1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kerbela şehitleri Sarıyer’de anıldı
Kerbela şehitleri Sarıyer’de anıldı

Kerbela şehitleri Sarıyer’de anıldı

Hazreti Hüseyin ve yakınlarının Kerbela'da şehit edilmesinin yıl dönümü nedeniyle Sarıyer Belediyesi tarafından anma etkinliği düzenlendi.

A+A-

Konuşmasında önemli mesajlar veren Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç "Kerbela olayını günümüze taşımak ve gençlerimize anlatmak zorundayız"  dedi.

Hz. Muhammed’in torunu ve dördüncü halife Hz. Ali’nin oğlu İmam Hüseyin ve beraberindeki 71 kişinin Kerbela’da öldürülmesinin yıldönümü nedeniyle Sarıyer Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlik Muharrem orucu tutan vatandaşlar için verilen lokma ile başladı. Dualar eşliğinde oruçlarını açan vatandaşlar, daha sonra Kerbela tiyatro gösterisini izlediler. Sahnelenen oyun ile o günlere dönen vatandaşlar, gözyaşlarını tutamadılar.

kerbela4.jpgkerbela2.jpg


"Kerbela katliamı tarihin gelmiş geçmiş en acı izlerini taşıyan bir dönüm noktasıdır"
kerbela1.jpg
Hizmetin ve duaların kabul edilmesini diyerek konuşmasına başlayan Sarıyer Belediye Başkanı Genç, "İnsanlık tarihi, bir yandan kurulan ve yıkılan uygarlıkların, bir yandan da yine aynı insan toplulukları arasındaki kavgaların ve savaşların tarihidir. Gerek farklı uluslardan, gerek farklı dinlerden gerekse farklı mezheplerden insanların birbirlerinin kanını dökmesi, maalesef günümüzde bile önü alınamayan, ve maalesef insan türüne has bir davranış biçimidir. Ama bazı savaşlar ve bazı kıyamlar vardır ki, tarihe damgasını vurmuş, silinemez izler bırakmıştır. İşte, Kerbela Olayı diye bilinen katliam, tarihin gelmiş geçmiş en acı izlerini taşıyan bir dönüm noktasıdır" dedi.

"Bu ayın her bir gününü, yezid zihniyetinin ilelebet yenik düşmesi için harcamalıyız" 
Günümüzde katliamın izlerinin taze kaldığının altını çizen Başkan Genç, "Aslında bugün olup bitenlere, dünyanın dört bir yanında kendinden olmayana husumetin devamına, kendinden olmayanı yok etme zihniyetinin sürmesine, hasım gördüğüne yaşam hakkı tanımamaya, simgesel bir örnek teşkil etmesi açısından da son derece manidardır. Hizmet ayı olarak değerlendirdiğimiz bu ayın her bir gününü hatta her bir dakikasını, barıştan ve dostluktan yana mesajları yaymak, dünyamızı 1300 yıl önce yaşanmış bu olay benzeri kıyımların bir daha yaşanmayacağı bir yer haline getirmek için kullanmalıyız. Bu ayın her bir gününü, her bir dakikasını yezid zihniyetinin ilelebet yenik düşmesi için harcamak, kavgayı değil uzlaşıyı, fesatı değil dostluğu hakim kılacağımız bir ortamı yaratmak için harcamalıyız" şeklinde konuştu.

 

Bu haber toplam 3890 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

1 Yorum