1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Yurtdışında Dil Okulu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yurtdışında Dil Okulu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yurtdışında Dil Okulu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

A+A-

Bilişim ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler, globalleşme, uluslararası ticaret ve seyahatin önündeki engellerin kalkması yabancı dilin özelikle de İngilizce'nin önemini her geçen gün artırmakta.

Güzel bir kariyer, saygın bir iş için bilgi birikimi ve deneyim yeterli olmamakta; bir yabancı dili akıcı şekilde konuşmak da zorunluluk halini aldı.

Günümüzde; bilim, teknoloji ve uluslararası ticaretin ana dili olarak İngilizce kabul edilmekte; toplumlar arasındaki dil engeli İngilizce ile aşılabilmektedir.

Yurtdışı eğitim sektöründe uzun yıllardır danışmanlık yapan, ELT Yurtdışı Eğitim'den Mesut DEMİRCİ ile dil okulları ve yurtdışında dil eğitimi hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Öncelikle ELT Yurtdışı Eğitim'den bahsedebilir misiniz?
İki bin yılında İstanbul Beşiktaş'ta kurulan ELT; İstanbul Beşiktaş ve Kadıköy, Ankara, İzmir ve Bursa ofisleri ile yurtdışında dil okulları, üniversite, yüksek lisans ve sertifika programları konularında hizmet vermekte.

İngiltere, İrlanda, Malta, Kanada, Avustralya, Almanya, Macaristan, Polonya ve Ukrayna başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesindeki dil okullarına, üniversitelere (lisans, yüksek lisans) ve sertifika programlarına öğrenci yerleştirmekteyiz.

Peki, Neden Yurtdışında Dil Okuluna Gitmeliyiz?
Akıcı bir İngilizce ülkemizde de öğrenilebilir, fakat bu çok uzun bir zaman ve daha yoğun bir emek gerektirmektedir. Örneğin İngilizce kursuna gittiğinizi kabul edelim. Ders çıkışında büyük oranda Türkçe'ye maruz kaldığınızdan, İngilizce bilginiz istenilen hızda gelişmeyecek, sürekli pratik yapma imkanınız bulunmadığından öğrendiklerinizde körelme meydana gelecektir. Üstelik kurs bitiminde, baskın toplum dilinin, yani Türkçe'nin günlük hayattaki üstünlüğü, öğrenilen yabancı dile olan ilginin zayıflamasına, kişinin öğrendiklerini zamanla unutmasına neden olacaktır.

Ayrıca, gidilen kurstaki öğretmenlerin ve diğer personelin de ana dilinin Türkçe olması, yanlış öğrenme ve hatalı telaffuza yol açacaktır.

Bu sorunun çözümü için yurtdışında dil okulları en doğru çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Yabancı dilin öğrenilmesi için en iyi ortam o dilin anadil olarak konuşulduğu ülkeye gitmektedir.

Peki, yurtdışında dil okulu seçiminde nelere dikkat edilmeli?
Yurtdışında dil okulu seçerken göz önünde bulundurulması gereken çeşitli noktalar var. Seçiminizi yaparken danışmanınıza doğru soruları sorduğunuzdan ve gerekli tüm yanıtları aldığınızdan emin olmalısınız. Yurtdışında dil okulu seçerken göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktörler: Dil okulunun akreditasyonu, öğrencilerin sınıflardaki dağılımı, kurs programı ve süresi, kurs lokasyonu sayılabilir.

Yurtdışında dil okulu seçimi kesinlikle öğrencinin ihtiyaçlarına göre, kişiye özel yapılmalıdır. Herkes için “en iyi lokasyon” veya “en iyi dil okulu”nun yanıtı bulunmamaktadır.

Öğrenciler İngilizce dil okulları konusunda en çok hangi ülkeleri tercih etmekte?
Dil okulları konusunda en çok tercih edilen ülkelerin başında İngiltere, İrlanda, Malta ve ABD gelmekte. Bu ülkeleri Kanada, Avustralya ve Güney Afrika takip etmekte.

Dil okullarının akreditasyonu konusunu biraz açabilir misiniz?
Yurtdışında dil eğitimi deneyiminiz okulun akreditasyonuyla doğrudan ilişkilidir. Akreditasyon adı altında, öğretmenlerin nitelikleri, müfredat, okulun imkanları, uygulamaları ve politikaları ile konaklama ve diğer öğrenci hizmetlerini temel alan kalite güvencesi kastedilmektedir. Farklı ülkelerde birçok akreditasyon ve kalite güvence planı olduğunu göreceksiniz. Ancak, bazı uluslararası akreditasyon kuruluşları da bulunmakta. Akreditasyon kuruluşları genel olarak aynı hedefe sahiptirler: Üyelerinin yüksek kalite standartlarına sahip olması. Akredikatasyon kurumları, üye okulları bu sebeple düzenli olarak denetlemektedir.

Peki ya sınıflardaki öğrenci dağılımı?
Okuldaki öğrenciler ağırlıklı olarak hangi ülkeden? Sınıfların genel dağılımı nasıl? Bu ve benzeri sorunlara alacağınız yanıt seçiminizi belirlerken etkileyici olacaktır. Sınıftaki öğrencilerin %35'i aynı ülkeden ise o dil okulunda uzak durmanız faydanıza olacaktır. Birçok öğrencinin kendi arasında ana dilini konuştuğu bir grupta olmak istemezsiniz. Pek çok dil okulu bu konuya dikkat etmekte ve sınıfları mümkün olduğunca homojen şekilde ayarlamaya çalışmaktadır. Tercih ettiğiniz okulda Türk öğrenci sayısının fazla olmamasına özellikle dikkate etmenizi öneririz.

Sınıflar kaçar kişi olmalı?
Hem okulun hem de sınıfın büyüklüğü oldukça önemlidir. Sınıflar genel olarak 15 kişidir. Bundan daha fazla sayıda öğrenci, dil eğitiminizin başarısını olumsuz şekilde etkileyebilir, öğretmenin kişisel dikkatini kaybetmesine neden olabilir. İdeal sınıf büyüklüğü, özellikle yeni başlayan biriyseniz, aktif katılım ve rahatlık için 8 - 10 öğrencidir. Fakat tabi ki sınıf mevcudu dil okulu fiyatları üzerinde belirleyicidir.

Dil Okulunun Süresi Nasıl Belirlenmeli?
Program süresi öğrenciden öğrenciye değişen bir konudur. Doğru sürenin belirlenmesinde birçok faktör etkilidir. Bunlardan en önemlileri: Öğrencinin mevcut ve hedeflediği dil seviyesi, öğrencinin bütçesi, gitmek istenilen ülkenin vize politikası ve öğrencinin bireysel özellikleri sayılabilir.

Yurtdışı dil kursları bir kuru genellikle 8-12 hafta olarak belirlemektedir. Öğrencinin kapasite ve çalışma temposuna göre değişmekle birlikte, başlangıç seviyesindeki bir kişinin 10-12 ay yurdışında kalmasını önermekteyiz.

Yurtdışında Dil Eğitimi Almak İsteyenlere Ne Gibi Tavsiyelerde Bulunursunuz?
Yurtdışında dil eğitim almayı düşünen tüm öğrencilere mutlaka profesyonel bir danışmanlık hizmeti almalarını tavsiye ederim. ELT olarak, tüm öğrencilerimize ofislerimizin kapısı daima açık. Akıllarına takılan tüm konularda ofislerimizde ücretsiz danışmanlık alabilirler. Amacımız doğru öğrenciyi doğru dil okuluna yerleştirmek ve en kısa sürede onların başarı haberlerini almak.

Bu haber toplam 3653 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

15 Yorum