1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. YATILI ÇOCUK BAKICILAR
YATILI ÇOCUK BAKICILAR

YATILI ÇOCUK BAKICILAR

​​​​​​​Çocukların, bebeklerin, evde bulunan yaşlıların bakımı zor olabilir. Yoğun iş hayatı nedeniyle, ev hayatı ve çocuk ya da yaşlı bakımına yeterince zaman ayıramayanlar, bu duruma güvenilir çözümler aramaktadır.

A+A-

Çocukların, bebeklerin, evde bulunan yaşlıların bakımı zor olabilir. Yoğun iş hayatı nedeniyle, ev hayatı ve çocuk ya da yaşlı bakımına yeterince zaman ayıramayanlar, bu duruma güvenilir çözümler aramaktadır. Bu durumda özellikle yatılı bakıcı, hayatın büyük ölçüde sorumluluğunu alabilir. Bu nedenle öncelikle iyi bir araştırma yaparak yatılı bakıcı bulabilmek gerekebilir. Özellikle uzayan çalışma hayatı, hızlı hayat koşulları gündüzlü bakıcıdan, yatılı bakıcı talep etmeyi gerektirmektedir.

Güvenilir bir yatılı çocuk bakıcısı bulmak aslında kolay olmayabilir. Güvenle evinize alabileceğiniz, gerektiğinde bakıcılığın yanında yemeği, temizliği yapabilecek olanlar danışmanlık şirketlerinden bulunabilir. Yatılı bakıcıların en önemli özelliklerinin başında müdahale bilgisinin güçlü olması gelir. Bu nedenle tecrübe, bir yatılı bakıcıda aranan özelliklerden olmalıdır. Etik değerlere bağlı, çalışkan, eğitimli, deneyimli bakıcılar, eğer daha önce çevrenizde varsa ve güvenle evinize alabileceğiniz özelliklere sahipse tercih edilebilir. Hijyen kurallarına uyarak çalışmasına özellikle dikkat edilmesi, sevdiklerinizin sağlığı açısından özen gösterilmesi gereken noktadır. Bir diğer seçenekse firmalara ulaşıp, hangi özelliklere sahip bakıcı aradığınız belirtmeniz yeterli olacaktır.

Yabancı ya da Türk, referanssız ya da referanslı yatılı çocuk bakıcılar için öncelikle beklentilerin belirtilmesi gereklidir. Bakımı yapılacak olan kişilerin beslenmesinden, günlük hayattaki ihtiyaçlarının giderilmesinin ciddiyetine yakışır insanların olması, bu konuda önemli konudur. Güler yüzlü, sabırlı, işini sevgiyle yapabilecek olanlar, bakıcı arayan ailelerin kriterleri arasında yer almaktadır. Bakımı yapılacak olan kişiye pozitif yaklaşması, bakıcının baktığı kişiye kaliteli vakit geçirttirmesi çok önemlidir. Yatılı personel seçmek, gündüzlü personel seçmekten daha hassasiyet isteyen bir konudur. Aynı evde yaşama fikri ailenin iki kere düşünmesine neden olmaktadır. Aranan özellikler belirlendikten sonra, yüz yüze görüşme yapılabilir. En azından birkaç adayla görüşüp karar vermek, daha sağlıklı karar vermeye yardımcı olacaktır. Seçim yaparken mutlaka gereken evrakların kontrol edilmesi son derece önemlidir. Sabıka kaydı muhakkak araştırılmalıdır. Yabancı uyrukluysa çalışma izninin olup olmadığı da kontrol edilmelidir. Kabul edildikten sonra, ailenin adeta bir üyesi olarak çalışmalıdır.

Çalıştığı aileyi, evi benimseyen, kendilerini çalıştıkları yere ait hisseden çocuk bakıcısı adayları her zaman daha uzun süreli ve istikrarlı olur. Cazip fiyatlara kanıp, bu konuda daha az maliyete kaçmak yerine sevdikleriniz için kaliteli ve yeterli hizmeti göz önünde bulundurmak her zaman daha önde olmalıdır.

Bu haber toplam 579 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT