3. Köprü'den yeni anayasa çağrısı!

3. Köprü'den yeni anayasa çağrısı!
Akil Gençler Platformu’na bağlı yüzlerce kişi Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün üzerinden TBMM’ye yeni anayasa çağrısı yaptı.

Yeni anayasa kapsamında son dönemde düzenlediği etkinliklerle gündeme gelen Akil Gençler Platformu İstanbul İl Başkanlığı bu kez mesajı 3. Köprü'den verdi. İnşaatı bitmek üzere olan Yavuz Sulan Selim Köprüsü’nün üzerinde toplanan yüzlerce kişi horon oynayıp, “Tüm Türkiye birleşsin anayasa değişsin” sloganları attı. Kalabalık daha sonra basın açıklaması yaptı.

muhammed-talha-enis.jpg

Muhammed Talha Enis, "Gençlik darbe anayasasının değişmesini istiyor"

Gençlerin toplanarak 3. Köprü'den devleti yönetenlere mesaj vermek istediklerini belirten, Akil Gençler Platformu Genel Başkan Yardımcısı Muhammed Talha Enis açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Biz Akil Gençler Platformu olarak bugün Yavuz Sultan Selim Han hazretlerinin ismi şerifleriyle taçlandırılmış 3.Köprü üzerinden büyük bir gururla, büyük bir aşkla güzel ülkemize bakıyoruz. 2023 ve hatta 2071 hedefiyle ilerleyen bu cennet vatan için gençlerin çok büyük hedefleri var. Ülkemiz bölgede lider olmak için emin adımlarla ilerlerken, hiçbirimiz gençlerin kanıyla yazılmış bu 12 Eylül darbe anayasasından memnun değiliz ve biran önce değişmesini istiyoruz. Bu nedenle bugün burada Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görev yapan tüm Milletvekillerimize bir mesaj vermek istiyoruz.”

muhammed-talha-enis2.jpg

“Yeni anayasa tüm kesimler arasında gönül köprüsü olsun”

Yeni anayasadan beklentilerini dile getiren Enis, “Birlik ve beraberlik içerisinde, el ele, omuz omuza vererek bu cennet vatanı daha güzel yarınlara taşımak için çalışmalıyız. Edirne’den Hakkâri’ye, Sinop’tan Hatay’a kadar,  Türkiye’nin her bir metrekaresinde; dini, dili, rengi ne olursa olsun, insana insan olduğu için değer veren, herkesin hakkını savunan ve gençlerin önünü tıkamayan bir anayasa olsun istiyoruz. Nasıl ki, bugün büyük bir gururla baktığımız Yavuz Sultan Selim köprüsü Asya ile Avrupa’yı birleştiriyorsa, yeni anayasamız da ülkemizdeki tüm kesimleri arasında gönül köprüsü olsun istiyoruz. Bu devasa eserleri ülkemize kazandıran değerli yöneticilerimizin sivil bir anayasa ile ülkemizi daha da ileriye taşıyacaklarına da yürekten inanıyoruz” diye konuştu.

“12 Eylül’ün o karanlık yüzünü tüm gençlerimize anlatacağız”

Akil Gençler Platformu olarak darbe anayasasına karşı dimdik durarak, yeni bir anayasa için çalışmalarına devam edeceklerini belirten Enis, “Darbe anayasasının o karanlık yüzünü, anne ve babalarımızın o dönemlerde çektikleri acıları gençlerle paylaşmaya çalışacağız. Bu çerçevede Türkiye’nin dört bir tarafında değerli isimleri gençlerimizle buluşturarak çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Yeni anayasa yapılırken gençlerin dikkate alınması için değerli yöneticilerimize fikirlerimizi sunmaya gayret edeceğiz. Bizimle birlikte yola çıkan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Güniz Akkuş: Gençleri yarınlara taşıyan bir anayasa olsun

Enis’ten sonra söz alan İl Başkan Yardımcısı Güniz Akkuş ise, “Türkiye’nin büyümesini engelleyen bu darbe anayasasının değişmesi şarttır. Yeni sivil bir anayasa ile ülkemizin gelecek yarınlara daha güvenle bakacağına inanıyoruz. Biz gençler olarak Cumhurbaşkanımız ve Milletvekillerimizden tek isteğimiz bir araya gelip bizi yarınlara taşıyacak daha güzel bir anayasa yapmalarıdır” dedi.

erhan-vergili.jpg

Erhan Vergili: “İstanbul’da 5 bin kişilik bir teşkilatla çalışıyoruz”

Akil Gençler Platformu İstanbul İl Başkanı Erhan Vergili ise platform çalışmalarından bahsettiği açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Akil Gençler Platformu İstanbul İl Başkanlığı olarak 2 aylık süreç içerisinde 39 ilçemizin 16’sında teşkilatlandık. Bunun yanı sıra toplamda 5 bin üzerinde teşkilat mensubu kardeşlerimiz var. 4 bin Akil Genç kardeşimiz bugün Sinan Erdem’de yapılan gençlik konseyi toplantısına katıldılar. Tüm kardeşlerimize göstermiş oldukları özveriden dolayı ve sayın cumhurbaşkanımıza sahip çıktıkları için hepsine teşekkür ediyorum.”

“Bu köprü bizim birlik ve kardeşlik köprümüz olsun”

Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden mesaj vermek istediklerini vurgulayan Vergili, “Mevcut bu köprüyü bizlere armağan eden Türkiye Cumhuriyeti devlet başkanına, tüm emek veren herkese şu mesajı vermek istiyoruz;  Bizler Edirne’den Hakkari’ye 25 bin gönüllüsü olan bir sivil toplum kuruluşu olarak hizmet veriyoruz. Bu köprü bizim birlik ve kardeşlik köprümüz olsun. Bizleri yıllarca özgür düşüncelerimizden dolayı yargıladılar. Genel Başkanımız Delil Ateş bey çok kısa bir süreç içerisinde Türkiye genelinde teşkilatlandı. Bizler de yukarıdaki devlet erkanına ve Türk gençliğine hitap etmek istiyoruz. Biz ne bir siyasi partiyiz ne de herhangi bir siyasi partinin arka bahçesiyiz. Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma ortak noktasında buluşmuş insanlarız. Aramızda her siyasi partiye gönül veren genç kardeşlerimiz var. Ülkemiz üzerine dış mihrakların kurmuş oldukları tüm oyunları biz Akil Gençler Platformu olarak bozacağız. Bizleri dış mihraklar esir alamayacak. Topraklarımızın bir karışını bile kaybetmeye ve ülkemiz üzerine oyunlar kurulmasına izin vermeyeceğiz ” dedi.

akil-gencler1.jpg

Vergili; “Gençlerin fikirlerini yukarıya taşıyacağız”

Gençlerin yeni anayasa ile ilgili fikirlerini yukarıya taşıyacaklarını belirten Başkan Vergili, “Platform olarak gerçekleştirmiş olduğumuz söyleşi programlarında katılımcılara, Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi hakkında düşüncelerini almak adına form dağıtıyoruz. 11 yaşında bir kız çocuğu bu formlara düşüncesini yazıyor. "Mevcut anayasa bence güzel olmalı yeni anayasada çocuk haklarının uygulanmasını istiyoruz" demiş. İsmine baktım Defne Nazende Vergili. Arkadaşlar o benim kızım ama kendisi 8 yaşında dedim. Akşam sordum neden böyle yaptın diye; “Baba ben gerçek yaşımı söylemiş olsaydım belki benim düşüncelerimi yukarıya iletmemiş olurlardı. Bundan dolayı yaptım” dedi. Tüm siyasi parti temsilcilerine sesleniyorum. 8 yaşında bir çocuk dahi özgürce düşüncelerini belirtirken; sizler neden anayasa değişikliği ve başkanlık sistemi neden olması gerekiyor konusunda fikir belirtmiyorsunuz? Gençliğin sesini özgürce ifade etmesini sağlayan Türkiye Cumhuriyeti’nin şuanda başında olan değerli devlet büyüğüme çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Gençleri ruhumuzla hatırlayacağız”

Vergili konuşmasını şu ifadelerle tamamladı. “Biz Akil Gençler Platformu İstanbul İl Başkanlığı olarak, platformumuza katılan tüm genç kardeşlerimizi ne aklımızla hatırlayacağız ne kalbimizle; olur ya aklımız unutur kalbimiz durur, biz tamamen ruhumuzla hatırlayacağız. Ruhumuz ne durur ne unutur.”

akil-gencler2.jpg

Bu haber toplam 10606 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT