1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. USDTRY’deki Son Durum Nedir?
USDTRY’deki Son Durum Nedir?

USDTRY’deki Son Durum Nedir?

A+A-

Son dönemde USDTRY'de önemli hareketlenmelerin yaşandığına şahit oluyoruz. Özellikle yurt içindeki belirsizliklerin artması TRY varlıkları üzerindeki baskıların artmasına neden oldu. Diğer yandan Fed'in de faiz artırım sürecinde olması USDTRY'de önemli direnç seviyelerinin bir bir alınmasına neden oldu ve yatırımcılara yeni tarihi seviyeleri gösterdi.

TCMB'nin son 7 toplantısında faizlerin üst koridorunu aşağı çektiğine şahit olduk. Gerçekleşen son toplantıda da piyasa TCMB'nin indirimlerine devam etmesini bekliyordu. Fakat TCMB bu sefer beklentilerin aksine faiz koridorunun üst bandında indirme gitmeyerek gecelik faiz oranını %8.25'te sabit tuttu. Faiz koridorunun alt bandı ve politika faizi değiştirilmedi. Gelen kararlar sonrasında USDTRY'de satıcılar devreye girdi ve 3.05 bölgesine geri çekilme yaşandı. Bu seviyenin alınması durumunda çözülme iyice derinlik kazanabilir.

Önümüzdeki dönemde Forex piyasasındaki yatırımcılar USDTRY'deki hareketin yönünü anlamak için Fed tarafını ve yurt içindeki gelişmeleri takip etmeye devam edecek. Özellikle enflasyonda ve cari açıkta beklenen ilerleme kaydedilmediği sürece TCMB yeni değerlendirmeleri hayata geçirebilir. Görünen o ki hem Fed hem de TCMB önümüzdeki dönemde verileri takip etmeye devam edecek. Dolar'da 3.08, 3.09 ve 3.1150 seviyelerinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Düşüşlerde ise destek olarak 3.05, 3.0250 ve 3.00 seviyelerini takip edeceğiz.

Bu haber toplam 614 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT