1. YAZARLAR

  2. Vedat ÖZDEMİR

  3. Şükrü Genç’in halka bedeli
Vedat ÖZDEMİR

Vedat ÖZDEMİR

Genel Yayın Yönetmeni
Yazarın Tüm Yazıları >

Şükrü Genç’in halka bedeli

A+A-

Onlar Anadolu’nun değişik yerlerinden “taşı toprağı altın” deyip göç ettikleri koca İstanbul’da yaşamak için Sarıyer’i tercih ettiler. Ellerinde avuçlarındakileri verip, bu arsaları birilerinden satın aldılar. Dört duvar örüp, üstünü kapattılar. Bir belediye başkanının önlerine koyacağı ‘rayiç bedelleri’ hiç düşünmeden, çoluk çocuklarıyla kimi derme çatma bir gecekonduda, kimi ise iki ya da üç katlı hiçbir garantisi olmayan bir binada yaşamaya başladılar. Öyle bir gün geldi ki birileri ‘buralar sizin değil’ demeye başladı. İşte o gün onlar için sonu gelmeyen bir endişe ve mücadelenin de başlangıcı oldu. Stres dolu uykusuz günler yılları bulurken, kafalarında “Bir gün bizi buradan atarlar mı?” sorusu kaldı. Yıllarca bu soru işareti ile büyük bir mücadele verdiler. Mütevaziydiler, hayallerinde plan tadilatlarıyla değeri milyonlarca dolarlar arttırılan Zekeriyaköy’deki Eczacıbaşı’nın Orman Ada’sından bir villa almak yoktu. Bağlar’da, Çayırbaşı’nda, PTT Evleri’nde, Kazım Karabekir Mahallesi’nde yaşam mücadelesi verdikleri derme çatma gecekondularının tapusu onlar için yeterliydi.

Dile kolay, onlar tam kırk yıldır satın aldıkları ancak yasal olarak kendilerinin olmayan yerlerde oturuyorlardı. Vakıf ve Hazine arazilerinin takas kanunuyla bu umudun önü açılıyordu. Ve onlar belediye başkanının önlerine çıkartacağı büyük engeli hiç düşünmeden, aşındırdıkları Ankara yollarında otobüs camından dışarıya bakarken, tapularını alacakları günün hayalini kurdular. Engellemelere rağmen yıllar süren mücadelenin sonunda mülkiyet sorunlarında çözüm noktasına gelindi. Siyasi düşünmediler, AK Parti’nin ya da CHP’nin tapuları vermesi onlar için hiçbir anlam ifade etmiyordu. Sadece tapularını ellerine alıp, yılların verdiği o büyük yükü ve endişeyi omuzlarından atmak istiyorlardı. Çocuklarına “Bu ev artık bizim” demekten başka amaçları da yoktu.

Ama birileri yine engel oldu. Evet, bu seferde her yerde Sarıyer halkına “size sormadan hiçbir imza atmam” diyen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç bindi onların tepelerine. Tapuları AK Parti’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin dağıtmasını istemeyen CHP’li belediye başkanının siyasi hırsı yıllarca tapu hayali kuran halkın önündeki en büyük engel oldu. Onlara sormadan öyle bir imza attı ki, belki de buna kendisi bile inanamadı. Adeta yüzlerce ailenin geleceği ile oynadı. Bu insanların tapularını Büyükşehir’den alamaması için buralarda emlak rayiç bedellerini tam 5 kat arttırdı. Örneğin 2009’da Yeniköy Bağlar Mevkiindeki 125 TL olan emlak rayiç bedeli Sarıyer Belediyesi tarafından tam 750 TL’ye çıkartıldı. (Takas kanununa göre; bu araziler üzerinde oturan vatandaşlar yerlerini ilçe belediyelerin belirlediği emlak rayiç bedellerin iki katına alabiliyor.)

Şimdi Şükrü Genç istediği kadar “Size sormadan hiçbir imza atmam” desin. Ortada büyük bir gerçek var. Şükrü Genç;  Eczacıbaşı, Çiller, Kaçak Plaza gibi yerlerin imzalarını atarken kimseye sormadığı gibi, rayiç bedelleri arttırıp vatandaşın tapularını engellerken de yine kimseye sormadan bu imzayı attı.
“Size sormadan hiçbir imza atmam” diyen Şükrü Genç eğer bu saatten sonra böyle bir durumu halka soracaksa, halkın vereceği cevap belli. Halk kendisine: “Başkan bir yolunu bulup emlak rayiç bedellerini düşür ve tapularımıza engel olma” diyecektir. Eczacıbaşı, Kaçak Plaza ve Zekeriyaköy için mecliste büyük bir çaba harcayan Şükrü Genç, aynı çabayı Bağlar, Çayırbaşı, PTT Evleri ve Kazım Karabekir Mahalleleri için de verecek mi bekleyip göreceğiz.

Bu yazı toplam 3112 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT