'3. Köprü’nün planları iptal oldu' yalanı!

'3. Köprü’nün planları iptal oldu' yalanı!
Bugün, Sarıyer Belediyesi’nin yayın organı gibi çalışan bir yerel gazete skandal bir habere imza attı.
Belediyeden kendisine servis edilen belgeyi araştırmadan 3. Köprü'nün projede belirtilen güzergâhın dışında yanlış bir yere yapıldığı ve Bakan'ın imzasıyla o bölgedeki tüm imar planları iptal edildiğini yazdı.
 
Konu araştırıldığında gerçek ortaya çıktı. Şöyle ki, 3. Boğaz Köprüsü’nün projede belirtilen yerin dışında yapıldığı, kaçak duruma düştüğü, boş yere yüz binlerce ağacın kesildiği bilgileri doğru değil. Çünkü zaten çalışmalar yeni güzergâha göre yapılmıştı.
Kuzey Marmara ve üçüncü Boğaz köprüsü otoyol projesinin güzergahında, hazırlanan ÇED raporu doğrultusunda bazı değişiklikler yapılmıştı.
 
İLK PROJE MEMBA SULARI BÖLGESİ VE GÖÇMEN KUŞLARIN DİNLENME BÖLGESİ ÜZERİNDEYDİ
Örneğin, Vakıf Taşdelen Memba Suları Bölgesi üzerinden geçtiği tespit edilen güzergahın bir bölümü değiştirildi. Böylece su kaynaklarının korunması sağlandı. Yine benzer bir şekilde göçmen kuşların dinlenme bölgesi olan Riva'dan geçen bir bölüm de yine güneye kaydırıldı ve doğal hayatın korunması amaçlandı. 

Onaylanan ilk projede buna benzer 3 farklı alanda daha yol değişiklikleri yapıldı. Yani aslında köprünün yerinin yanlışlığı filan sözkonusu değil. Yolun geçeceği güzergahta bazı rötuşlar var.

Şimdi Karayolları Genel Müdürlüğü, Ulaştırma Bakanlığı'na bir yazı yazarak güzergah projesinde yapılan değişiklikler nedeniyle mevcut imar planının iptal edilmesinin uygun görüldüğünü belirtiyor. Bu iptalin ardından yeni güzergaha göre hazırlanmış 1/5000 ve 1/1000 ölçekli yeni uygulama planları onaylanacak.

Bu haber toplam 6606 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
1 Yorum