1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Ülkemizde Yaygınlaşan Tesettür Giyim
Ülkemizde Yaygınlaşan Tesettür Giyim

Ülkemizde Yaygınlaşan Tesettür Giyim

A+A-

Son zamanlarda özellikle kamu kurumlarında ve okullarda tesettür serbestliği getirildikten sonra birçok bayan rahatça tesettürlü bir şekilde okuluna, işine gidebildiği için tesettürlü bayan sayısı her geçen gün artmıştır. Buna bağlı olarak tesettür giysilere olan ihtiyaçta artmıştır. Bayanlar hem tesettürlü olup hem de kendi tarzlarını giydikleri kıyafetlerde yansıtmak istiyorlar. Ve sonuç olarak da tesettür kıyafetleri üzerinde bir moda akımı başlamıştır.

​Sonuçta kapalı olmak modaya uymamak anlamına gelmiyor. Ayrıca tesettür giyime kamusal alanlarda yer verilmesi, kapalı bayanların daha özgür bir şekilde her alanda kendini göstermesine yardımcı oldu. Bu durum tesettürlü bayanların giyim anlamında da farklı zevk ve tarzlara ihtiyaç duymasını sağlamıştır. Dolayısıyla muhafazakâr kesimde giyim kuşam anlamında zengin çeşitlilik oluşmaya başlamıştır. Bayanların hem özel günlerde hem de günlük hayatlarda şık ve tarz kıyafet arayışı, tesettür modasının gelişmesini sağlamıştır. 

DÜNYA MARKALARINDA TESETTÜR ESİNTİLERİ

​Dünya üzerinde birçok ünlü marka da tesettür modası üzerinde hızla gelişen bu akıma ayak uydurarak kreasyonlarında tesettür modasına yer vermektedir. Dünya üzerindeki tesettür modasındaki büyük pazar hacmi bazı markaların buna yönelik tasarımlar yapmasını sağlamıştır. Bu da muhafazakâr kesimin gayet kaliteli ve şık tasarımlara ulaşmasını sağlıyor.  

HAYAT KURTARAN UZUN TUNİKLER

​Özellikle rahatına düşkün bayanların olmazsa olmaz kıyafeti öncelikle uzun tunik oluyor. O kadar çok çeşidi var ki tesettürlü bayanların gardırobunda mutlaka bulunması gereken bir giysidir. Kış aylarında triko olarak tercih edilirken yaz aylarında kot, pamuklu ve şifon kumaşlar tercih ediliyor. Günlük kullanılabilen spor çizgilerde olanı da var özel davetlerde giyilebilecek şıklıkta olanı da. Pantolon üzerine tek parça giyilebildiği için çok tercih edilebilmektedir. Ayrıca son zamanların yeni trendi olarak düz dar eteklerin ve kalem eteklerin üzerinde de uzun tunikler özellikle marjinal tesettürlü bayanlar tarafından kombinlenebiliyor. Evet, gerçekten tunikler kapalı bayanlar için hayat kurtaran parçalardır. Tercih edilen bir giysi olması bakımından da modacıların farklı detaylarla tasarladığı bir giysidir. 

TESETTÜR MODASININ VAZGEÇİLMEZİ FERACELER

​Muhafazakâr bayanların özellikle yaz aylarında giydikleri bir diğer kıyafette feracedir. Ferace geniş kesimde olması ve ince kumaştan üretilmesi yönüyle kapalı bayanlara dışarıya çıkarken üstüne giyebileceği pratik bir çözüm sunmaktadır. Daha öncelerde tek tip ve klasik çizgilerde üretilen feraceler muhafazakâr kesimin tercih etmesi sebebiyle çeşitliliğini arttırmıştır. Büyük bedenlere kadar var olan alternatif seçenekleri ve farklı çizgilerde üretilmesi geniş kesime hitap etmesini sağlamaktadır. Feracelerde 2017 ilkbahar yaz kreasyonunda farklı renklerde kullanılmıştır. Model olarak kapüşonlusu da var fermuarlısı da düğmelisi de. Yani her tarza hitap edebilmesi bakımından kapalı bayanların bu yaz da tercih edeceği bir giysi olacaktır.  

​Evet, muhafazakâr bayanların yaşadığı en büyük sorunlardan biri de tesettür abiye bulamamaktı. Çünkü abiye tasarımları genelde açık olarak tasarlanıyordu. Açık olan abiyenin kapalı hale getirilmesi de tasarımın orjinalliğini bozuyor ve talebi istenilen sonuca ulaştırmıyordu. Durum böyle iken kapalı bayanlar özel gün ve gecelerde abiye alırken kendi tarzından uzaklaşabiliyordu. 

TESETTÜR ABİYE BULMAK ARTIK ÇOK KOLAY

​Şimdi ise tesettür abiyede o kadar fazla tasarımlar bulunuyor ki alternatif çok olunca kapalı bayanlar da zevklerine hitap eden tasarımlara kolaylıkla ulaşabiliyorlar. Üstelik artık moda tasarımcıları da özellikle tesettür giyime yönelik tasarımlar üretmektedir. Tesettür giyime yönelik ihtiyaçlar beraberinde ürün çeşitliliği ve her kesime hitap edebilme ihtiyacını doğurmuştur. Hal böyle olunca hayalinizdeki abiyeye ulaşmanız eskiye nazaran daha kolay. Tabi teknoloji çağında olmamızda bunu daha kolay hale getirebilmektedir. Gerek sosyal medya kaynaklarından gerekse internetin diğer kanallarından kolaylıkla tasarımları inceleme şansınız olabiliyor.

Bu haber toplam 1843 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT