3.Köprü güzergahı belirlendi

3.Köprü güzergahı belirlendi
İstanbul Boğazı’na yapılacak üçüncü köprü güzergâhı belirlendi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, Hasköy Vapuru’nu hizmete alım töreninde Boğaz’a yapılacak üçüncü köprünün yerinin belirlendiğini, ancak kamuya daha sonra açıklanacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Boğazı’na yapılacak üçüncü köprü güzergâhının belirlendiğini ifade ederek, detayların önümüzdeki günlerde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından açıklanacağını söyledi.

Topbaş, Üsküdar’daki Eminönü İskelesi’nde Hasköy Vapuru’nun hizmete alım töreninde gazetecilerin sorularını yanıtladı. İstanbul Boğazı’na yapılacak üçüncü köprünün yerinin belirlenip belirlenmediğinin sorulması üzerine, Topbaş, “Üçüncü köprü güzergâhı belirlendi. Önümüzdeki günlerde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile birlikte düzenleyeceğimiz basın toplantısında, bakanımız güzergâhı açıklayacak” dedi.

Güzergâh neden gizleniyor
‘Köprünün yeri’ tartışmaları, üçüncü köprü konusu gündeme geldiği günden itibaren yaşanmaya başlamıştı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Boğaz’ın olası noktalarını değerlendirmek için helikopterle havadan incelemelerde bulunmuş, ancak üzerinde durulan güzergâhlar sır gibi saklanmıştı. Bu konuda Ulaştırma Bakanlığı ile Büyükşehir de, olası rantın engellenmesi amacıyla bugüne kadar herhangi bir açıklama yapmadı.

Öte yandan, resmî hiçbir açıklama yapılmadığı halde, proje için iki ihtimal olduğu söylenegeldi; bunlar da “Beykoz- Tarabya” ile “Sarıyer-Yuşa Tepesi” güzergâhlarıydı. Bunlardan “Sarıyer-Yuşa Tepesi”nde karar kılınmasının daha yüksek bir ihtimal dahilinde olduğu iddia edildi.

Bu haber toplam 1683 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT