1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Yeşil Pasaporta Vizesiz Gidilen Ülkeler, İlçemizde Favori
Yeşil Pasaporta Vizesiz Gidilen Ülkeler, İlçemizde Favori

Yeşil Pasaporta Vizesiz Gidilen Ülkeler, İlçemizde Favori

A+A-

Belirli bir süre memuriyet yapanların, memur emeklilerinin, 25 yaş altı öğrenci statüsündeki memur çocuklarının ve öğrenci olmaksızın 18 yaş altı memur çocuklarının sahip olduğu yeşil pasaport; Türkiye Cumhuriyeti’nden yurt dışına seyahat etmek isteyenlerin önündeki en büyük engellerden vize konusunda sayısız ülkede, bu tür pasaport sahiplerine avantaj sağlıyor. Sarıyer’imizden de yurt dışına giden turistlerin en çok tercih ettikleri ülkeler, vize almadan gezilebilen yerler oluyor. Sarıyer ilçemizde görüşülen tur operatörleri anlattı.

Türkiye’den güncel yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler listesinin başında en büyük avantajı oluşturan Schengen Vizesi sistemine bağlı Avrupa Birliği ülkeleri oluşuyor. İtalya, Hollanda, Fransa, İspanya, Belçika, Almanya gibi trend tatil yörelerine vize olmadan seyahat etme hakkına sahip yeşil pasaport sahipleri oldukça rahat ulaşım yapmanın keyfini yaşıyorlar.

Sarıyer’de de oldukça fazla sayıda olan tur şirketleri, bu konuda yapılan paket tur satın almalarında vize derdinin, tüketicilerin tercihlerini etkilediğini belirtirken, yeşil pasaport sahiplerinin vize olmadan seyahat edebilme rahatlığının, onlar önündeki yurt dışı tatil seçeneklerinin fazla olmasına sebep olduğundan bahsediyor.

Ayrıca vize ile ilgili sorulan sorular ve cevapları için özel mesai sarf eden ilçemiz tur operatörleri, yeşil pasaport sahiplerinin bu sorularından muaf olmalarının keyfini yaşıyor.

Bordo pasaport türünün vizesiz seyahat ettiği Ermenistan hariç tüm ülkelere aynı özgürlükle, turizm, iş ya da farklı amaçlarla seyahat edebilen yeşil pasaport sahiplerinin, diğer ülkelere ise kesfetene.com ‘un belittiğine göre sadece yurt dışı çıkış pulu alarak (15 TL) yolculuk edebilmeleri ve bu ülkeleri gezmeleri oldukça keyifli bir durum olurken, yeşil pasaport sahipleri de uygulamadan memnuniyetlerini belirtiyorlar.

Avrupa kıtasının dışında da Dünya’nın onlarca ülkesi yeşil pasaport sahiplerine kısa süreli de olsa vizesiz seyahat imkanı sunuyor. Pasaportlarının geçerlilik süresi içinde yeşil pasaport sahipleri 15 ilâ 180 gün arasında vizesiz ziyaret hakkını kullanabiliyor.

Bu haber toplam 953 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT