1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şükrü Genç’ten sansürlü savunma
Şükrü Genç’ten sansürlü savunma

Şükrü Genç’ten sansürlü savunma

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç meclis toplantısında kaçak plaza ile yaptığı görüşmenin gizli olmadığını iddia etti ancak meclis üyelerine plazanın sahiplerinin olmadığı sansürlü görüntüleri dağıttı.

A+A-

Sarıyer Belediyesi’nde Kaçak Plaza ile ilgili yapılan gizli görüşme sonrasında yaşanan “gazeteciye dayak skandalı” Sarıyer Belediye Meclisi’nin de gündemine oturdu. AK Partililer konuyu fişleme olarak yansıtmaya çalışan Belediye Başkanı Şükrü Genç’e tepki gösterirken, Şükrü Genç ise kaçak plaza ile ilgili yaptığı görüşmenin gizli olmadığını iddia etti. Ayrıca toplantıda meclis üyelerine yaşanan tartışmanın görüntüleri dağıtıldı. Ancak dağıtılan CD’lerde kaçak plaza ile ilgili belediyeye görüşmeye gelen Bahri Akdağ ve Cem Erdinç’in görüntülerinin sansürlenmesi dikkatlerden kaçmadı. AK Partililer görüntülerin sansürlenmesine tepki gösterdi.AK Partili Bülbül; “Sarıyer tartışmalı bir dönem yaşıyor”
Konuyla ilgili söz alan AK Parti Grup Başkanvekili İsmail Bülbül, Belediye Başkanı Şükrü Genç’e yüklendi. Bülbül, “Sarıyer sizin belediyecilik döneminizde maalesef protesto yürüyüşlerinden başlayarak, mali şube baskınları, karakol taramaları yaşadı. Bir marka değeri olan Sarıyer Spor Kulübü’nün iflasın eşiğine gelmesi, Sarıyerliler arasında yapılan ayrımcılık ve fişleme, daha sonra da sizin yanınızda olmayan yerel basının tasfiyesi için sindirme ve susturma operasyonları çerçevesinde tazminat davaları ve son olarak da görevini yapmakta olan bir foto muhabirini korumanızın tartaklaması olayı yaşandı. Sarıyer tartışmalı bir dönem yaşıyor” dedi.

Bu mu sizin şeffaflığınız?
Bülbül dayak skandalıyla ilgili de; “Gazetecinin tartaklanması sonrasında çıkan durumda belediye bünyesindeki sağlık kuruluşundan rapor aldırmanız ve bir nevi siyasi atraksiyon yapmanız çok üzücü. Hizmete talip olurken şeffaf belediyecilik sözü sizlerin broşürünüzde yazıyordu. İstihbarat alarak önemli kişilerin belediye binasına geleceğini öğrenen gazeteci arkadaşımız görevini yapmaya çalışmış ama koruma müdürü arkadaşınız, gazetecinin görevini yapmasına engel olmaya çalışmış. Hem de bu arkadaşımız 17 yaşında genç bir delikanlı ve sadece fotoğraf çekiyor” diye konuştu."Kâğıthane belediyesini örnek alın"
Belediyenin yaşadığı durumu, siyasi bir havaya sokmaya çalıştığını belirten Bülbül, “AK Parti İlçe Başkanlığı’nın olayla hiçbir ilgisi yokken siyaset yaparak olayı bizim üzerimize yıkmaya çalışmıştır. Korumanız arabanın üstüne yatarak bir insanın seyahat özgürlüğünü engellemiştir. Bir şey gizlemiyorsanız eğer bırakın basın mensupları görev yapsın, eğer gizliyorsanız da tel örgülerle çevirin kimse fotoğraf çekmesin. Kâğıthane Belediyesi en güzel örnek. Başkanın odası bile internetten izlenebiliyor. Korumanız, “Ben Başkan’ın korumasıyım istediğimi yaparım” sözü kullanmış, bu doğru bir anlayış değil o zaman burada kraldan çok kralcılar türer” dedi.Genç görüşmeyi itiraf etti: “Röleve çalışmanızı yapın getirin dedik”
Konuyla ilgili konuşan Belediye Başkanı Şükrü Genç ise “Bazı yerlerde gizli görüşme yapıldı deniyor. Ne gizli görüşmesi? Bu olay, Büyükşehir Belediyesi’nde de gündeme geldi. Büyükşehir 1/5000’liklerle ilgili bir çalışma yaptı, biz de görüştüğümüz bu insanlara ‘mevcut binalarınızın rölevelerini çıkarın getirin biz 1/5000’liklerle ilgili bir şey yapabilir miyiz, yapamaz mıyız’ dedik” diye konuştu.

“154 adayı kimse içine sindiremez ben aptal değilim”
Kaçak Plaza ile ilgili çalışmaların tamamlandıktan sonra konunun Sarıyer Belediye Meclisi İmar Komisyonu’na geleceğini belirten Genç, “Bu konu mecliste tartışılacak. Ben aptal değilim. 35 yıldır çözüm bulunamayan binaların altına gözüm kapalı imza atacak kadar salak da değilim. Ve iyi bir mühendisim, olayın ne olduğunu biliyorum. Dolayısıyla ben bu meclisi de töhmet altında bırakmayacağım. Ancak şunu belirtmek isterim ki 154 adayı (kaçak plazanın içinde olduğu alan) hiç kimse kolay kolay içine sindiremez” dedi.Görüntülerde gizli görüşme sansürlendi
Gizli görüşme sonrasında yaşanan olayla ilgili kamera kayıtları da CD ortamında meclis üyelerine dağıtıldı. Görüntülerde Şükrü Genç’in koruması Ragıp Sezgin’in maliyenin otoparkında yerel gazeteciyi sıkıştırdığı ve sonrasında tartışma çıktığı görülüyor. Ancak belediye binasına CHP’li meclis üyelerinden gizli bir şekilde gelen kaçak plazanın yetkilileri Bahri Akdağ ve Cem Erdinç’in görüntülerinin CD’de yer almaması dikkat çekti. AK Parti meclis üyesi Hüseyin Coşgun,  yerinden kalkarak Şükrü Genç’e “Gizli görüşme değil dediniz, ancak CD’de belediyede görüştüğünüz bu kişilerin görüntüsü neden yok o zaman. Lütfen doğruları anlatın Sarıyer halkı her şeyi bilsin” diye konuştu.Şükrü Genç’ten ortamı geren sözler
Toplantıda Şükrü Genç’in AK Partili meclis üyelerine “mızıkacılar” demesinden dolayı da ortam gerildi. AK Partili Hüseyin Coşgun, “Biz mızıkacıysak sen de koro şefisin” derken, Halil Canarıkan ise “Sözünüzü geri alın herkes haddini bilsin” dedi. AK Partililerin sert tepkisinden sonra Genç sözünü geri aldı.

Meclis toplantısının tüm detayları ve Şükrü Genç’in hayali temel ile ilgili açıklamaları yine Sarıyer Manşet'te olacak…

Bu haber toplam 1521 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT