1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sümeyye Erdoğan Sarıyer'e gelin geliyor
Sümeyye Erdoğan Sarıyer'e gelin geliyor

Sümeyye Erdoğan Sarıyer'e gelin geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan ile Sarıyerli işadamı Özdemir Bayraktar'ın oğlu Elektronik Mühendisi Selçuk Bayraktar, evlilik yolunda ilk adımı attı.

A+A-

Aile arasında daha önce söz yüzüklerinin takıldığı öğrenilirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ailesiyle birlikte, Cumartesi akşamı Sarıyer Yenimahalle Pazarbaşı’ndaki Bayraktar ailesini ziyaret etti. Aile yemeğinin yenildiği ziyarette; Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra diğer damadı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve eşi Esra Albayrak da hazır bulundu. Erdoğan yaklaşık 3,5 saat dünürünün evinde kalırken, yemek menüsünde ailenin bir taraftan da balıkçı olması nedeniyle balık ikram edildiği öğrenildi.

YAZA DÜĞÜN VAR
Çiftin önümüzdeki günlerde aile arasında nişan töreni yapacağı, yaz aylarında ise düğün yapacakları öğrenildi. 
İTÜ Elektronik Mühendisi Selçuk Bayraktar, aynı zamanda AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Salih Bayraktar'ın yeğeni. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 1990'lı yıllarda siyaset yapan baba Özdemir Bayraktar, aslen Trabzon kökenli. Bayraktar ailesi TSK'nın ihtiyacı olan insansız hava aracı Bayraktar projesini yürütüyor.

SELÇUK BAYRAKTAR KİMDİR
Selçuk Bayraktar 1997 yılında Robert Kolej’den mezun oldu. 1997-2002 yılları arasında İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünde lisans eğitimine devam etti. Üniversite eğitimi esnasında University of Pennsylvania’nın GRASP laboratuvarından staj kabulü aldı. Staj kapsamında almış olduğu burs teklifiyle, yüksek lisans eğitimini 2002-2004 arasında Upenn’de sürdürdü. Aynı zamanda ödüllü akademisyen Prof. Dr. George Pappas’ın yardımcısı olarak araştırma asistanlığı görevini sürdürdü.

Selçuk Bayraktar araştırmaları kapsamında dünyada ilk kez İHA’ların formasyon uçuşu deneyleri, hava-yer robot takımlarının koordinasyonu, uçuş kontrol ve güdüm sistemleri konularında bilimsel yayınlara konu olan çalışmalar gerçekleştirdi. 

MIT'TE BURSLU DOKTORA YAPTI
Yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra Selçuk Bayraktar MIT (Massachusetts Institute of Technology)’de burslu olarak doktora teklifi aldı.  Doktora eğitimi sürecinde İnsansız Helikopter Sistemlerine agresif manevra yapma kabiliyeti kazandıracak otomatik uçuş kontrol algoritmaları alanında çalışmalar yürüttü. Danışman hocasının Georgia Institute of Technology’ye (Georgia Tech) transfer olmasıyla MIT’den de ikinci yüksek lisans diplomasını alarak, doktora çalışmalarına Georgia Tech’de devam etti.

İHA'LAR ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR
Selçuk Bayraktar 2007 yılından bu yana Baykar Makina bünyesinde teknik müdürlük (CTO) görevini yürütüyor. Baykar bünyesinde Milli ve Özgün olarak geliştirilen İnsansız Hava Aracı Sistemleri’nin aviyonik sistem mimarisi, uçuş kontrol, seyrüsefer algoritmalarının geliştirilmesi, sistem kinematiği ve dinamikleri, elektronik donanım ve gömülü yazılım geliştirme vb. konularda çalışmaktadır.

Bu haber toplam 8068 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT