1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Topbaş’tan tapu açıklaması: 'Bu çalışma yasal değil'
Topbaş’tan tapu açıklaması: 'Bu çalışma yasal değil'

Topbaş’tan tapu açıklaması: 'Bu çalışma yasal değil'

İBB Başkanı Kadir Topbaş, Sarıyer Belediyesi’nin yaptığı imar ıslah planlarıyla ilgili “Bu yapılan yasalara uymayan bir çalışmadır" dedi.

A+A-

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sarıyer Belediyesi’nin yaptığı imar ıslah planlarıyla ilgili ““Bu yapılan yasalara uymayan bir çalışmadır. 1/5000 planı olmayan yere 1/1000’lik plan yapma yetkisi yok, yapamazlar. Yaptıkları takdirde bu suçtur ve halk aldatılıyor” dedi.

AK Parti Sarıyer İlçe Başkanlığının düzenlediği referandum toplantısında Sarıyerlilerle bir araya gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sarıyer Belediyesi’nin yaptığı imar ıslah planlarıyla ilgili konuştu. Sarıyer’deki muhtarlarla yemekte bir araya gelen Kadir Topbaş, muhtarların sorularını yanıtladı.

1/5000’lik planlar yapılmadan 1/1000’lik plan yapılmasına ilişkin soru üzerine Topbaş, “Maalesef Sarıyer Belediyesinde ve birkaç belediyede daha 1/1000’lik planlar yapılmış ve Büyükşehire gönderilmiş. Bu yapılan yasalara uymayan bir çalışmadır. Biz başkanlık olarak, belediye olarak büyüklüğümüzü bir tarafa bırakarak farklı bir davranış göstersek yasal bir suç işlenmiş olur. Meclis üyeleri dahil belediye suç işlemiş demektir. 1/5000 planı olmayan yere 1/1000’lik plan yapma yetkisi yok, yapamazlar. Yaptıkları takdirde bu suçtur ve halk aldatılıyor. Halka diyorlar ki ‘Efendim biz planları yaptık, Büyükşehir bunu onaylamıyor.’ Yok böyle bir şey. Yasal bir suç duyurusunda bulunursak, bunu yapanlar başlarını kurtaramazlar. Açık ve net konuşuyorum yetkileri olmayan bir iş yapmış olurlar. Eğer burada halkı düşünerek bir çalışma yapılıyorsa, kentsel bir dönüşüm yapılmak isteniyorsa bunun yolu Bakanlar Kuruluna müracaat edecek ve o bölgeyi yenileme alanı ilan ederek çalışma yapmaktır. Bu çalışmaları yapan ilçe belediyeleri var” ifadelerini kullandı.

AK Parti'nin kararına büyük tepki!

Bu haber toplam 7080 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler