1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Türkiye’nin yeni gururu TRANSOLT’tan insansız taşıma aracı
Türkiye’nin yeni gururu TRANSOLT’tan insansız taşıma aracı

Türkiye’nin yeni gururu TRANSOLT’tan insansız taşıma aracı

A+A-

Almanya’da doğmuş, büyümüş olan ve Sarıyer Ayazağa’da yaşayan Mahmut ÖZKAN Almanya’nın en prestijli üniversitelerinden TU Karlsruhe’de elektrik mühendisi olarak mezun olduktan sonra Alman firmalardan gelen iş tekliflerine rağmen kafasındaki insansız taşıma aracı teknolojisini gerçekleştirmek için Türkiye’ye geldi. Devlet destekleri ile Erciyes Teknopark Ekosistemi içerisinde ortağı Ahmet Hidayet KİRAZ ile birlikte Transolt Teknoloji A.Ş.’yi kurdu. Tek hedefi Türkiye’de kaliteli robotik teknolojilerin geliştirildiğini ispatlamak, milli teknoloji seviyesini bu alanda ileriye taşımak ve Türk teknolojisinin ihracatı ile ekonomiye fayda sağlamaktır.

Bu hedef doğrultusunda kısa sürede geliştirdikleri insansız taşıma aracı sanayideki Arçelik, Tofaş, Aygaz gibi dev firmaların ilgisini çekmeyi başarmış, ITÜ Innogate (Ayazağa) tarafından ‘2018 Gelecek Vaad Eden Teknoloji Şirketleri’ arasına ve son olarak Koç Grubu firmalarının ‘Öncelikli Teknoloji Partneri’ vasfına seçilmiştir.

Yüzde 100 Türk markası olan TRANSOLT’u Almanya sanayisindeki bağlantılarını kullanarak Avrupa genelinde satış hazırlıklarına başladı. Bunun için ilk olarak insansız taşıma araçları devlet desteği ile Almanya’nın en prestijli lojistik fuarlarından LOGIMAT’da 19 - 21 Şubat tarihleri arası sergilenecektir.

Henüz 12 aylık firma olmasına rağmen bu yıl 1 Milyon Euro cirosu olması beklenen TRANSOLT, sene sonu açılacak ilk yurtdışı şubesi ile önümüzdeki yıllarda da bu başarıyı katlamayı ve teknolojisini yurtdışına da ihraç etmeyi hedeflemektedir.

www.transolt.com

Bu haber toplam 624 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT