1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Turyapı Sarıyer Evleri'nde SKANDAL
Turyapı Sarıyer Evleri'nde SKANDAL

Turyapı Sarıyer Evleri'nde SKANDAL

Sarıyer Belediyesi göz yumdu müteahhit firma imar planlarını alt üst etti. İŞTE SARIYER EVLERİ'NDE YAŞANAN O SKANDAL!

A+A-

İmar uygulamasıyla kamuya terki yapılan otopark alanlarının tamamı ( 5.500 m2) yine kamuya terki yapılan park alanlarının %50’si özel bahçe kullanımıyla işgal altında. Belediyenin göz yummasıyla kamu yaklaşık 28 milyon TL zarara uğratıldı. Site sakinleri birbirleriyle karşı karşıya geldi.

Zekeriyaköy Kasapçayırı Mevkii’nde bulunan Turyapı Boğaziçi Sarıyer Evleri Sitesi’nde özellikle Sarıyer Belediyesi Teknik Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay’ın bazı imar aykırılıklarına göz yumduğu iddiası nedeniyle tam bir kargaşa yaşanıyor. Ortalama 500 Bin TL verip burada ev alan site sakinleri ise bin pişman oldu. Komşular hakları yenildiği ve kamunun milyonlarca lira zarara uğratıldığı düşüncesiyle karşı karşıya geldi.Kamu 28 Milyon TL zarara uğratıldı
İmar planlarında bulunan otopark alanlarının sınırları ayrılmadan, Sarıyer Belediyesi’nin göz yummasıyla giriş katlarda bulunan bazı daire sahipleri tarafından, bahçe olarak satın alındı. Otoparklar bahçe alanlarına katılarak etrafı çit, demir parmaklık ve duvarlarla çevrildiği için, site sakinleri normal yolları otopark olarak kullanmak zorunda kaldı.  Ancak tüm uyarılara rağmen bugüne kadar Sarıyer Belediyesi yapılan bu işgallerle ilgili herhangi bir uygulama ve yaptırım uygulamadı. Site sakinlerinin iddialarına göre, belediyenin tüm bu usulsüzlüklere göz yummasından dolayı kamu en az 28 milyon TL zarara uğratıldı. İnşaat şirketine ise büyük bir rant sağlandı.

Sitede büyük bir kargaşa var
Sitede oturan çok sayıdaki komşu belediyenin imara aykırılıklara göz yumması nedeniyle karşı karşıya geldi. Toplam 16 adet otopark alanını, bahçelerine katarak kullananlardan bazıları evleri bu şartlarda satın aldıklarını ileri sürerken, çok sayıdaki site sakini ise buraları planlara bakarak, otoparklı olarak satın aldıklarını, otoparkların mer-i imar planlarına göre açılıp işgallerin biran önce son bulmasını ve mağduriyetlerinin ortadan kalkmasını istiyor.Belediye usulsüzlüklere göz yumdu
Sitede oturan bir grup tarafından imara aykırılık ve usulsüzlüklere göz yumulduğunu açıkça ortaya koyan birçok dilekçe Sarıyer Belediyesi ve diğer kurumlara teslim edildi. Dilekçelerde kamuya terk edilmiş ortak otopark ve park alanlarının tamamının binaların giriş katlarında  oturanlar tarafından kullanıldığı, bu nedenle kamunun ve diğer site sakinlerinin milyonlarca lira zarara uğratıldığı belirtildi. İlgili yerlere verilen dilekçelerde yine Sarıyer Belediyesi’nin defalarca uyarılmasına rağmen gereken otopark uygulaması ve işgalleri sona erdirmediği ve site sakinlerinin mağduriyetlerine göz yummaya devam edildiği belirtildi.

Bu kadar büyük göz yummaya da pes demek lazım
Site sakinlerinin verdiği bilgilere göre; İmar uygulamasıyla, site içinde kamu yararına terki yapılan yaklaşık 12.500 m2 park alanının en az  %50’si olan 6000 m2’si işgal edildi. Yine imar planında kamuya park olarak terki yapılan 1 adet yaklaşık 550 m2 park alanının tamamı, etrafı demir parmaklıkla çevrilerek şahsi bahçe olarak kullanılıyor.Hiçbir tutanak yok
İmar planlarında bulunan 16 adet otoparkın işgal edildiği, etrafının duvar ve çitlerle çevrildiği ve normal yolların otopark olarak kullanılmak zorunda bırakıldığının belirtildiği yazılı müracaatlarla; “Yapıların projeye uygun olup olmadığının kontrolü, uygun olmayanların ruhsat eki vaziyet planına uygun hale getirilmesi sağlanamamıştır. 16 adet açık otopark alanının ( otopark alanlarının toplamı yaklaşık 5500 m2’dir ), şahsi bahçe olarak kullanılmasından çıkarılmaması ve diğer site sakinlerinin kullanımını engellemek için etrafındaki tel örgü, demir parmaklık ve duvar örülmesine göz yumulmuştur. Tüm bunlar yapılırken Sarıyer Belediyesi’nin, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ekibi,  zabıta ve diğer ekipleri tarafından hiçbir tutanak tutulmamış, kullanımı engelleyici unsurların kaldırılması girişiminde bulunulmamıştır ” denildi. Yasal zorunluluk olan Özürlü yolları da, tüm müracaatlara rağmen düzenlenmediği söylendi.

Atalay site sakinlerini karşı karşıya getirdi
Verilen bilgilere göre; oturulan evlerin iskânlarını almak için Sarıyer Belediyesi’ne başvuru yapılmış. Daha önce otopark durumlarının düzeltilmesi için verilen dilekçeler bahane gösterilerek belediye buraya iskân vermedi. Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay site sakinleriyle toplantı yaptı. Atalay, iskânın verilmemesiyle ilgili otoparkların işgali ile ilgili verilen dilekçeleri gerekçe gösterdi. Yapılan bu toplantıdan sonra sitede oturan komşular karşı karşıya geldi.
Site sakinlerinin verdiği bilgilerde; Sevgi Atalay’ın sitenin yapım aşamasından bugüne Sarıyer Belediyesi’nde imar bölümünde güçlü ve yetkin bir makamda görev yaptığını, 68.000.m2 inşaatın her aşamasından haberdar olduğunu, üstelik 2006 yılında oturuma başlanılan binalara 2011 yılında “Temel üstü vizesi” verirken bile bu imar aykırılıklarının her nedense dikkatini çekmediği ve gerekli zabıtları tutmadığı belirtildi.Belediye plan tadilatıyla üstünü kapatmaya çalışıyor
Öte yandan Sarıyer Belediyesi’nin bu durumun üstünü kapatmak için, bazı çalışmalar yaptığı belirtiliyor. Plan tadilatı hazırlığında olan belediyenin, Sitede işgal altındaki yaklaşık  600 adet araçlık açık otoparkların yerlerini plan tadilatı ile başka bir alana kaydırarak,  site içindeki bir park alanı altına, 80 araçlık bir kapalı  otoparkla değiştirmek yönünde çalışmalar yürüttüğü, bu çalışma sonucunda işgalli alanlarla oluşan kamu zararlarının  hiçe sayılarak, illegal durumun  yasal statüye kavuşturulacağı ifade ediliyor. Ancak çok sayıdaki site sakini bu çalışmaya sıcak bakmıyor.

Belediye Turyapı’ya kılıf arıyor!

Sevgi Atalay'a Turyapı soruşturması

Bu haber toplam 15551 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

6 Yorum