1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Uluslararası Arenada Neler Oluyor?
Uluslararası Arenada Neler Oluyor?

Uluslararası Arenada Neler Oluyor?

A+A-

analizportal.com sitesi, 2018 yılında uluslararası arenada neler olduğuna dair merak sahibi olan ve eğitimlerini bu konu üzerinde yapmış olan kişiler tarafından kurulmuş olan bir sitedir. Sitenin amacı bu konu üzerinde halkı bilgilendirmek ve bilinçlendirmektir. Türkiye'nin sahip olduğu tarihi köken ve kültürel zenginlikler açısından konuyla alakalı olarak bir kaynak zenginliği oluşturmak, sitenin diğer önemli amacıdır.

Site içerisinde Uluslararası ilişkiler, savaş gündemi ve uluslararası ekonomi konularında farklı gruplar mevcuttur. Gündem, bölgeler, ekonomi finans, bilim teknoloji, tarih, incelemeler, nedir ve biyografi başlıkları altında birçok konuda yazı bulunmaktadır. Site bu yazıları yazan kişiler adına, Türkiye Cumhuriyeti'n de yer almakta olan vatandaşların haklarına, Türkiye Cumhuriyeti'nin yasalarına, genel olarak kabul görmüş olan insanlık haklarına bağlılıkları neticesinde, telif haklarına uygun davranmaktadır.

Site Konu İçerikleri, Gündem, Bölgeler

Site içerisinde gündem maddesi kapsamında, gündemde yer almakta olan konular incelenmektedir. Filistin'in İsrail'i protesto etmesi olaylarından, Mehmetçiğimizin yaptığı kahramanlıklara kadar, Soçi Zirvesi Bildirisi, televizyon, TSK bildirgeleri, şehitlerimizin vasiyetleri, Genel Kurmay Başkanı'nın yapmış olduğu görüşmeler, cesaret ödülü sahipleri, sınıra araç sevkiyatı, devlet başkanlarının görüşmeleri, tutuklanan ünlü kişiler, düşen uçaklar ve devam etmekte olan savaş gündemi konusuna kadar her türlü konuda, bu bölüm altında yazı yazabilmek mümkündür.

Bölgeler başlığı altında ise bölgeler, Amerika, Avrupa, Asya, Afrika ve Orta Doğu Balkanlar şeklinde sınıflandırılmaktadır. Bu bölgeler içerisinde yer almakta olan tüm uluslararası ilişkiler ve süregelen olaylar, bu başlık altında toplanmaktadır. Amerika başlığı altında, Amerika'nın bir Büyükelçi'sinin istifasına dair bir yazı yazılabilir iken, Avrupa başlığı altında, Makedonya'ya ait olan isim sorununa değinilmektedir. Asya başlığı altında kişiler, Kırgızistan dış politikasına değinirken, Afrika ve Ortadoğu başlığı içerisinde, hareketliliğin fazla olması nedeni ile, Suriye, Irak, Sevakin ve Türkiye hakkında çok sayıda konu bulmak, mümkün olmaktadır.

Ekonomi, Finans, Bilim, Teknoloji, Tarih

Sitede yer almakta olan Ekonomi- Finans bölümünde, uluslararası ekonomi konusuna ait olan her türlü konuya ulaşılmaktadır. Euro düşüş ve çıkış nedenleri, ülkelerin kredi notları, ülkelerde yer alan ekonomik krizler, savunma sanayine ilişkin bilgilendirici yazılar, bu bölümün başlığı altında incelenebilir. Bilim ve Teknoloji başlığı altında ise, Facebook, robot köpekler, Türkiye'de ilk kez kullanılan beton delici gibi yenilikler, Zeytin Dalı Harekatı'nda yer almakta olan Milli Silahlar, yerli silah teknolojimiz gibi birbirinden farklı konularda yer alan, bilim ve teknoloji konusundaki yazılara yer verilmektedir.

Tarih başlığı, tarihe meraklı olan okuyucuları tatmin edecek güzellikte yazılara sahne olmakta. Türkiye'nin seçim tarihi, Filistin direnişi, Batı Medeniyeti'nin kirli sayfaları, Azerbeycan'ın kanayan yarası Karabağ sorunu, tarihte ABD, Türkiye ve Nato ilişkileri, Bosna soykırımı, Ruanda tarihi ve Ruanda soykırımı tarzındaki tarihi gerçekleri anlatan yazılar, okunması gereken gerçekleri dile getirmekte.

İncelemeler, Nedir, Biyografi

İncelemeler başlığı altında Türkiye’nin Nato üyeliği sürecinden başlayan, uluslararası ilişkiler hakkında izlenmesi gereken filmler ile devam eden, Golan Tepeleri ve Avrupa Birliği sürecin de Türkiye'ye göz atan, futbol ekonomisinin dünya üzerindeki etkileri ile devam eden bir inceleme yazı dizisi yer almakta. Nedir başlığı ise, kişilerin merak edipte öğrenme fırsatı bulamadıkları birçok konu üzerinde, kapı aralamış durumda. Bunlar arasında, katılım bankacılığı, su takı, deliler ocağı, eoka nedir, uluslararası iktisat nedir, uluslararası ilişkiler nedir, Hanzala kimdir, gözümüze çarpan başlıklardan sadece bir kısmı.

Biyografi altında yer almakta olan kişiler, Rezzan Eşref Neccar, Fatih Sultan Mehmet Han, Seyyid Kutub, Ahed Tamimi, Aylan Kurdi, Piri Reis, Ömer Halisdemir, Aliya İzzetbegoviç, Muhammed Fatih Safitürk, Sultan II. Abdülhamidhan biyografisine yer verilmiş ünlü insanlardan yalnızca bir kaçı.

Bir bilgi hazinesi durumunda olan analizportal.com sitesi, genel kültürünü artırmak isteyen, biyografi, tarih, bilim, teknoloji, finans gibi konulara ilgi duyan ve bu konuları öğrenmek için güvenilir referans kaynaklar arayan kişiler için, bulunmaz bir nimet konumunda. Hem gündemin zamanında öğrenilebileceği günlük yazıları, hem de geçmişe dair birçok konuda bilginin bulunabileceği bu site tam bir açıklayıcı sözlük kıvamında. Finansal konuların zamanında takip edilebileceği, önemli konular hakkında önemli inceleme yazılarına yer veren bir kültür deryası konumunda.

Bu haber toplam 1602 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT