ABD’lileri uyutan Sarıyerli

ABD’lileri uyutan Sarıyerli
Çocukluğunu Büyükdere’de geçiren Anestezi Uzmanı Prof. Dr. Yılmaz Eryaşa tam 54 yılda 40 bin Amerikalıyı uyuttu.

Dünyanın en iyi anestezi uzmanlarından biri olan ve Türkiye’yi ilk ziyaret eden ABD Başkanı Lyndon Baines Johnson’un acil yardım ekibinde de çalışan 81 yaşındaki Prof. Dr. Yılmaz Eryaşa bir Sarıyerli. Çocukluğunun geçtiği semte yıllar sonra yolu düşen Eryaşa, Sarıyer Manşet’e konuştu. Hayatının büyük çoğunluğunu ABD’de geçiren Eryaşa’nın en büyük isteği ise çocukluğunun geçtiği Büyükdere’ye bir halk kütüphanesi açmak.

ABD Başkanının ekibinde çalıştı
Şuan ABD’nin Florida eyaletinde yaşayan Eryaşa, 12 yaşına kadar Büyükdere’de yaşadı. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra mecburi hizmet ve askerlik görevini tamamlayıp, ABD’ye gitti. Burada anestezi uzmanlığı dalında doktorasını tamamlayan Eryaşa akademik kariyer yapıp profesör oldu. Dalında en iyiler arasına giren Prof. Dr. Eryaşa, ABD başkanlarından Lyndon Baines Johnson’un acil yardım ekibinde de çalıştı. Eryaşa, meslek hayatı boyunca 40 binden fazla Amerikalıyı da ameliyatlarda uyuttu.

81 yaşında rekor kırdı
3 çocuk 5 torun sahibi olan Eryaşa, yaşına rağmen spor yapmayı elden bırakmıyor. Profesyonel olarak atletizm sporu yapan Eryaşa Türkiye’yi başarıyla temsil ediyor. Geçtiğimiz günlerde İzmir’de gerçekleştirilen Balkan Atletizm şampiyonasında 100 metreyi 16,7 saniyede koşarak, kendi yaş kategorisinde yeni Balkan rekoru kırarak birinci oldu. Başarısının en büyük sırrının ‘disiplin’ olduğunu belirten Eryaşa, “Kendi metotlarımla uyguladığım özel antrenman programlarım var” dedi.

Büyükdere’de kütüphane açmak istiyor
Büyükdere İlköğretim okulundan mezun olduğunu söyleyen Eryaşa, geçtiğimiz günlerde mezun olduğu okulu da ziyaret ederek bir bilgisayar hediye etmiş. Eryaşa, belediyeden destek gelirse Büyükdere’de uluslararası nitelikte bir halk kütüphanesi kurmak istiyor.

Bu haber toplam 3272 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
2 Yorum