1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Tenis Oyunu Tarihi
Tenis Oyunu Tarihi

Tenis Oyunu Tarihi

Tenis, 1873 yılında İngiliz olan Walter C. Wingfield tarafından keşfedildi.

A+A-

Başlangıç olarak çimler üzerinden 2 kişi veya 4 kişi olarak oynana bu oyun daha sonrasında yayılarak turnuvalar ile tüm dünyada yerini almayı başardı. 1877 yılında Londra’da ilk tenis turnuvası yapıldı. İlk turnuvadan sonra ABD, Avustralya, Kanada ve sonrasında diğer Avrupa ülkelerine yayılmaya başladı. Tüm bu gelişmelerden sonra ilk profesyonel olarak oynana turnuva ise 1926 yılında oynandı. Ülkemizde ise ilk tenis oyununu 1900 yılında İngilizler, İstanbul’da oynamıştır. Bu turnuvalar sonucunda ise 1924 yılında Türkiye Tenis Federasyonu kuruldu. Daha sonrasında ise iyice gelişen bu spor dalı, yurt içi ve yurt dışı turnuvaları ile en sevilen sporlar arasında yerini almayı başardı.

Tenis sporu 1 adet top ve 2 adet tenis raketi ile kort adı verilen dikdörtgen bir sahada oynanmaktadır. Raketler ortası tel, ip karışımı bir malzeme ile örülü olan, el ile tutulan kısmı deri kaplı olan özel birer gereçtir ve 100km/s hızla gelen toplara vurabilmek için yapılmıştır.

Tenis Raketi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Raket alırken dikkat etmeniz gereken birçok farklı konu vardır. İnsanların çoğu mağazalarda satılan başlangıç raketi isimli ucuz raketleri almaktadır. Ancak bunlar doğru değildir, sadece ucuza verebilmek para kazanmak için yapılan markası bile belli olmayan raketleri satma taktikleridir.

Alacağınız raket ağır olmalıdır. Raketin ağırlığı teller öncesinde en azından 300 gram olmalıdır. Bunun üstüne ise kurşun ekleterek dilediğiniz ağırlığa çıkartabilirsiniz. Bileğiniz kaldırdığı sürece eklenen her ağırlık, daha sert vuruşlar için yardımcı olacaktır. Raketlerinizin sap tarafı daha ağır olmalıdır. Eğer kafa tarafı daha ağır olursa, başlarda keyif verici bir performans sağlasanız bile uzun vadede kolunuzun ve dirseğinizin rahatsızlanmasına yol açacaktır.

Raketinizi alırken esnek olmasına dikkat edin. Esnek raketler kolunuzda problem oluşmasını önler. Bunu test etmek için ise hızlı gelen bir topa karşı sağlam bir vuruş yapın. Vuruştan hemen sonra eğer raketiniz titriyor ise bu sıkıntı olduğunu gösterir. Bu nedenle şok emici kullanmanız gerekmektedir.

Aldığınız raketin telleri ise vuruşlarınızdaki performansı arttıracak önemli bir diğer konudur. Esnek tel her zaman daha iyi vuruşlar yapmanızı sağlayacaktır.

Tenis Raketinde Uygun Fiyat

İnternet üzerinden yapacağınız alışverişlerde uygun tenis raketi fiyatları için http://www.sportifhayat.com/Raketler,LA_118-2.html adresini ziyaret edebilirsiniz. En uygun fiyatlar ile birlikte kaliteyi tecrübe etmeniz için doğru adres sportif hayat olacaktır.

Bu haber toplam 1866 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT