1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Yağ Bezeleri Oluşması
Yağ Bezeleri Oluşması

Yağ Bezeleri Oluşması

Yağ bezesi vücudun herhangi bir bölgesinde yağ dokusundan bir tümör oluşması ve yaygın olarak deri altında belirmesidir.

A+A-

Yağ bezesi vücudun herhangi bir bölgesinde yağ dokusundan bir tümör oluşması ve yaygın olarak deri altında belirmesidir. Yağ bezeleri yumru gibi ele gelmekte ve deri altında hafifçe hareket etmektedir. Yağ bezeleri genellikle bulunduğu bölgeye yerleşik hayatı sever. Kendiliğinden geçme ihtimali düşük olduğu için cerrahi yöntemle deri altından çıkartılması yoluna gidilir. Yüz bölgesinde oluşan yağ kistleri ilaçlarla ya da gözeneklere buhar uygulanması şeklinde temizlenebilirler.

Ameliyatla Yağ Bezesi Aldırma

Yağ bezesi koltuk altında, sırtta ya da yüzde ve ya oluştuğu herhangi bir yerde deriye yakın, hemen deri altında ise lokal uyuşturmayla cerrahi yöntem uygulanarak ameliyat yapılabilmektedir. Daha derinde ya da 5-6 cm. çapında büyüklüğe ulaşmış olan yağ bezelerinde hasta uyutulup ameliyat edilmesi gerekebilir. Ameliyat sonrasında genellikle ağrı kesici ilaç ile desteklenerek hasta taburcu edilir. Ağrılar birkaç gün içerisinde yok olur. Büyük kesilerde bir haftada dikişler alınır. Birkaç gün boyunca bezenin alındığı bölge su ile temas ettirilmez. Enfeksiyondan korunması kaydıyla on gün içerisinde yara iyileşebilmektedir.

Hangi Yağ Bezeleri Alınır?

Aniden büyüyen 10 cm ve üstünde bezeler, Görünür yerde oluşan ve estetik bozukluğa neden olan bezeler, Sinirlere yakın bölgelere yerleşen ve ağrıya sebep olan bezeler, Doktor tavsiyesiyle ameliyat yapılarak alınan yağ bezeleri mutlaka patolojik kontrole gönderilmelidir. Tümörün iyi huylu çıkması halinde korkulacak herhangi bir sebep yoktur.

Moda hakkında tüm haberleri okumak için tıklayın

Bu haber toplam 1835 defa okunmuştur
Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT