1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Vietnam Savaşı’nın simgesi Sarıyer’e geliyor
Vietnam Savaşı’nın simgesi Sarıyer’e geliyor

Vietnam Savaşı’nın simgesi Sarıyer’e geliyor

Zülfü Livaneli’nin Sarıyer'de düzenlenecek olan 50.sanat yılı sempozyumu için sürpriz bir isim geliyor.

A+A-

Vietnam Savaşı’nda Napalm bombası atıldığı sırada çekilen fotoğrafta küçük bir kız olarak yer alan ve savaşın sembolü haline gelen Kim Phuc, Zülfü Livaneli’nin 50.sanat yılında düzenlenecek sempozyum için Sarıyer’e geliyor.

Sarıyer Belediyesi, müzisyen, edebiyatçı ve barış elçisi Zülfü Livaneli’nin 50.sanat yılında sanatçının adına yakışır bir sempozyum ve sergi düzenliyor. Üç farklı oturumdan ve konu başlığından oluşacak (Müzik – Anılar/Dostluklar – Edebiyat) sempozyumda ulusal ve uluslararası konuklar konuşmacı olarak yer alacak.

“Vietnam Savaşı Simgesi Kız” Kim Phuc Sarıyer’de

Zülfü Livaneli adına düzenlenen sempozyum için Türkiye’ye gelecek isimler arasında Vietnam Savaşı sırasında Napalm bombası atıldığı sırada çekilen fotoğrafta küçük bir kız olarak yer alan ve savaşın sembolü haline gelen Kim Phuc da bulunuyor.

Yaşadığı olay sonrası birçok operasyon geçiren ve yaşaması mucize olarak görülen Phuc, Zülfü Livaneli gibi UNESCO iyi niyet elçisi olupbir dönem kendisiyle birlikte görev yapmıştır. Bugün 53 yaşında olan Kim Phuc Kanada’da yaşıyor. “Kim Vakfı” ile çocuk savaş kurbanlarını iyileştirmek için çaba sarf ediyor.

Alman Piyanist HenningSchmiedt, Murat Meriç, Nebil Özgentürk, Sunay Akın,  Selahattin Duman, Prof.Onur Bilge Kula, Zafer Köse, Feridun Andaç, Zeynep Oral ve Yaşar Kemal’in eşi Ayşe Semiha Baban’ın konuşmacı olarak yer alacağı sempozyuma birçok önemli isim davet edildi.

“BARIŞA VE ÖZGÜRLÜĞE ADANMIŞ BİR YAŞAM” SERGİSİ

Tarabya Oteli’nde gerçekleştirilecek sempozyumun ardından konuklarla birlikte Sarıyer Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’ne geçilerek Zülfü Livaneli’nin kişisel eşyalarının ve fotoğraflarının yer aldığı serginin açılışı yapılacak

Sempozyum: 14 Aralık 2016 11.00 – 17.00 Tarabya Oteli
Sergi: 14 Aralık 2016 18.00 Yaşar Kemal Kültür Merkezi

HABERE YORUM KAT