AK Parti ile MHP CHP'nin başvurusuna itiraz etti!

AK Parti ile MHP CHP'nin başvurusuna itiraz etti!
CHP, meclis üyesi aday listesini gecikmeli olarak İlçe Seçim Kurulu'na teslim edince, CHP'nin Sarıyer'de seçime girmesi riske girdi.

CHP Sarıyer’de Belediye Başkan Adayı ile İlçe Başkanı arasında yaşanan liste krizi nedeniyle meclis üyeliği aday listesi ilçe seçim kuruluna gecikmeli olarak teslim edildi. Gecikme tutanak altına alındı. CHP’nin Sarıyer’de seçime girmesi riske girdi.

 
CHP'li Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ile CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz'in uzun süren liste tartışması sonrasında CHP Sarıyer İlçe Teşkilatı, belediye meclis üyeleri ile ilgili aday listesini saat 17.00'de İlçe Seçim Kurulu'na elden teslim edemedi. İlçe Seçim Kurulu'ndaki görevliler CHP teşkilatının gönderdiği faksı imzalayarak onaylamak durumunda kaldı. Orijinal nüsha ise 17.09’da geldi.
 
CHP'nin belediye meclis üyelerinin isimlerinin bulunduğu listenin orijinal nüshasını yazılı olarak ve bir disk içerisinde elden İlçe Seçim Kurulu'na teslim edememesi sonrası AK Parti ile MHP harekete geçti. Listenin sadece faks yoluyla İlçe Seçim Kurulu'na teslim edilmesine AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir ve MHP İlçe Başkanlığı itiraz etti. İtiraz sonrası CHP meclis üyelerinin seçime girmeleri riske girdi. İlçe Seçim Kurulu'nun önünde bulunan yoğun kalabalık saatlerdir gergin bekleyişini sürdürüyor.
 

Emsal kararlar var!

Gecikmeli olarak listeyi teslim edenler normalde seçime giremiyor. Konuyla ilgili olarak çok sayıda emsal karar var. 
Milliyetçi Hareket Partisi, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde Kocaeli Kartepe ve İstanbul Maltepe’de aday listelerini 19 Şubat 2009 saat 17.00’de Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) teslim edemediği için seçime giremedi. MHP 25 dakika gecikince seçimlere Maltepe’den girme hakkını kaybetti.
 
Saadet Partisi de evrakları İl Seçim Kurulu'na gereken sürede ulaştıramadığı için Şırnak'ta seçime girememişti. 
 
İl Seçim Kurulu'nun AK Parti ve MHP’nin itirazını önümüzdeki günlerde karara bağlaması bekleniyor.
 
İŞTE O BELGE:
img_2196.jpg

Bu haber toplam 13017 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
2 Yorum