu ya da olumsuz her şeyin açıklamasını yapmaları gerektiğini söyledi. Çocukların özel yaşamlarına saygı gösterilmesinin altını çizerek velilere “Sen küçüksün anlamazsın” gibi cümlelerin kurulmaması gerektiğini ifade etti. “Öğüt vermeyin, örnek olun” diyen Durmuş, ebeveynlerin çocuklarının yetenek ve potansiyellerine güvenmelerini tavsiye etti. 

Katılımcılarla birlikte semineri dinleyen Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Erdem, herkesi 8 – 9 Aralık günlerinde saat 11.00’de bu yıl 4. gerçekleşecek olan Çocuk Hakları Festivali’ne davet etti. 

Bu haber toplam 2596 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT