1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tapulara Şükrü Genç engeli!
Tapulara Şükrü Genç engeli!

Tapulara Şükrü Genç engeli!

Tapular Cumhurbaşkanı’ndan geçti Şükrü Genç’e takıldı. Vakıf arazileri üzerinde oturan vatandaşların tapularını neden alamadığını SARIYER MANŞET araştırdı.

A+A-

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ilçede 5 binin üzerinde vatandaşın faydalanacağı tapuları böyle engelledi.

Vakıf arazileri üzerinde oturan yüzlerce aile, trampa kanunun onaylanmasına rağmen bir türlü tapularını alamıyor. Tapuların önündeki en büyük engelin ise Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in olduğu ortaya çıktı. Özellikle bu bölgelerdeki emlak rayiç bedellerini uçuk derecede artıran Sarıyer Belediyesi, vatandaşların tapularını almasını zora soktu.

Sarıyer Belediyesi emlak rayiç bedellerini 5 kat artırdı
Kanuna göre; Tapular ilçe belediyelerinin belirlediği rayiç bedellerin iki katı üzerinden vatandaşa satılacaktı. Tapuların İBB eliyle vatandaşa dağıtılacağını öğrenen Sarıyer Belediyesi bazı bölgelerdeki emlak rayiç bedellerini tam 5 kat arttırdı. Örneğin İstinye Bağlar Mevkii’nde 125 TL olan rayiç bedeller 750 TL’ye çıkartıldı. Bu arazilerin bulunduğu diğer mahallelerde de rayiç bedeller yine 3-4 kat artırıldı.

Diğer ilçelerde bu kadar artış yok
Sarıyer Belediyesi vakıf arazilerinin bulunduğu bölgelerde rayiç bedelleri 2009’a göre 5 kat artırırken, trampa yasasından faydalanan diğer ilçelerde ise artışların küçük çapta olması dikkat çekiyor. Eyüp % 10, Beykoz ortalama % 20-30 civarı, Beyoğlu’nda ise rayiç bedeller bir kat artırıldı. Böylece diğer ilçelerdeki vatandaşlar tapularını alırken, Şükrü Genç başkanlığındaki Sarıyer Belediyesi’nin bu hareketi yüzünden Sarıyer’deki vatandaşlar aylardır tapularını alamıyor.CHP iki kez iptal ettirmişti
Sarıyer’in de aralarında bulunduğu İstanbul’daki 4 ilçede (Eyüp, Beykoz, Beyoğlu, Sarıyer) bulunan vakıf arazileri ile hazineye ait arazilerin takas süreci 2003 yılında başladı. 2003’te TBMM’den çıkan kanunu CHP Anayasa Mahkemesi’ne götürerek iptal ettirdi. Daha sonra 2007’de TBMM’de tekrar görüşülerek kabul edilen kanun,  bu kez de dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in vetosuna takıldı. Binlerce ailenin yüzünü güldürecek olan ve bir türlü yürürlüğe giremeyen Trampa Yasası 5793 sayılı Kanun içerisinde 25.07.2008 tarihinde yeniden tekrar TBMM’de kabul edildi ve kanun Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından da onaylanarak yürürlüğe girdi. Böylece vakıf arazileri üzerinde oturan vatandaşların tapularını almalarının önü açılmış oldu. 

Tapuları Büyükşehir verecek diye mi artışlar yapıldı?
Trampa kanunun yürürlüğe girmesinin ardından yapılan protokollerle Sarıyer’de Yeniköy Bağlar Mevkii, Çayırbaşı, PTT Evleri, Kazım Karabekir Mahallesi’nde bulunan toplam 11 parsel Milli Emlak Müdürlüğü’ne devredilmişti. Milli Emlak Müdürlüğü de bu arazileri üzerindeki hak sahiplerine satması için 2010 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devretti.  Tapuların AK Partili İBB’nin eliyle dağıtılacak olması, CHP’li Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’i de harekete geçirdi.  Emlak rayiç bedellerini 5 kat artıran Sarıyer Belediyesi vatandaşları zor durumda bıraktı.Vatandaşlar: Tam tapuları alacağız derken Sarıyer Belediyesi’ne takıldık
Sarıyer Belediyesi’nin bu hareketi yüzünden tapularını alamadıklarını belirten vatandaşlar Sarıyer Manşet’e yaptıkları açıklamada “Büyükşehir bize yerlerimizi satmak isterken Sarıyer Belediyesi emlak rayiç bedellerini çok büyük oranda arttırdı Öngörünümde 750 TL, geri görünümde 250 TL yaptılar. Kanunda da satış için rayiç bedeli iki katı deniyor. Hiçbir ilçede metrekaresi 1500 TL olan yer yok. Hazineden devri metrekaresi 117 lira. Alamayalım diye bu rakamı 6-7 kat arttırdılar. Tam tapuları alacağız derken Sarıyer Belediyesi’ne takıldık. Diğer ilçelerde rayiç bedelleri %20 artarken bizim ilçemizde %500 arttırılmış. Biz Sarıyer Belediyesi’ne tapularımıza engel olma, rayiç bedellerini düşür çağrısında bulunuyoruz. Rayiç bedellerini düşürseler bizim önümüzde hiçbir engel kalmayacak biz de tapularımızı alabileceğiz.Hüseyin Özdemir: “CHP tapunun önündeki en büyük engel”
Haberimizle ilgili görüş belirten AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir; “Bu araziler için 2010 yılının ortalarında Büyükşehir Meclisi’nde satış kararı alındı. Ama satışta emlak bedellerinin iki katı üzerinden ihale edilir ibaresi var kanunda. 2010 yılında Sarıyer Belediyesi emlak bedellerini kimi yerde 4 kat, kimi yerde 7 kat arttırmıştır. Bağlar Mevkii’ndeki vatandaşın 125 TL olan emlak değeri 750 TL olmuş. Vatandaşın da bu sefer eli kolu bağlandı. Bir zihniyetin tapuya bakışını biz burada çok net görüyoruz. Mecliste engel olamadıkları şeye ilçe belediyeleri eliyle yine engel oldular. 2 yıldır bu insanlar tapuları hazır olduğu halde tapularını alamıyorlar. Bilinçli olarak buna engel oldular. CHP’li Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç tapunun önündeki en büyük engeldir. Her yerde AK Parti’yi mülkiyet konusunda suçlayan, halkı korkutan belediye başkanı ve ekibinin işte gerçek yüzü” dedi.

Mehmet Çakır: “Belediye acziyet içerisinde”
AK Parti Meclis Üyesi Mehmet Çakır ise , “Acemiliklerine denk geldiyse bilinçsizce yaptılarsa bilemiyorum. Şuan belediye yönetimi acziyet ve acemilik içerisinde. Ama eğer kasti yapılmış bir şeyse bu art niyetle yapılmış bir hareket. Vatandaşın yüzüne karşı, “Biz sizin yanınızdayız, AK Parti gelirse evlerinizi yıkacak, tapularınızı vermeyecek” diye insanları kışkırtırken, kendileri arka planda ellerini ovuşturarak “Bak nasıl tapuyu verdirtmedik” demenin çabası içeresindeler.

Bu haber toplam 5380 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

6 Yorum