1. YAZARLAR

  2. Vedat ÖZDEMİR

  3. Vicdan mı siyaset mi?
Vedat ÖZDEMİR

Vedat ÖZDEMİR

Genel Yayın Yönetmeni
Yazarın Tüm Yazıları >

Vicdan mı siyaset mi?

A+A-

   VEDAT ÖZDEMİR / SARIYER MANŞET GAZETESİ GENEL YAYIN YÖNETMENİ  

Sizin için Sarıyer’in geçmişte kaybettikleri mi, yoksa gelecekte kazanacakları mı önemlidir? İşte bu soruyu Sarıyer Belediye Meclisi’ne soruyorum.
Neden mi? Şöyle izah edeyim…

Sarıyer’in belediye başkanı değişti. İktidar partisi değişti ve bununla beraber birkaç kişi dışında meclis üyelerinin çoğu değişti. Bu değişimin üzerinden tam bir yıl geçti. Bu bir yıl içerisinde meclis toplantılarının tamamını takip ettim. Toplantıların büyük çoğunluğu, CHP’liler ile AK Parti’liler arasındaki  “Yok efendim siz şöyle yaptınız da, bakın biz de bunları yaptık” diyalogları ile başladı. Sonrasında laf dönüp dolaşıp  “Sarıyer’in menfaatineyse olur’a geldi. Bazen çok sert tartışmalar yaşandı. Bu tartışmalar çoğu zaman ya “belediyenin borç yükü”,  ya da “tapuların neden verilmediği” üzerinde yoğunlaştı.  Çözümsüz, sonuçsuz ve ertelemelerle biten toplantılarda özellikle ilçenin önemli sorunları üzerinden bir uzlaşıya varılamadı. Mesela tapuları kim verecek? Ya da Balıkçılar çarşısını kim yapacak? Gibi soruların bir yıldır cevap bulamadığı gibi...

Keşkeler, maalesefler ve siyasi manevraların döndüğü bu meclis toplantılara baktığımda;  “Sarıyer’in geçmişiyle yüzleştiğini ve yıllardır neden kaybettiğini”  görüyorum.  Peki, geçmişte kaybettikleri mi, yoksa gelecekte kazanacakları mı önemlidir Sarıyer’in? Bu soruyu iyi düşünmek gerek. Siyasi hesapları bırakıp geleceğe iyi bakmak gerek.  Siyasi rant sağlamayı bir kenara bırakıp, vatandaşın kazanımlarına öncelik vermek gerek.

Yıllardır yapılamayan merdivenden düşüp hayatını kaybeden kadının komşularına Fen İşleri Müdürü’nün “Zaten burası yasal bir bölge değildir. Burayı yapmak gibi bir zorunluluğumuz yok” cevabını iyi düşünüp, “yasadışı doğup, yasadışı ölmeleri” engellemek gerek. Ve en önemlisi bu bölgelerin yasal zemine oturması için ideolojik kavgaları bir kenara bırakıp, herkesin çözüm yönünde çaba harcaması gerek.

Merak etmeyin! Bazı noktalarda vatandaşlar ideolojik düşünmüyor artık. Kim ne düşünmüşün dışında onlar sorunlarının çözümünden yanalar. Sorunlar çözülsün de kim çözmüş önemli değil onlar için. Onlar hiçte sizin kadar partizan değiller. Fatih Sultan Mehmet Mahallesi’ndeki aksakallı yaşlı bir adam “Hayatımda ilk kez bir sol partiye oy verdim”  diyorsa her birinizin oturup ne yapmak istediğimizi bir daha gözden geçirmeniz gerek.

Ve daha da önemlisi, siyasi hesaplar işlediğinde gerçekte kazanan kim olur peki? Vicdan mı?  Siyaset mi? Şahıslar mı? Yoksa Sarıyer halkı mı? Ya da… Kocaman bir HİÇ mi? Kendinize bu soruları sormanız gerek.

Bu yazı toplam 2824 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT