Anayasa Mahkemesi'nden FLAŞ AYAZAĞA KARARI!

Anayasa Mahkemesi'nden FLAŞ AYAZAĞA KARARI!
Maslak-Ayazağa'nın Şişli'den alınarak Sarıyer'e bağlanmasının iptali için açılan dava karara bağlandı. İŞTE O KARAR:
Anayasa Mahkemesi, 6360 sayılı On Üç İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Altı İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un iptaline ilişkin CHP'nin açtığı davayı esastan görüşerek karara bağladı.
 
Yüksek Mahkeme, CHP'nin açtığı dava üzerine, on üç ilde büyükşehir belediyesi ve yirmi altı ilçe kurulmasına ilişkin kanunun, yalnızca geçici birinci maddesinin 27. fıkrasını Anayasaya aykırı buldu, diğer iptal istemlerini ise reddetti.
 
Ayazağa, Maslak ve Huzur mahalleri Sarıyer’de kaldı
CHP 2012 Kasım ayında TBMM’de kabul edilen 13 Büyükşehir ve 26 ilçe kurulması hakkındaki yasa için, iptal davası açmıştı. İptal isteminde İstanbul Şişli ilçesine bağlı Ayazağa, Maslak ve Huzur mahallelerinin Sarıyer ilçesine bağlanarak Sarıyer Belediyesine katılmasını öngörüyordu. Anayasa Mahkemesi CHP’nin bu iptal talebini redederek, bu mahallelerin Sarıyer’e bağlanmasında hukuki açıdan herhangi bir sakınca görmedi.
 
Kanunda iptal edilen bölüm
6360 sayılı Kanun'un geçici birinci maddesinin 27. fıkrasını Anayasaya aykırı bulan Yüksek Mahkeme, diğer iptal istemlerini ise reddetti.  İptal edilen düzenleme, bu kanun yürürlüğe girdiği tarihten önce yolların inşa, tamir ve genişletilmesi nedeniyle Belediye Gelirleri Kanunu'nu uyarınca tarh edilmemiş harcamalara katılma paylarının belediye meclisi kararıyla alınmayabileceğini öngörüyor.

Bu haber toplam 12118 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT