1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Yöresel Lezzet Rize Kavurması
Yöresel Lezzet Rize Kavurması

Yöresel Lezzet Rize Kavurması

Yöresel Lezzet Rize Kavurması

A+A-

 

Karadeniz Bölgesi’nin vazgeçilmez lezzetlerinden birisi olan Rize kavurması hem lezzeti hem de içerdiği vitaminler nedeni ile ülkemizde her yörede tüketimi yapılan besinlerden birisidir. Karadeniz’in yaylalarında doğal olarak beslenen hayvanların etinden üretilen bu kavurmada doğal üretim olduğu için hiçbir kimyasal bileşim yoktur. B12 vitamini açısından oldukça zengin olan Rize kavurması lezzet açısından da sofralarda tercih sebebi olmaktadır. Akşam ve öğle yemeklerinde tüketilebildiği gibi bu kavurma çeşidi sabah kahvaltılarında da lezzeti açısından tüketimi tercih edilen bir gıdadır. Doğal et tüketiminin her yaşta kişi için önemli olması doğal etin haftada en az üç kere tüketilmesini gerektirmektedir. Rize kavurması doğal etler arasında sayılan özel bir kavurma çeşididir. Hızlı yemek yapmak zorunda olan kişilerin et tüketimi yapabilecekleri bir seçenek olan kavurmadan bir çok yemek türü yapılabilmektedir. Kavurmalı patates yemeği, kavurmalı yumurta, kavurmalı omlet, çöp şiş, kavurmalı kuru fasulye yemeği, kavurmalı kaşarlı Karadeniz pidesi ve kavurmalı pilav gibi yemek türleri Rize kavurması ile birlikte yapılabilmektedir.

Rize Kavurması Faydaları

Rize kavurması üretimi esnasında ortalama olarak ağır ağır 7 saat civarında bakır kaplarda pişirilmektedir. Bu pişirme sistemi de kavurmaya hem lezzet hem de vitamin eklemektedir. Rize kavurmasına hiçbir şekilde ateş direkt olarak temas etmediği için vitamin ve mineral değerlerinde düşüş olmamakta ve sağlıklı et kategorisinde tüketilebilmektedir. Rize kavurmasının insan sağlığı açısından bir çok faydası bulunmaktadır.

Anemiyi önlediği bilinen kavurma, vücutta demir emilimini de hızlandırmaktadır. Düzenli olarak tüketildiğinde kansızlığı tamamen ortadan kaldırıcı özelliğe sahiptir. Hamilelikte bebeğin beyin gelişimini hızlandırır ve daha zeki bebeklere sahip olmayı sağlar. B12 açısından zengin olan kavurma B12 eksikliği olan kimselerde bu vitamin eksikliğini ortadan kaldırıcı özelliğe sahiptir. Çocuklarda kemik gelişimini hızlandıran bu besin, yaşı ilerlemiş kişilerde kemik erimesini önler. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde yaşlılığa bağlı düşünce bozukluklarını ve düşünce kayıplarından korunmak için bulunmaz bir nimettir. İnsan psikolojisinin de tedavi edilmesini sağlayan bu besin düzenli tüketildiğinde çocuklarda odaklanma sorununu ortadan kaldırmaktadır.

Bu haber toplam 666 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT