1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Zekeriyaköy'deki dev proje görücüye çıktı
Zekeriyaköydeki dev proje görücüye çıktı

Zekeriyaköy'deki dev proje görücüye çıktı

Emlak Konut GYO ve Siyahkalem Mühendislik ortaklığıyla yapılan Zekeriyaköy’deki “KÖY” projesi görücüye çıktı.

A+A-
Zekeriyaköy'de Emlak Konut Gayri Yatırım Ortaklığı (GYO) A.Ş. ile yüklenici firma Siyah Kalem şirketi tarafından 467 bin metrekarelik alana içinde konut, kiralanabilir dükkanlar ile okul ve sosyal alanları kapsayacak 'Köy' adı verilen projenin tanıtımı yapıldı.
 

Çevreye duyarlı proje

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Genel Müdür Yardımcısı Hakan Akbulut, KÖY Projesi'nin gerçekleştirileceği arazinin detaylıca incelendiğini belirterek, "Bütün Emlak Konut projelerinde olduğu gibi KÖY Projemizi de çevreye duyarlı, depreme dayanıklı bir konsept planlayarak geliştirdik" dedi.
 
zekic3.jpg
 
Akbulut, Siyahkalem Mühendislik ortaklığıyla Zekeriyaköy'de 467 bin metrekarelik alanda gerçekleştirilecek KÖY Projesi'nin tanıtıldığı toplantıda, arazinin planlama yapılmadan önce İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi tarafından detaylıca incelendiğini, korunması gerekli ağaçların tamamına yönelik tespitler yapılarak bilimsel bir rapor hazırlandığını anlattı.
Bu doğrultuda imar planı çalışmasının başlatıldığını belirten Akbulut, yoğun ve nitelikli ağaç dokusunun bulunduğu alanlarda yapılaşmayı öngören fonksiyonlar getirilmediğini, buraların yeşil alan olarak planlandığını ifade etti.

Bitki örtüsünün korunmasına dikkat edilerek sonradan ağaçlandırılan alanlarda dahi yapılaşmayı öngören fonksiyon alanlarının ayrılmadığını vurgulayan Akbulut, şöyle devam etti: "Bütün Emlak Konut projelerinde olduğu gibi KÖY Projemiz de çevreye duyarlı, sağlıklı, depreme dayanıklı, konut stoğuna önem veren bir konsept planlanarak geliştirildi. Emlak Konut olarak 2003 yılından bu yana özellikle İstanbul olmak üzere ülkemizin çeşitli yerlerinde arsalarımız üzerinde insanımızın daha kaliteli ve nitelikli şekilde yaşamasını temin etmek için büyük ölçekli projeler ürettik." 
 

"Proje yaptığımız yere değer üretiyoruz"

zekic2.jpg

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Akbulut, "3. Köprü ve 3. Havalimanı inşaatları dolayısıyla gerçekleştirilen ağaç kesimleri hatırlatılarak, KÖY Projesi haricinde bu bölgede başka inşaat çalışmalarının olup olmayacağına" ilişkin bir soru üzerine, şunları söyledi:"Bizim şu anda bu proje dışında orada bir arsamız yok. Tabii bu ilerde de olmayacak anlamına gelmiyor. Kesilen ağaç bizimle ilgili değil, 3 milyon ağaç kesildi diyorsunuz ancak ben şundan eminim ki o 3 milyon ağacın yerine hükümetimiz belki 5 milyon ağaç dikecektir. Ayrıca bizim proje yaptığımız yerde okul da yapıyoruz. Biz o okulu, parkı, camiyi projemiz için değil, bölge için yapıyoruz. Çevredeki yaşam alanlarının ihtiyaçlarını da karşılıyoruz. Dolayısıyla bu anlamda proje yaptığımız yere değer üretiyoruz."
 

"KÖY Projesi, yaşama alanlarından soyutlanmış bir proje değil"

Siyahkalem Mühendislik Finans Direktörü (CFO) İbrahim Kahraman ise KÖY Projesi'nin, bin 167 konut ve 15 bin metrekarelik bir çarşıdan oluştuğunu ve yatırım değerinin 1,3 milyar lira olduğunu bildirdi.
 
Bugün onlarca konut projesinin gerçekleştirildiği İstanbul'da, KÖY Projesi'nin etrafı yüksek duvarlarla çevrili, yaşama alanlarından soyutlanmış bir proje olarak değil, bulunduğu bölgeyle organik ilişki içinde bir yaşam alanı olarak tasarlandığını anlatan Kahraman, 3 ve 11 Mayıs 2012 tarihinde halka açık iki oturum halinde gerçekleştirilen Emlak Konut GYO ihalesinde, en yakın rakibinden toplam gelirde 72 milyon lira ve arsa bedeli olarak en yakın rakibinden 33 milyon 400 bin TL fazla ödeyerek ihaleyi kazandıklarını hatırlattı.
 
Kahraman, projenin toplam konut alanının 206 bin metrekare olduğu bilgisini vererek, "Toplam 467 bin metrekare olan arazinin 50 bin metrekaresinin konut oturum alanı olarak projelendirildi. KÖY Projesi'nde, 80 metrekareyle 212 metrekare arasında değişen büyüklüklerde 420 adet apartman dairesi, 194 metrekare ile 215 metrekare arasında değişen büyüklüklerde 584 adet çift dubleksin yer aldığı 334 metrekarelik 74 sıra ev bulunuyor. Projede büyüklükleri 335 metrekare ile 623 metrekare arasında değişen büyüklüklerde 68 ikiz villa ile 691 metrekarelik 21 müstakil villa da yer alıyor" diye konuştu.
 
Yatay konseptle tasarlanmış projenin 2,5 katlı, 6,5 metre yüksekliğinde konutlardan oluşacağını dile getiren Kahraman, müşterilere doğayla içiçe yaşam alanının sağlandığı bir yapı olacağını ifade etti.
 
Projeye bu ay itibariyle başlayacaklarını ve projenin toplamda 3 fazda gerçekleştirileceğini dile getiren Kahraman, konutların 1. fazının 2016 son baharında, toplamının ise 2018'de bitirilmesini öngördüklerini söyledi. Kahraman, projede, konutların metrekaresinin 5 bin liradan başlayan fiyattan satışa sunulacağını bildirdi. 
 

"KÖY projesi, Türkiye'de bir ilke imza atarak Leed for Neighborhood sertifikasını almak için başvurdu"

zekic1-001.jpg

İbrahim Kahraman, KÖY Projesi'nin, Türkiye'de bir ilke imza atarak "Leed for Neighborhood" sertifikasını almak için başvurduğunu açıkladı. Kahraman, bu sertifikayı alabilmenin koşulları arasında bulunan "ailelerin temel ihtiyaçlarını yerleşim içerisinde yürüme mesafesinde giderilebilmesi", "ekolojik düzenin bozulmaması için ışık kirliliğini azaltıcı gece aydınlatması", "ekolojik özelliklerinin ve biyolojik çeşitliliğin korunmasına yönelik peyzaj tasarımı", "insan sağlığına zararlı etkisi olan inşaat malzemelerinin kullanılmaması", "alerjik veya kanserojen malzemelerin yasaklanması", "inşaat sürecinde çevreci kalite kontrol önlemlerinin uygulanarak çevresel bozulmanın ve kullanım sürecinde ortaya çıkacak insan sağlığına zararlı problemlerin minimumda tutulması" gibi kriterlerin yerine getirileceğini söyledi.
 
Akıllı ev otomasyon sistemine sahip olan köy evlerinin, hayatı kolaylaştıran birçok detay ve konfor sunduğuna işaret eden Kahraman, konut sahiplerinin gerektiğinde, otomatik programlanabilir özelliğiyle aydınlatmayı ve ısıtmayı uzaktan kontrol edebileceğini ve projenin 24 saat güvenlik sistemi, kameralı izleme sistemleri, itfaiyeye bağlı yangın alarm sistemi ve herhangi bir kaçak durumunda kendini kapatabilen doğalgaz alarm sistemiyle güven dolu bir hayat vadettiğini aktardı.
Projede, hemen her ihtiyacı karşılayacak 15 bin metrekarelik açık bir çarşının yer alacağını dile getiren Kahraman, "Köy Projesi'nde 1 anaokul, 1 ilkokul, bin 600 metrekare otopark, bin 600 metrekare kapalı spor alanı ve 400 metrekarelik kafeterya alanının yanı sıra 2 tenis kortu, 4 basketbol sahası ve 3 açık havuz yüzme havuzu yer alıyor. 3. Köprü ve 3. Havalimanı'na yakın olan KÖY Projesi, Maslak'a 20 dakika, Hacıosman Metro İstasyonu'na 12 dakika,  Sarıyer İDO'ya 10 dakika mesafede yer alıyor" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT