66 trilyonun hesabını sordu

66 trilyonun hesabını sordu
CHP Grup Başkan Vekili Muharrem İnce, Sarıyer ve İBB Meclis Üyesi Ali Turan’ın Büyükşehir Belediyesi’nden aldığı 66 trilyonluk ihalenin incelenmesini istedi.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, AK Parti Sarıyer ve İBB Meclis Üyesi Ali Turan’ın ilişkili olduğu 4 şirketin, İstanbul Büyükşehir Belediyesinden 66 trilyonluk ihale aldığını öne sürerek, "İçişleri Bakanı’nı göreve davet ediyorum" dedi.

İnce, düzenlediği basın toplantısında, İstanbul’da İDO’dan ihale alan bir güvenlik firmasının işçilerden "çalışma süresince tüm haklarını aldığı ve işyerinden kendi razısıyla ayrılmak istediğine" dair dilekçe almaya çalıştığını ifade etti. Şirketin, İstanbul Büyükşehir Belediyesinden temizlik, yemek ve güvenlik konularında ihaleler aldığını kaydeden İnce, buna benzer 4 şirketin olduğunu ifade etti. İnce, "AKP’den İstanbul Büyükşehir ve Sarıyer Belediye meclis üyesi ve bu partiden 2007’de milletvekili aday adayı olan Ali Turan’ın bu 4 şirketten 2’sinde ya eski ortak ya da yönetim kurulu üyesi olduğunu, diğer iki şirkette ise çocukları ve diğer yakınlarının ortak olduğunu" iddia etti.

İnce, şu iddiaları dile getirdi: "Bu şirketlerin İstanbul Büyükşehir Belediyesinden aldığı ihale miktarı 66 trilyon. Biz bu kadarını biliyoruz, belki daha fazlası var. Bu şahıs bir açıklamasında ’benim ihalelerden haberim yok’, bir başka açıklamasında ise ’27 yıldır bu işi yapıyorum’ diyor. Buradan soruyorum Sayın Başbakan’a; bir belediye meclis üyesinin o belediyeden ihale alması, doğru, ahlaki, etik midir? Kaç ihale verilmiştir? Bu ihalelerin büyüklükleri ne kadardır? İçişleri Bakanı’nı göreve davet ediyorum. Bakalım nasıl açıklayacak?"

Şirketin çalışanlarından neden böyle belge istemeye ihtiyaç duyduğunu soran İnce, "Yani burada tırtıklanan, kayıt dışına çıkarılan bir para mı var? Çalışanın birisi, ’bize 5 yıl geriye dönük olarak aylık 230 TL mesai ücretini aldık diye imza atmamızı istiyorlar’ diyor. Yılda 3 bin TL’ye yakın para. 5 yıl geri dönersek bir kişi için 15 bin TL ediyor. 300 çalışan var, trilyonlar yapıyor. Neden böyle geriye dönük imza isteniyor? Bu paralar nereye gitti? Bu dilekçenin alınmasına neden ihtiyaç duyuluyor?" sorularını yöneltti. İnce, işçilerin tehdit edildiğini de ileri sürerek, "(İmzalamazsan işten atarım) deniyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, İçişleri Bakanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nı açıklama yapmaya davet ediyorum" diye konuştu. (AA)

Bu haber toplam 1279 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT