1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. 'Şükrü Genç'in en iyi projesi çözümsüzlük'
'Şükrü Genç'in en iyi projesi çözümsüzlük'

'Şükrü Genç'in en iyi projesi çözümsüzlük'

AK Parti Meclis Üyeleri, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in 7 yılını Sarıyer Manşet Gazetesi’ne değerlendirdi.

A+A-

Şükrü Genç’in 2009’dan bu yana belediyenin rutin çalışmalarının dışında önemli bir hizmet yapmadığını belirten AK Partililer, “CHP’li Şükrü Genç halka verdiği sözleri tutmadı. Sarıyer’in sorunları giderek büyüdü. Çözüm yerine çözümsüzlüğe dönüştü. Maalesef sınıfta kaldı” diye konuştular.

Sarıyer Manşet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vedat Özdemir’in sorularını yanıtlayan AK Parti Grup Başkan Vekili Nurettin Çelik, meclis üyeleri; Hicran Hamza Çelikyay, Verda Yiğit, Hüseyin Coşgun, Adem Özel ve Selçuk Bozkır, 30 Mart’ta 7. yılını dolduran Şükrü Genç’in çalışmalarını masaya yatırdılar. CHP’li Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in algı olarak başarılı gözüken ama başarısız bir 7 yıl geçirdiğini belirten AK Partililer, “Sarıyer 7 yılda yolsuzluk davalarıyla anılan bir ilçe oldu. 2009’da verilen sözlerin hepsi havada kaldı. Mülkiyet başta olmak üzere Sarıyer’in en büyük problemleriyle ilgili tek bir adım atılmadı. Çözümsüzlükten nemalandığı için sorunları giderek çözümsüz bir hale getirmeye çalışıyor” diye konuştular.

Sarıyer’in en büyük sorunu mülkiyet konusunda 7 yılda neler yapıldı? Mülkiyet sorununun çözümü konusunda Şükrü Genç’in çalışmaları oldu mu?

Nurettin Çelik: Mülkiyet konusunda atmış olduğu tek bir adım maalesef yok. Hiçbir projesini görmedik. Projesini getirsin ‘vatandaşın sorununu böyle çözeceğim’ desin AK Parti olarak gerekli tüm desteği vermeye hazırız. Bunu kendisine de söylüyoruz ama hiçbir çalışması ve gayreti yok.

Hüseyin Coşgun: Tüm zamanlarını bir belediye binası inşaatı üzerinde geçiriyorlar. Gecekondularla ilgili hiçbir uğraşları yok. Giderek sorunu daha çıkmaz hale getiriyorlar. Bir şey yapmadıkları gibi olan projeleri de engellediler. 7 yıl değil, 70 yılda çözülemeyecek şekilde sorunu kangren haline getiriyorlar. Mesela Derbent’teki projeyi iptal ettirdiler. Derbent ile ilgili bir alternatif sunmadılar. Riskli alan ilanları ile ilgili seçim öncesi itiraz ettiler şimdi kendileri riskli bölge ilanlarıyla dönüşüm yapmak adına Büyükşehir’e temenni göndermelerinde bulunuyorlar.

Selçuk Bozkır: Ne tapu verdi ne de kentsel dönüşümle ilgili bir çalışma var. ‘Yerinde dönüşüm’ dediler hiçbir çözüm önerileri yok, projeleri yok. Eczacıbaşı, Maslak projeleri ve plazaların aklanması gibi projeler için defalarca Ankara’ya gittiklerini duyuyoruz, gecekondular için de gittiğini bir kez duymadık. Her mecliste bir içkili kroki maddesi gündeme geliyor, bu istikrarı mülkiyet konusunda da bekliyoruz.

selcuk-bozkir-sariyer.jpgSon dönemde sizin de gündeme getirdiğiniz yeni yapılan kaçak gecekondular var. Mesela FSM’de ki gibi mahallelerde halk mağdur olmuş, bu konuda vatandaştan size gelen bir şey var mı?

Hüseyin Coşgun: Bize gelen bilgilere göre Fatih Sultan Mehmet mahallesindede 400’e yakın kaçak ev, Sarıyer genelinde de 2 bin kaçak yer yapıldığı söyleniyor. Bunu belediyeden söylüyorlar. Burada vatandaş tamamen iyi niyetinin kurbanı oldu. Vatandaşın hiçbir suçu yok. Burada belediyenin iradesini ortaya koyamama suçu var.

Selçuk Bozkır: Kim 20 yıllık çözümsüzlüğün üzerine yeni bir çözümsüzlük ekler. Belediye; “Ben sizin sorununuzu çözeceğim, yeni kaçak bina yapmak yok” iradesini ortaya koysaydı, bu insanlar zaten bu duruma düşmezdi. Belediyeye bakıyorlar hiçbir çalışma yok, öneri yok, proje yok vatandaş da bir boşluk bulduğunda kendi çözümünü kendisi yaratmaya çalışıyor. İzin verdiler göz yumdular, şimdi de yıkmak için çabalıyorlar.

Verda Yiğit: Her yıl bir tane önerge getiriyorlar meclis toplantısına, “Ben uğraşıyorum” havası yaratıyorlar ama fiiliyatta hiçbir şey yok. Sadece mahalle derneklerini bir gün topluyorlar o toplantı bir yıl gidiyor. 7 yıldır bir tane imar planıyla ilgili bir uygulama gündeme getirmediler. Çözümsüzlük Şükrü Genç’in en büyük çözümü… Zaten çözmek istemiyor, çözümsüzlük üzerinden siyaset geliştirmeye çalışıyorlar.

Sizce Şükrü Genç 7 yılda nasıl bir belediye başkanlığı yaptı?

Nurettin Çelik: Sarıyer, sayesinde yolsuzluk davaları ile anılan ilçe oldu. İlçemiz, belediye unvanını aldıktan sonraki dönemlerde hiç bu kadar yolsuzluk davaları ile anılan bir ilçe değildi. Maalesef şimdi, Belediye Başkanı, Belediye Başkan Yardımcıları ve Müdürleri adliyelerde yargılanan bir belediye var karşımızda. Belediye Başkanı kendisine yardımcı olsun diye memuriyete başlattığı özel kalem görevlisi,  “yolsuzluk” nedeniyle adliye koridorlarında dolaşıyor. Sarıyer, Sarıyer olalı böyle bir zulüm görmemişti. Bu olanlardan sonra Belediye Başkanı, yargılanan müdürünü ödüllendirerek başkan yardımcısı yaptı. Bunun izahını herhalde kendi vicdanına vermiştir sayın Başkan!

huseyin-cosgun-sariyer-001.jpgBelediye ekonomik olarak nasıl yönetiliyor. Sarıyer’in kaynakları hizmet olarak Sarıyer’e dönüyor mu?

Selçuk Bozkır: Özellikle Maslak ve Ayazağa’nın da bağlanmasıyla Sarıyer’in gelirleri ciddi anlamda arttı. Ancak bu kaynaklar Sarıyer’e hizmet olarak dönmüyor. Başıboş harcamalarla halkın parası çarçur ediliyor. Mesela; Ayazağa’dan geçen sene belediyeye gelen gelir 100 milyon liranın üzerinde... Sadece 31 Aralık’ta Vadi İstanbul’dan 25 milyon harç geliri sağladılar. Ayazağa’ya bu paranın ne kadarını harcadılar? Ayazağa’nın parası nerede? Şerife Bacı parkı yaptılar 2 tane taş döşediler. Gecekondu gibi bir bina yaptılar, o binanın da kimlere nasıl yaptırıldığı belli derinlerine inmek istemiyoruz.

Hüseyin Coşgun: Ciddi bir israf yaşanıyor. Yakıt masrafı düşerken araç masrafı 4 kat artıyor. Araç ihalesinde çok ciddi sıkıntılar var. Mesela kullanılan araçların yeni modelleri çıktı. Diğer belediyeler aynı arabaların yeni modellerine 3 bin lira veriyorsa, bizim belediye eski araca 4 bin lira veriyor. Her araba başı bir vurgun var. Araç ihalesi ve çiçek alımları karanlık nokta. 220 milyona yaklaşan bir borç var. Belediye bütçesinin patlamamasının tek nedeni Ayazağa-Maslak’tır. Bu mahalleler Sarıyer’e bağlanmasaydı Belediye’nin kapısına şimdi kilit vurmuşlardı. Bu bütçe Sarıyer’e yatırım olarak dönmüyor.

Verda Yiğit: Sarıyer’in tüm mahallelerine bakıyoruz ama belediyenin rutin faaliyetleri dışında bir çalışma yok. Bu bütçe nereye gidiyor bunu anlatmaları lazım. Halkın parası gereksiz organizasyonlarla yanlış yerlere harcanıyor.

Hicran Hamza Çelikyay: Belediye bütçesinin yönetimi üzerine verdiğimiz önergeler yanıtlanmıyor. 2 yıldır bilgi alamadığımız konular var. Sarıyer’deki okulları ilk AK Parti grubu olarak gündeme getirdik. Buna karşın yurt içindeki bir çok küçük belde ile kardeş kent oldular. Bu beldelerin çeşitli ihtiyaçları karşılanırken Sarıyer’e yatırım yapılmadı. İstanbul’daki diğer belediyelerin rutin olarak yaptıkları okul bakım - onarım desteklerini Sarıyer Belediyesi yapmıyordu. Son dönemde okullarla ilgilenmeye başlasalar da bu boya-badana işlerinden öteye maalesef geçemedi.

Ayrıca, SODEM Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği’ne üye oldular. Bu dernek yurt dışında sosyal demokrat belediyelerle faaliyetler yürütüyor. Biz buna red oyu verdik. Yurt dışı faaliyetlerinin ulusal ilkelerle parti ve siyasi görüşten bağımsız yürütülmesi gereklidir. Türkiye Belediyeler Birliği bu faaliyetleri Türkiye Belediyeleri adına yürütür. Buna rağmen SODEM’e üye olundu. SODEM’e ne kadar üyelik aidatı verildiğini sorduk, SODEM faaliyetlerine nasıl katkıda bulunulduğunu sorduk hala yanıt verilmedi.

Nikah salonu yapıldı, belediye binasının inşaatı sürekli gündeme geliyor. Bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Hüseyin Coşgun: Nikâh salonu ve belediye binasının tüm işlemleri Yusuf Tülün döneminde bitmişti. Her şey hazırdı. Hazır olanı bile 7 yılda ancak bitirebildiler. Belediye binasının ne zaman biteceği de daha belli değil. Örnek görmek istiyorsalar kendisine CHP’li Ataşehir Belediyesi’ni öneriyorum. Gitsin baksın kaç yıllık belediye ve o binayı ne kadar sürede yapmış. Bu iki bina için de önceki çalışmalarından dolayı sayın Yusuf Tülün’e teşekkür ediyorum.

Verda Yiğit: Anadolu’nun en ücra beldelerinde bile aynı binalar yapılıyor. Bu bütçeye sahip bir belediye bu binaları tabii ki yapacak. 7 yıldır neden bu kadar uzattılar bunun hesabını halka vermeliler. Gidip diğer ilçelere baksınlar, belediyeler nasıl devasa hizmet binaları, kültür merkezleri yapmışlar bir görsünler.

Selçuk Bozkır: Metrekare alanına bakıldığında yıllarca sürecek projeler değil bunlar. Bunlarla oyalanıp duruyor sayın başkan. Yıllarca bir inşaata takılıp kalacağına Sarıyer’in diğer sorunlarını çözsün.  Balıkçılar Çarşısı’nı ne yaptı? 3 ayda vereceği tapuları ne yaptı? Onlarla biraz uğraşsın. Bu tür binalar her yerde var.

hicran-hamza-celikyay-sariyer.jpgSizce belediye yönetiminde en büyük sorun ne?

Hicran Hamza Çelikyay: Sarıyer Belediyesi’nde en büyük sorun; yönetimin gerektiği gibi katılımcı,hesap verebilir ve  şeffaf olamaması.  Avrupa Konseyi’nde bile toplantılar canlı yayınlanıyor. Sarıyer Meclis toplantıları meclise katılamayan halka yansıtılmıyor. Saat 10’da başlayan toplantıların izlenebilmesi çok zor. Bir çok kez Sarıyer TV’nin meclis toplantılarını canlı yayınlamasını talep ettik ve önerge verdik. Ancak yine yanıtsız kalındı.

Meclis içerisinde bizlere Sarıyer ile ilgili gündeme getirdiğimiz hiç bir konuda yeterli yanıt verilmiyor tam aksine konu ile ilgili olmayan ulusal politikalar veya dünya gündemi içeren yanıtlar ile Sarıyer Meclisi meşgul ediliyor. CHP meclis üyeleri devamlı merkezi hükümet ile ilgili konuşuyorlar. Yapamadıkları sorumlulukları merkeze atma eğilimi var. Aynı görev ve sorumlulukların 5393 sayılı Belediye Kanunu’nda yerel yönetimlerin de görevi olduğunu hatırlatmak durumunda kalıyoruz.

Kardeş şehirler olarak sürekli yapılan gezilere ne diyeceksiniz?

Hicran Hamza Çelikyay: Yurt dışı kardeş kentlerde olan ilişkiler teknik düzeyde yürütülmüyor, denklik ve karşılıklı yarar ilkeleri gözetilmeli. Daha çok kültürel ve gezi amaçlı yapılan faaliyetler.

Meclis yönetimi nasıl sizce? Demokratik bir yönetim var mı?

Hayır, kesinlikle demokratik bir yönetim yok. Muhalefet meclis üyelerine iktidarın sataşmaları sonrası doğan söz hakları verilmiyor. İktidar söylemi mecliste kişisel özelliklere vurgu yapılarak ilerliyor.

Şükrü Genç’in çalışmalarını AK Parti mi engelliyor, yoksa bu bir bahane mi?

Selçuk Bozkır: Sadece bir bahane…  Hangi projesini engellemişiz çıksın anlatsın. Nerede takılıyorsa gelsin. İlçe Başkanımız sayın Salih Bayraktar da, meclis üyeleri olarak bizler de Sarıyer için faydalı ne yapılıyorsa yanında yer alıyoruz. Beceriksizliğini bu şekilde kapatmaya çalışıyor.

Hüseyin Coşgun:  Şükrü Genç’in olmayan çalışmalarına mı engel olacağız. Hiçbir projesi olmayanlara kim nasıl engel olacak? Gerçekten komik bir durum. Kartal Belediyesi Başkanı Altınok Öz, ilk döneminde 600 tane hak sahibine tapu verdi. Sen engelleniyorsun ama CHP’li Kartal Belediyesi engellenmiyor öyle mi? Bu beceriksizliğin, iş bilmezliğin ve iş yapamazlığın göstergesini “engelleniyoruz” diyerek kapatmaya çalışıyorlar.

Verda Yiğit: Nurettin Başkan mecliste defalarca söyledi. “Sarıyer için ne gerekiyorsa destek vereceğiz. Tıkandığınız noktada gelin hep beraber gidelim çözelim” dedik. Ama çabaları yok.

Sarıyer Merkez’de balıkçılar çarşısı ne olacak? Her seçim döneminde herkes söz verir ama hala bir çarşı yok. Sizin duyduğunuz bir proje var mı?

Hüseyin Coşgun: Şükrü Genç’ten bu sorunun cevabını bekliyoruz. Bir Sarıyerli olarak bu konuyu büyük bir eksiklik olarak görüyorum. İlla sahilde olmasına gerek yok. Bir belediye başkanı söz verdiyse yerini de düşünmüştür. Üzülerek söylüyorum ama demek ki havaya verilmiş bir sözmüş.

Verda Yiğit: Sarıyer gibi bir yerde bir balıkçılar çarşısının olmaması gerçekten üzücü. İnsanlar el arabasının üzerinde balık satın alıyorlar. Sarıyer bunu hak etmiyor. 7 yıldır CHP’nin bu konuyla ilgili bir çalışmasını görmedik. Umarım bir açıklamaları vardır.

Sarıyer gündeminde Ayazağa planları konusu var. Bu konuda Sarıyer Belediyesi’nin nasıl bir katkısı oldu?

Selçuk Bozkır: AK Partinin Ayazağalılara verdiği bir sözdü ve çok şükür sözümüzü tuttuk. Biz eve-ev vereceğiz dönüşüm sağlayacağız sözü verdik. Ayazağa ile ilgili çalışmaların hepsinin geçmişten geldiği gün gibi ortada. 5 binlik plan 2014 Şubat’ta çıktı. Onun üzerine bile bile 3-5 ay geç şekilde binlik planların çalışmalarını yaptılar. Ben onların itirazlarına baktım. 5 binlik planlara yaptıkları itirazlar, ‘planın nüfusu fazla azaltılsın’ diye. Bizim itirazlarımızla, vatandaşı yönlendirmelerimizle arttırma yönünde çalışma yaptırdık. Sarıyer Belediyesi Ayazağa’daki nüfusu azaltma yönünde talepte bulundular. Bu kadar fazla konut alanı olmasın dediler. Tabii ki siyasi düşündüler.

verda-yigit-sariyer.jpgVerda hanım sizinde içinde olduğunuz bir komisyon uyuşturucu ile mücadele için bir çalışma yaptı, bir kitapçık oluşturuldu. Son durum nedir?

Bir komisyon kurduk ben de üyesiydim. 3-4 ay sürdü araştırmalar, raporlar iyiydi. Ama sonuca bakmak lazım. Maalesef hiçbir şey ortaya çıkmadı. Hiçbir önerileri ve düşünceleri yok. Bir iki kooperatif çağırdılar onları dinledik kapandı. Uyuşturucuyla mücadele ile ilgili bir rapor ortaya çıkardık. Ama o kağıt üzerinde kaldı. Fiiliyata başlayan hiçbir çalışma yok. Spor sağlık konusunda alt yapıyı oluşturma konusunda, gençleri bu illetten kurtarmak için belediyenin çabası yok maalesef. Ama biz Büyükşehir olarak Bahçeköy’de halkın yoğun talebi üzerine ruh sağlığı merkezi açtık. Burada iyi çalışmalar oluyor.

adem-ozel-sariyer.jpgAdem bey siz meclisin genç bir üyesi olarak Sarıyer’deki gençlerin sorunlarını sık sık gündeme getiriyorsunuz. Belediyenin bu konudaki çalışmalarını yeterli görüyor musunuz?

Olmayan çalışmalarını nasıl yeterli göreyim. Gençler adına yapılan hiç bir şey yok maalesef. Muhalefet olsun diye söylemiyorum Sarıyerli bir genç olarak söylüyorum. Spor tesislerini tinercilerin, bonzaicilerin meskeni haline getiren bir belediye gençlere ne verebilir ki? Kilyos tesislerine bakın,  Şükrü Genç’in gençlere verdiği değeri görürsünüz. Belediye binasında selfie çekmekle her şey olmuyor. Belediye Spor Kulübü’ndeki başarılı bir judocuyu müsabakaya gönderemeyen, çocuğun geleceği ile oynayan bir başkan gençlere ne verebilir onu sorgulamak lazım.

Sarıyer halkıyla konuştuğunuzda bir memnuniyet ya da memnuniyetsizlik duyuyor musunuz?

Selçuk Bozkır: Sarıyer halkı böyle basiretsiz bir yönetimi hak etmiyor. Büyük bir memnuniyetsizlik var. Mahallelere bakıyoruz Reşitpaşa, Ferahevler, Ayazağa, İstinye, Tarabya, yani hangi mahalleye bakarsanız bakın bir çalışma yok. Halk memnun değil ve bunu sürekli bizimle paylaşıyor.

Verda Yiğit: Belediyenin rutin çalışmaları dışında halka verilen hiçbir şey yok. O çalışmalarda da bir sürü aksaklık yaşanıyor. Sürekli şikâyet alıyoruz. CHP’lilerin kendisi bile memnun değil, düşünün yani.

Hüseyin Coşgun: Halk 7 yıldır ortaya konulacak bir vizyon bekliyor. Ama ortada hiçbir şey yok. Verilen sözler tutulmuyor. Halkta umudunu kesmiş. Sarıyer’i diğer ilçelerin gerisinde bıraktılar.

Birde Maslak’ta Doğuş Grubu’nun plazasıyla ilgili yıkım olayı var. Baya gündem oluşturuldu, sonradan geri adım atıldı neden oldu acaba?

Hüseyin Coşgun: Neden olacak Doğuş grubundan zılgıtı yediler sonra geri adım attılar. Adamlar zaten 10 yıl önce kendileri yıkmaya karar vermiş, planların çıkmasını bekliyorlardı. Önce ‘yıkıyoruz’ diyerek propaganda yaptılar sonra inkâr ettiler. Tam bir komedi.

Selçuk bey şu Üsküdar planları nedir? İBB’den geçti Sarıyer’e böyle bir plan yapılacak mı?

Selçuk Bozkır: Üsküdar’ın planları CHP’ye rağmen Büyükşehir’den geçti. Orada karşı çıktılar. Hayır, oyu kullandılar. Planlar şöyle; Boğazda ön görünüm dışında silüet alanı denilen bölge içinde 2,5 katlı imarı olan yer kalmayacak. Çok tarihi yerler dışındaki imar 4-5 katlı olacak. Bu karar üzerinden gidilecek ve Sarıyer’in tüm sorunları çözülecek. Üsküdar’ın imarda yenilik olarak çıkardığı şey Derbent’te yapılan planların aynısı. Bodrum katlar emsal harici, 7 katlı binalar. Biz bunu zaten yaptık Derbent’te ama gidip Danıştay’da iptal ettirdiler. Bizim getirdiğimiz önerileri kabul etsinler, biz Sarıyer’in tüm sorunlarını çözeceğiz.

Hicran Hamza Çelikyay: Sarıyer CHP meclis üyeleri İBB kararları karşısında nasıl bir politika takip edeceklerine tam karar verebilmiş değiller. Büyükşehir’de hayır dediklerini Sarıyer’e getiriyorlar. İBB meclisinde Beykoz ve Üsküdar için CHP grubu tarafından red verilen karar aynı şekliyle Sarıyer meclisine de getirildi. Şimdi burada oy birliği kararı aldık. CHP meclis üyeleri İBB’deki gruplarıyla çelişmiş oldular. Bu çelişkiyi nasıl aşacaklarını Sarıyer’de mecliste sorduğumuzda net yanıtlar alamadık.

Sarıyer’de bir okulda kapalı spor salonu yapımı vardı, o ne oldu?

Verda Yiğit: İlçe Başkanımız sayın Salih Bayraktar beyin gayretleriyle okullarda spor salonu yapılıyordu. CHP’liler buna bile karşı çıktılar. AVM dediler yaygara yaptılar ve engel oldular. CHP’liler hizmet istemiyor. Hem engelliyorlar hem de ne çocuklara ne de kadınlara yönelik bir çalışmaları var.

Kadın demişken, ‘kadın sığınma evi’ ile ilgili AK Partinin verdiği önerge vardı. Bir cevap geldi mi?

Verda Yiğit: Önergelere zaten cevap alamıyoruz. Onunla ilgili de cevap gelmedi. Kadın sığınma evi halen yok ne zaman yapacaklar, nasıl bir projeleri var onu da bilmiyoruz. Yazık, günah.

nurettin-celik-sariyer-001.jpgSon olarak Şükrü Genç’in 7 yıllık performansını 10 puan üzerinden değerlendirin desek kaç verirsiniz?

Nurettin Çelik: Mülkiyet sorunu için bir adım atamayan bir başkana kaç puan verilebilir ki. 2 puan verirsek onu da belediye personelinin emekleri ve hatırına veririm.

Hicran Hamza Çelikyay: 2 diyerek genel değerlendirmelere katılıyorum.

Hüseyin Coşgun: Baktığımda Halil Canarıkan’ın notu boldu, 2 veriyordu. Ne kadar zorlasak zorlayalım 2’nin üstüne çıkamıyor, sınıfta kalıyor.

Verda Yiğit: Arkadaşlar gerçekten çok bile veriyor. Bende 2 puan veriyorum onu da rutin çalışmalara…

Selçuk Bozkır: Şükrü Genç bana göre sınıfta kalıyor. Sadece rutin faaliyetler için 1,5’tan 2 anca verebilirim.

Bu haber toplam 7513 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT