1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Zeytinyağı
Zeytinyağı

Zeytinyağı

Zeytinyağı

A+A-

 

Doğanın kendisine özgü benzersiz dengesi içerisinde, her şeyin amacına göre hizmet etmesi kaçınılmazdır. Zeytin meyvesinden elde edilen zeytinyağı, insanoğlu için benzersiz bir besin maddesi olarak işlev görür. Yağlı bir meyve olan zeytinin, bazı türleri daha büyük çekirdekli ve daha az etliyken, bazı türleri daha küçük çekirdekli ve daha fazla etli olarak yetişir. Bunun yanında bazı türler daha fazla yağ oranına sahiptir. Ülkemizin hemen tümünde yetişebilen zeytin ağacının, zeytin ve zeytinyağı olarak verimli olan ağaçlar, Ege ve Marmara Bölgelerinde yetişir. Bu bölgelerde ki zeytin ağaçlarının hasat döneminde, zeytin ve zeytinyağı üretiminde kullanılacak zeytinler hassas bir şekilde ayrılır. Herhangi bir kimyasal işleme tabii tutulmayan zeytinlerden, geleneksel yöntemlerle yağ elde edilir.

Zeytinyağı nasıl yapılır?

Sıkma amacıyla toplanan ve bu amaca göre deneyimlenmiş zeytinler, hasat sırasında toplanarak öncelikle yapraklar, dal parçaları ve diğer dış etkenlerden temizlenebilmesi yıkanma işlemine tabii tutulurlar. Yıkama işleminin hemen ardından geleneksel yöntemde taş değirmenlerinde kullanılarak yapılan kırma ve ezme işlemi uygulanır. Günümüzde bu işlem, paslanmaz çelik büyük ve ağır silindir aracılığıyla gerçekleştirilir. Kırma ve ezme işleminin amacı, zeytinin etli kısmındaki hücrelerde ki yağların sıkılmasını sağlamaktır. Bu işlem sonunda ortaya bir hamur çıkarılır. Bu hamur yaklaşık olarak 20 ile 40 dakika arasında bir süre boyunca yoğurumla işlemine tabii tutulur. Yoğurma işlemi boyunca yağın ayrıştırılması süreci devam eder. Zeytinyağı elde ediliş süreci kırma ve ezme ile birlikte bu yoğurma işlemi sırasında devam eder.

Soğuk Sıkım

Soğuk sıkım zeytinyağı üretimi, bu yoğurma işlemi sırasında özel ve oksitlenmenin oluşmasına izin vermeyen bir gazla sıkıştırılmış tankların içerisinde gerçekleştirilir. Bu süreçte tanklar 27-28 dereceye kadar ısıtılır ve bu durum daha kaliteli ve fazla yağ elde edilebilmesini sağlar. Bu yönteme soğuk sıkma adı verilir ve günümüzde en yoğun tercih edilen ve aynı zamanda geleneksele en yakın uygulamadır. Zeytinyağının elde ediliş süreçleri birbirinden farklılıklar gösterir. Geleneksel olarak da kullanılan bu yöntem, en sağlıklı yağ elde edilebilen ve işleme sürecinde herhangi bir kimyasalın kullanılmadığı yöntemdir.

Bu haber toplam 1059 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT