1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şükrü Genç'ten ALEVİLERE 2. DARBE!
Şükrü Gençten ALEVİLERE 2. DARBE!

Şükrü Genç'ten ALEVİLERE 2. DARBE!

4,5 yıldır Alevilere verdiği Cemevi sözünü tutmayan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’ten Alevilere ikinci darbe. Genç, Kapalı Spor Salonu’nun önünde “Birlik Cemi” için toplanan yüzlerce Alevi’yi içeri bile almadı.

A+A-
Sarıyer’de yaşayan Aleviler kullanımı Sarıyer Belediyesi’ne ait olan Sarıyer Kapalı Spor Salonu’nda “Birlik Cemi” yapmak istedi. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç günler öncesinden uygundur yazısı verdi ancak son gün orada toplanan yüzlerce Alevi vatandaşı içeriye bile almadı. Alevilerin defalarca kez kendisini ve yardımcılarını aramasına rağmen telefonlarını açma nezaketinde dahi bulunmayan Şükrü Genç salonun önünde protesto edildi.

video-haber-logo.jpg

Alevilerden neden kaçıyorsun? 
Kapalı Spor salonunun önünde toplanan yüzlerce Alevi yaptıkları basın açıklamasıyla kendisi de Alevi olan Şükrü Genç’e tepkilerini ortaya koydular. TV 10 Muhabiri Genç’e şöyle seslendi: Sarıyer Belediye Başkanı bu yola gönül vermiş bu yol uğrunda ölen bir babanın evladı. Abbas Genç’in evladı olan Şükrü Genç’e sesleniyorum, “Baban yıllardır şunu söyledi, Bu sabah erenlerindir, Çarka girenlerindir, Bu yola eğri sığmaz, doğru girenlerindir diyerek binlerce gencimize semahı ve bunları öğretti. Sen böyle bir insanın evladı olarak bu toplumun karşısına çıkıp bunun yanlış olduğunu söyleyebilecek kadar yürekli olman lazım. Bugün niye kaçıyorsun? Çünkü buradaki insanlar sana çok kızgın ve çok dargınlar.” 

alevi_protesto2.jpg
 
Aleviler Şükrü Genç’e boyun eğmeyecek!
Garip Dede Derneği Dedesi Celal Fırat, Şükrü Genç’in bu davranışının Alevileri çok üzdüğünü ve rencide ettiğini vurgulayarak, “Biz iki haftadır bu program için çalışmalar yürüttük. Sayın Genel Başkan her fırsata sorunlarınız sıkıntılarınızı bana ulaştırın diyor ama belediye başkanımızdan randevu istememize rağmen bir randevuyu bile bize çok gördü. Bugün ibadetini yapmak için buraya toplanan bu insanlara yazık etmişlerdir. Bizi bu iptal konusunda hiçbir şekilde bilgilendirmediler. Alevi Dernekleri Federasyonu olarak biz kendisini kınıyoruz. Bundan sonra da her ortamda kendilerini kınayacağız. Biz bu baskılara kesinlikle boyun eğmeyeceğiz” dedi.
 
Alevilerin telefonlarını açma nezaketinde dahi bulunmadı!
Anadolu Erenleri Derneği yöneticisi ve Pir Sultan Abdal Derneği Basın-Yayın Sekreteri Ali Çiftçi ise yaptığı açıklamada, "Biz Alevi Dernekleri Federasyonu öncülüğünde dergâhlar olarak etkinlikler gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Birlik Cemi’ni gerçekleştirmek adına Kapalı Spor Salonu’nun tahsisini Sarıyer Belediyesi’nden talep ettik. Yer tahsisi için uygundur yazısı verdiler. Dün akşam da Belediye Başkan Yardımcısı Recep Yel bizi arayarak tahsisi iptal ettiklerini söylediler. Bu sabah için bizi de yanına çağırarak, İl Spor Müdürlüğü’nün spor dışı bir etkinliğe izin vermediğini söyledi ve oradan uygundur yazısı alın bize getirin dediler. Biz de gittik İl Spor Müdürlüğü’ne yetkililer bize bu salonun kullanım hakkının tamamıyla Sarıyer Belediyesi’ne ait olduğunu ve izin konusunda yetkinin Belediyede olduğunu söylediler. Buranın uygun olduğunu söyleyen başkan yardımcısı programımızdan önce Halk Eğitim’i arayarak salonu kendilerine tahsis ettiler bizi de içeri almadılar. Bu akşam defalarca Recep Yel’i aradım ama kendisi telefonlara cevap vermedi. 

alevi_protesto4.jpg

Alevi bir başkan tarafından yapılan bu ötekileştirmeyi sindiremiyoruz 
Çiftçi, İstanbul’un dört bir yanından insanların geldiğini belirterek; “Yaşlı insanlarımız nerelerden buraya geldiler, onları ne duruma düşürdüler. Aleviler bu ülkenin birinci sınıf vatandaşlarıdır. Aleviler ibadethaneleri bu toplumda ilk sırada yer almak zorundadır. Halk Eğitim’e bir şey söyleyemeyiz ama bizim iznimiz varken bunları devreye sokan anlayışı şiddetle kınıyoruz. Alevi bir belediye başkanının da bizleri ötekileştirmesini anlayamıyoruz, sindiremiyoruz. Bizleri sürekli olarak ikinci plana atıp ötekileştirmek istiyorlar” dedi. 
 
Cemevi isteyen personeli asfalta sürdü
Çifçi cemevi olarak talep ettikleri Demirciköy'deki kültür merkezi ile ilgili de şunları söyledi: “Atıl olan bir binayı tüm Alevi kurumlarını kucaklayacak, merkezi bir yer yapacak şekilde tahsisini talep ettik. Ancak yine bu isteğimiz çok farklı açılımlarla olumsuz olarak geri döndü ve ihale edilerek bir şirkete verildi. Beraber dilekçe yazdığımız Sarıyer Belediyesi İmar Müdürlüğü’nde mimar olarak görev yapan Haydar Aksoy ise başka bir birime sürgün edildi.” 
 
alevi_protesto3.jpg

Şükrü Genç yuhalandı
Basın açıklamasının ardından, yuhalanan Şükrü Genç alkışlarla protesto edildi. Yaşlı bir kadın “Ahirette elim yakasında olsun” diye bağırdı. Birlik Cemevi’ne gelen vatandaşlar içeri alınmadıkları Sarıyer Kapalı Spor Salonu önünde lokma dağıttılar. Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Gülperi Özdemir ise salonun önüne gelerek telefonla Recep Yel’i aradı. İzin almalarına rağmen neden bunların yaşandığını sordu. Bir sonuç alamayınca kısa süre burada bulunan Özdemir alandan ayrıldı.

alevi_protesto1.jpg
Bu haber toplam 11800 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

6 Yorum