Akşam yazdı: İşte CHP'nin Sarıyer adayı

Akşam yazdı: İşte CHP'nin Sarıyer adayı
CHP’nin İstanbul’daki adaylarını mercek altına alan AKŞAM Gazetesi, Sarıyer’in en güçlü adayının Erol Aydın olduğunu yazdı.

Gürsel Tekin ve Mustafa Sarıgül arasındaki İstanbul mücadelesine değinen Akşam Gazetesi, ilçelerde de genel merkez çevresinde öne çıkan adayları yazdı. AKŞAM “Sarıyer’de ise Hüsamettin Özkan’a yakınlığı ile bilinen Erol Aydın en güçlü aday” ifadesini kullandı.

İŞTE AKŞAM GAZETESİ'NİN HABERİ
İstanbul’a aday olmak isteyen Tekin ve kanlı bıçaklı olduğu Kadıköy Belediye Başkanı Öztürk, Sarıgül’e karşı birleşti. Ataşehir Belediye Başkanı İlgezdi’nin ise Sarıgül cephesinde konumlandığı konuşuluyor.

Parti kulisleri yerel seçimler için hareketlenirken, CHP İstanbul teşkilatı adeta kaynıyor. Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun son çağrısından sonra adaylığı hemen hemen kesinleşen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ile aday adaylığını açıklayan Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in kadro savaşları kulislerin bir numaralı gündem maddesi. İl merkezine yapılan aday adayı başvurularındaki bazı isimlerin Sarıgül’e, birçok isminse Tekin’le hareket ettiği görülüyor. 
 
BEYOĞLU’NDA KOTİL’İ DESTEKLİYOR
Son gelişmeler üzerine uzun süredir kavgalı olan gruplar Sargül’e karşı birleşmeye başladı. 2009 yerel seçimlerinde kanlı bıçaklı olan Gürsel Tekin ile Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’ün, yine Tekin’in karşısındaki eski İl Başkanı Şinasi Öktem ve berberindekilerle birlikte hareket ettiği öğrenildi. Kulislerde; Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin Sarıgül tarafında olduğu da, Tekin’in Beyoğlu için aday adaylığını açıklayan Sarıgül’ün eski eşi Aylin Kotil’in arkasında olduğu da konuşuluyor. Yaşanan cepheleşmenin gerekçesi ise: İl örgütünde iktidar sahibi olmak.  
 
İLÇELERDE DE KAPIŞMA ÇETİN
Sadece büyükşehir adaylığı için değil, ilçe belediyelerinde de Tekin ile Sarıgül karşı karşıya gelecek gibi... Çatalca’dan Sarıgül’e yakınlığıyla bilinen Engin Akman aday adayı olarak başvurdu. Kağıthane’de Fevzi Şit, Beylikdüzü’nde Osman Gürcan Çelikkol, Ataşehir’de Beytullah Doğan, Sancaktepe’de Özgen Nama, Adalar’da Metin Kaya, Bakırköy’de Serdar Kılavuz, Tekin’le birlikte hareket eden isimler arasında öne çıkıyor. Kale ilçelerden Beşiktaş’ta Bülent Tatar, Maltepe’de ise Ali Kılıç’ın adaylık noktasında öne çıktığı konuşulanlar arasında. Sarıyer’de ise Hüsamettin Özkan’a yakınlığı ile bilinen Erol Aydın en güçlü aday adayları arasında.
 
KILIÇDAROĞLU'NUN ÇAĞRISINA YANIT
Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün İstanbul’da yaptığı açıklamada, “Türkiye Değişim Hareketi’nin hepsini CHP’ye davet ediyorum” demişti. Türkiye Değişim Hareketi’nin kurucusu olan Sarıgül, Kılıçdaroğlu’nun çağrısına yanıt verdi. Sarıgül, “Ben Türkiye değişim hareketine sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun yapmış olduğu çağrıya çok teşekkür ediyorum. TDH’ya gönül veren binlerce yurttaşımızın emeğine sayın Kılıçdaroğlu çok güzel bir sevgi göstermiştir. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısı en üst düzeyde yerini bulacaktır. TDH’ya gönül vermiş binlerce yurttaşın adına Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na çok teşekkür ederim” diye konuştu.
 
İKİ KALE İLÇEYE KADIN ADAY
Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve Genel Merkez cephesinde ise anketler, aday adayları değerlendirme çalışma ve yöntemleri üzerinde yoğun çalışma sürüyor. Kılıçdaroğlu’nun, İstanbul’da iki kale ilçede kadın aday gösterileceği öğrenildi. Partide, Mustafa Sarıgül’ün adaylığını ocak ayı içerisinde açıklayacağı ve Bakırköy, Sarıyer, Kadıköy gibi belediye başkan adaylarını da kendi belirlemek istediği konuşuluyor.
 
TEKİN'LE ÖZTÜRK'ÜN ARASI NASIL AÇILDI
Gürsel Tekin 2009 yerel seçimlerinde Kadıköy’den birinci sıra meclis üyesi olarak seçime girecekti ve meclis üyeleri listesi hazırlamıştı. Listesini seçim kuruluna gönderen Tekin, Kadıköy’ün listesinin çoktan verildiği öğrenince çok kızmıştı. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’ün bu hamlesinden sonra ise ikili arasında gerilim tırmandı. 
 
REST ÇEKMİŞTİ AMA
2009 yerel seçimleri öncesi Gürsel Tekin İstanbul il başkanlığı görevinden istifa resti çekmişti. Tekin, Selami Öztürk’ün Meclis Üyesi Hüseyin Sağ’ı istemediğini açıklayıp “Selami Öztürk’ün kız kardeşi hakkında bir şeyler söylemiş. Bu yüzden de Selami Bey tepkili” açıklaması yapmıştı. Öztürk ise bu iddiaları yalanlamıştı. Ancak yaşanan gelişmeler seçim öncesi İstanbul örgütünü karıştırmaya yetmişti.

AKŞAM
 

Bu haber toplam 6161 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
2 Yorum