Aday olmak isteyenlerin istifa edeceği son tarih

Aday olmak isteyenlerin istifa edeceği son tarih
YSK seçim tarihini açıkladı!..
Yüksek Seçim Kurulu, 7 Haziran 2015 günü yapılacak genel seçimde aday olmak isteyen hakim ve savcılar ile kamu kurumlarında çalışanların en geç 10 Şubat’ta görevinden ayrılması gerektiğini açıkladı.

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) 5 Ocak 2015 tarihli kararı bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kararda, 7 Haziran'da yapılacak milletvekili seçimlerinde aday olmak isteyen, 
•     Hâkimler ve savcılar,
•     Yüksek yargı organları mensupları,
•     Yüksek öğretim kurumlarındaki öğretim elemanları,
•     Yükseköğretim Kurulu üyeleri,
•     Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyeleri,
•     Kamu kurumu ve  kuruluşlarının memur statüsündeki  görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri,
•     Belediye başkanları,
•     Subaylar ile astsubaylar,
•     Siyasi partilerin il ve ilçe yönetim kurulu başkan ve üyeleri,
•     Belediye meclisi üyeleri,
•     İl genel meclisi üyeleri,
•     Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanların seçimin başlangıç tarihinden 1 ay önce görevlerinden ayrılma isteğinde bulunmaları gerektiği vurgulandı.

"EMEKLİ OLACAKLARIN BİLE GÖREVDEN AYRILMASI GEREKİYOR"
YSK kararında 2839 sayılı Milletvekili Kanunu'un 18. maddesinde; aday adayı olabilmek için belirli bir tarihte “görevden ayrılma isteğinde bulunma” koşulu anımsatıldı ve "Bu koşulun istifa şeklinde ayrılma ile sınırlı olduğu, emeklilik suretiyle daha sonra vaki olacak ayrılmalarda bu tarihin aranamayacağı yolunda bir hükme yer verilmemiştir. Başka bir anlatımla, istifa veya emeklilik suretiyle ayrılma arasında fark aranmadan, 'görevden ayrılma' biçiminde kapsayıcı bir ifade kullanılmıştır.Bu nedenle; 2839 sayılı Kanun'un 18. maddesi kapsamına giren kamu görevlileri, siyasi parti il ve ilçe teşkilatı yöneticileri, Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları (subay ve astsubaylar) ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanların 7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan Milletvekili Genel Seçiminde aday olabilmeleri için, istifa veya emeklilik yoluyla ayrılanlar arasında ayrım yapılmaksızın istifa veya emeklilik dilekçelerini yukarıda öngörülen sürede vermiş olmaları gerekir. Aksi halde, öngörülen tarihten sonra emeklilik veya istifa isteminde bulunanların 7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak seçimde aday olmalarına kanunen imkân bulunmamaktadır" denildi.

SONUÇ 
YSK kararının sonuç bölümünde, kısaca "Açıklanan nedenlerle en geç 10 Şubat 2015 Salı günü saat 17.00'ye kadar 2839 sayılı Kanun'un 18. maddesi uyarınca görevlerinden ayrılma isteğinde bulunmaları gerektiğine ve ayrıca bunlar için aynı Kanun'un 19. maddesinde yer alan görevden ayrılmaya ilişkin hükümlerin uygulanmasına, Kamu görevlilerinden emeklilik dilekçesi verip aday olacakların en geç 10 Şubat 2015 Salı gününden geçerli olmak üzere emeklilik isteğini belirten dilekçelerini en geç 10 Şubat 2015 Salı günü saat 17.00’ye kadar vermeleri gerektiğine oy birliğiyle karar verildi"
denildi.

Bu haber toplam 3630 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT