1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Veri Transferinin Dijital Anahtarları
Veri Transferinin Dijital Anahtarları

Veri Transferinin Dijital Anahtarları

Usb, İngilizce haliyle “Universal Serial Bus” denilen ve Türkçe’ ye “Evrensel Seri Veriyolu” olarak çevrilen kelimelerin, baş harflerinin isim olarak verildiği, bilgisayarın dışındaki donanım parçalarının, bilgisayarla bağlantı kurulmasını sağlayan seri b

A+A-

 

Usb, İngilizce haliyle “Universal Serial Bus” denilen ve Türkçe’ ye “Evrensel Seri Veriyolu” olarak çevrilen kelimelerin, baş harflerinin isim olarak verildiği, bilgisayarın dışındaki donanım parçalarının, bilgisayarla bağlantı kurulmasını sağlayan seri biçimli bağlantı şeklidir. İlk olarak 1996 yılında Microsoft, Intel ve birkaç bilgisayar şirketinin birlikte geliştirdikleri, birçok cihazın bilgisayarla bağlantı standardını sağlamak amacıyla ortaya çıkarılmıştır. Saniyede 600 Mb’lık veri aktarımı yapabilen Usb bağlantısının son versiyonu 3.0 olarak bilinmektedir. Türkçe ’de “Tak Çalıştır” denilen “Plug and Play” (PnP) şeklindeki kolay bağlantı yöntemiyle veri aktarımı sağlamaktadır. Yani Usb bağlantısı ile cihazları bilgisayara takıldığı anda otomatik olarak tanınıp çalıştırılabilir bir özelliğe sahiptir.

Veri Taşınabilirliğinde Taşınabilir Bellekler Dönemi

Zamanla bilgisayarın iç donanım parçalarından olan sabit diskler (diğer adıyla harddisk) adı üzerinde bilgisayar içerisinde gömülü olarak çalıştıklarından kullanılma durumlarında bilgisayar ile birlikte taşınmaları gerekiyordu. Ancak büyük boyuttaki verilerin transferi, taşınması ve saklanması için bundan çok daha kolay bir yöntem gerekmekteydi. İşte bu ihtiyaçtan usb bellek de denilen flash bellekler ortaya çıktı. Usb bellek, klasik sabit disk mantığının aksine içeriğinde mekanik bir parça bulundurmayan, bir devre kartına gömülü hafıza çipi ve yonga bulunduran, verileri ise elektrikle yazıp okuyan oldukça küçük boyutlu ve taşıması son derece kolay yeni nesil bir kayıt aracıydı. Bu yeni kayıt araçları verileri uzun süre (yaklaşık 10 yıl kadar) bünyelerinde saklayabiliyor, bilgisayarlar haricinde yapıları aynı kalacak şekilde müzik seti, kamera, tv gibi cihazlarının iç yapısında veya onlarla bağlantı sağlayabilecek şekilde kullanılabiliyordu. Depolama kapasiteleri 1 Terabyte’a kadar yükselen bu araçlar çalışmak için ayrıca bir güç kaynağına ihtiyaç duymamakta, elektrik kesintilerinde ise içlerindeki veriyi kaybetmemekteydiler. Okuma, yazma ve transfer hızları oldukça yüksek olan usb sürücüler, bilgisayar ve diğer cihazlardaki usb portlarına takıldığında otomatik olarak çalışmaktadır.

Günümüzde anahtarlık ve kalem şeklinde tasarlanan usb bellek çeşitleri için https://www.incehesap.com/usb-bellek-fiyatlari/ adresinden hizmet alabilir; farklı tasarımlarıyla yepyeni modeller ve değişik veri kapasite özellikleriyle usb bellek temin edebilirsiniz.

 

Bu haber toplam 603 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT