1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Yine borçlanıyoruz
Yine borçlanıyoruz

Yine borçlanıyoruz

Şükrü Genç borçlanma yetkisi istedi, AK Parti’de ise grup kararı krizi çıktı.

A+A-

Belediye meclis toplantısında yine hareketli anlar yaşandı. Önceki toplantılarda CHP’liler ile AK Parti’liler arasında tartışmalar yaşanıyordu ancak bu kez bir farklılık oldu. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç Belediye meclisinden borçlanma yetkisi istedi, AK Parti’liler bir birine girdi. Oylamanın sonunda ise Şükrü Genç’e 3 milyon 700 bin TL’lik borçlanma yetkisi verildi. Bu yetkiyle zaten borçlu olan Sarıyer Belediyesi daha da borçlanmış olacak.

Meclis toplantısında Belediye Başkanı Şükrü Genç, yurtiçi bankalarından kredi kullanılması için belediye meclisinden borçlanma yetkisi istedi. AK Parti’liler bu yetkiye karşı çıktı. Ancak borçlanma yetkisine karşı çıkan AK Parti’liler arasında “grup kararı” anlaşmazlığı yaşandı. Hamdi Akdağ “Grup kararı aldık” derken, Fuat Bay, böyle bir kararın olmadığını savundu. Bunun üzerine iki meclis üyesi karşılıklı atıştı. Ardından bazı AK Parti’li meclis üyeleri toplantıyı terk ederek grup odasına geçti.

Akdağ, “Büyüklerimiz bize karşı çıkın dedi”
Gündem maddesi ile ilgili söz alan AK Parti Meclis üyesi Hamdi Akdağ’ın “Bir önceki dönem Çakıroğlu Konağı için bizim borçlanma yetkimize CHP’liler karşı çıkmıştı. Bu nedenle büyüklerimiz de bizden karşı çıkmamızı istedi. Bundan dolayı grup kararı aldık karşı çıkıyoruz” dedi.

skrgncmeclis1_847602400.jpg

Genç, “Büyüklerin değil kendi kararımızı almamız lazım”
Akdağ’a cevap veren Şükrü Genç, “Kış şartlarının yoğun geçmesi nedeniyle ruhsat harçlarında bir takım sıkıntılar oluştu. Bu nedenle böyle bir talep oluştu. Acil kullanım için borç yetkisi istiyoruz. Büyüklerin dediğine bakarsak Sarıyer Belediye Meclisinin bir anlamı kalmaz. Senin büyüklerin bir şey der benim büyüklerim bir şey der o zaman büyükler kendi aralarında konuşup anlaşsınlar. Bu böyle olmaz burada kendi kararımızı almamız lazım” dedi.

Ali Turan; “Büyüklerimizin tavsiyesi değildir”
Genç’in ardından AK Parti’li Ali Turan söz alarak, “Hamdi beyin söylediği gibi büyüklerimiz bize tavsiye bulunmadı. Meclis üyeleri olarak böyle bir karar aldık. Gündem maddelerinin tamamını titizlikle inceliyoruz. Sarıyer halkının lehineyse karar veriyoruz. Geldiğiniz günden bu yana borç edebiyatı yaptınız. Geçen dönem karşı çıktığınız gündem maddelerinin aynısını bu dönem siz gündeme getiriyorsunuz. Geçen dönem CHP’liler aleyhte oy verdi diye böyle bir karar almıyoruz” dedi.

birbirine1_921379793.jpg

Fuat Bay, “Grup kararı alınmadı”
Ali Turan’ın bu konuşmasından sonra Hamdi Akdağ’ın, “Kendi arkadaşlarım da beni anlamadı ama grup başkanımız bize ne dediyse ona uyarız” demesi üzerine bu sefer AK Parti’li Meclis Üyesi Fuat Bay söz alarak, “Hamdi beyin dediği gibi grup kararı alınmadı” dedi. Bay’ın bu sözlerine kızan Akdağ “Niye böyle diyorsun grup kararı almadık mı” diye cevap verdi. Ardından bazı AK Parti’li meclis üyeleri toplantıyı terk edip grup odasına geçti.

Tüm bu tartışmaların ardından MHP grubunun da “evet” oyu kullanmasıyla Belediye Başkanı Şükrü Genç’e borçlanma yetkisi verildi. Bu yetkiyle, belediye mal-hizmet ve personel maaşları için nakit yetersizliğinden dolayı yurt içi bankalardan faiziyle birlikte 3 milyon 700 bin TL’lik kredi alacak.

Bu haber toplam 797 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT