Sarıyer'de yüksek kiralar esnafı bitirdi

Sarıyer'de yüksek kiralar esnafı bitirdi
Sarıyer’de yüksek kiralar yüzünden her gün bir işyeri kapanıyor.

Sarıyer Merkez’de yüksek kiralar nedeniyle esnaf ayakta durmakta zorlanıyor. Gelirlerin düşük olmasına rağmen dükkan kiralarının bir hayli yüksek olması her gün bir işyerinin kapanmasına neden oluyor. Esnafın büyük çoğunluğu ise yüksek kiralardan dertli. 

ESNAFI DÜKKAN SAHİPLERİ BİTİRDİ
Sarıyer Manşet'e konuşan bazı esnaflar, yüksek kiralar yüzünden zor durumda olduklarını belirterek, “Sarıyer’deki esnafı dükkân sahipleri bitirdi. Burada iş yapamaz olduk. Ay sonunda topladığımız para, ödediğimiz kiraya yetmiyor. Bunun yanında bir de vergisini koyduğunuz zaman belimiz bükülüyor. Bazı arkadaşlarımız durumu kurtarmak için bu kez ürün fiyatını yüksek tutuyor. Durum böyle olunca Sarıyer Merkez’de oturanlar bile İstinye Park gibi alışveriş merkezlerini tercih ediyor. Şehit Mithat Yılmaz Caddesi’nde işyeri açan bir esnaf en fazla 6 ay dayanıyor. Zarar edip çekip gidiyor. Kiralar bu kadar yüksek olmamalı bunun bir sınırı olmalı” diye konuştular.
 
100 metrekarelik bir dükkâna bile 10 ile 20 bin TL arasında kiraların istendiğini söyleyen esnaflar, “İstanbul’daki birçok işlek caddede bile bu kadar yüksek kira yok. Küçük sermayesi olanların zaten iş yapmak gibi bir alternatifi kalmıyor. Bir hevesle ticarete atılanlar ise elinde avucundakini kiraya ödeyip daha sonra zarar edip gidiyorlar. Aslında mal sahipleri de esnafın batacağını biliyor bu yüzen 6 ay ya da 1 yıllık kirayı peşin istiyorlar. Bu yüzden aylardır boş bekleyen yerler var” ifadelerini kullandılar.

Bu haber toplam 5215 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
1 Yorum