1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. ULUSLARARASI TRAVNİK ÜNİVERSİTESİ
ULUSLARARASI TRAVNİK ÜNİVERSİTESİ

ULUSLARARASI TRAVNİK ÜNİVERSİTESİ

Özel üniversite denince insanın aklına hep yüksek ücretli eğitim geliyor. Artık bu anlayış hem ülkemizde hem de dünyada büyük oranda bir değişiklik gösteriyor.

A+A-

Özel üniversite denince insanın aklına hep yüksek ücretli eğitim geliyor. Artık bu anlayış hem ülkemizde hem de dünyada büyük oranda bir değişiklik gösteriyor. Yurtdışı eğitimde birçok üniversitenin uygun fiyatlara eğitim imkânı sunması ile Türk öğrenciler de son zamanlarda yurtdışı üniversiteleri tercih etmeye başladılar. Buna en iyi örnek ise son yıllarda yükseköğrenimin en çok tercih edilen ülkelerinden biri olan Bosna Hersek gösterilebilir. Bosna Hersek’in Travnik kentinde bulunan Uluslararası Travnik Üniversitesi artık Türk öğrencileri de kabul ediyor.

Uluslararası Travnik Üniversitesi öğrenci kabullerinde Türkiye’de yapılan üniversite giriş sınavlarına girmiş ya da bir taban almış olma şartı aramıyor. Ülkemizde bu sınavda başarı sağlayamamış gençlerin rahatlık ve hiçbir işlem yapmadan başvurabileceği bir üniversite olan Uluslararası Travnik Üniversitesi’nin diplomaları Türkiye’de de tanınıyor.

Lizbon ve Bologna sözleşmelerinde imzası bulunan okul, eğitim kalitesini Avrupa’da ki üniversitelerin müfredatlarının aynısını kullanarak veriyor. Bu standart, yalnızca Türkiye’de değil aynı zamanda Avrupa’da da kariyer hedefleyen gençlere iyi bir yurtdışı eğitim alternatifi sağlıyor. Uluslararası Travnik Üniversitesi’nin öğrenim ücretlerinin Türkiye’de ve dünyada bulunan diğer üniversitelerden daha uygun seviyelerde olması Türk öğrencilerin ve ailelerinin bu okulu tercih etmelerinde rol oynayan ana nedenlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Uluslararası Travnik Üniversitesi mezun olan öğrencilerine aynı zamanda Europass Mavi Diploma veriyor. Bu diploma şu anlamı taşıyor. Bu diplomaya sahip olan her mezun Avrupa’nın 47 ülkesinde de rahatlıkla çalışma izni alabiliyor ve çalışabiliyor. 6 adet fakültesi ile öğrenim hizmeti veren üniversite aynı zamanda yüksek lisans, lisans tamamlama ve doktora derecelerinde de eğitim imkânı sağlıyor.

Uluslararası Travnik Üniversitesinde yüksek lisansın bir yıllık öğrenim ücreti 4500 EURO, doktoranın ise 5000 EURO civarında. Bu öğrenim derecelerinin tezli ya da tezsiz olması öğrenim süresini etkilemiyor. Yüksek lisans 1 yılda, doktora ise 3 yılda bitiyor. Biraz da Travnik şehrine değinecek olursak eğer, bir öğrencinin bu şehirde aylık harcaması 300 ile 400 EURO arasında değişiyor.

Travnik, Saraybosna’ya yaklaşık 1,5 saat uzaklıktaki Bosna şehri. Otobüsle ulaşım sağlayabiliyorsunuz ve yaklaşık 14 Euro tutuyor. (öğrenci iseniz 7 Euro) şehirde bol bol Osmanlı eseri var ama gidip de görmeye değer mi derseniz elbette değer. Travnik küçük bir şehir ve çok rahat arkadaş edinebiliyorsunuz. Kafeleri ucuz ve koca bir bardak kahveyi 50 cent’e içiyorsunuz.

Oraya gitmişken mutlaka cevabi yiyin. (oranın meşhur köftesi) hem lezzetli hem de çok ucuz. Tam ekmeğin içine hazırladıkları porsiyonları yaklaşık 2 Euro. Osmanlı dönemi boyunca vezirlerin başkenti olmuş olan yemyeşil bir şehir Travnik. O tarih kitaplarında gördüğümüz Osmanlı resimlerinin gerçek halini görebilirsiniz. Ayrıca Nobel ödüllü Sırp yazar Ivo Andric’i doğduğu yerdir, evi müze olarak ziyarete açıktır.

 

 

Yurtdışı Eğitiminde Neden Danışmanlık Firması Kullanmalıyım?

Uluslararası Travnik Üniversitesi’nin resmi kayır alma konusunda yetkilendirdiği, Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı şirketi bu okulda okumayı düşünen Türk gençlere her konuda yardımcı oluyor. Sonuçta dilini bilmediğiniz yabancı bir ülkeye gidiyorsunuz. Firma sizi havaalanından almayı tutunda da, konaklayacak ev ayarlamaya kadar. Her türlü yardımı yapıyor.

Bu haber toplam 1494 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT