1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şükrü Genç'in borç rekoru!
Şükrü Gençin borç rekoru!

Şükrü Genç'in borç rekoru!

Görev yaptığı 4,5 yılda borç rekoru kıran Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç belediyeyi daha da borçlandırmak için meclisten yeni bir yetki daha almaya hazırlanıyor.

A+A-
Seçimlere kısa bir süre kala belediyede yapılan borçlanma hazırlığı CHP’lileri ayağa kaldırdı. 
 
CHP’li Hayati Kaptanoğlu başkanlığındaki Denetim Komisyonu’nun raporuna göre Sarıyer Belediyesi’nin resmi borcunun 180 Milyon TL’ye ulaştığı açıklanmıştı. Raporun hemen ardından Şükrü Genç, Nisan ayında yapılan meclis toplantısında 7,5 Milyon TL daha borçlanma yetkisi almıştı. Bu borçlanmadan sonra belediyenin borcu faizleriyle birlikte 190 Milyon TL’yi aşmıştı.

Bununla yetinmeyen Şükrü Genç, 6,5 Milyon TL borçlanma yetkisini daha Eylül ayında meclise getirmeye hazırlanıyor. Bu yetkiyi de aldığı takdirde belediyenin toplam borcu faizleriyle birlikte 200 milyon TL’nin üzerine çıkmış olacak. Böylece Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, 5 belediye döneminin rekorunu kırarak Sarıyer Belediye tarihinde yapılan toplam borçlanmanın daha fazlasını 4,5 yılda yapmış olacak.  

Sarıyer’in tarihindeki borç rekorunu kırdı
Sarıyer’deki belediye tarihi boyunca 4 belediye başkanının 30 yılda yapamadığı borcu Şükrü Genç 4,5 yılda yaptı. İhsan Yalçın, Ali Sandıkçı, Yusuf Tülün, Sedat Özsoy ve tekrar Yusuf Tülün dönemlerinde Sarıyer Belediyesi’nin toplam borcu faizleriyle birlikte 105 Milyon TL’yi anca buluyordu. 2009’dan bu yana yani Şükrü Genç döneminde toplam borç 200 milyon TL’yi aştı. Yerel seçimlere kadar bu borcun 210 milyon TL’yi aşabileceği tahmin ediliyor. 

CHP’liler borçlanmaya tepkili
Konuyu Sarıyer Manşet'e değerlendiren CHP’liler Şükrü Genç’in seçim öncesinde böyle bir girişimde bulunmasına tepki gösterdi. CHP’li kaynaklar, “Yusuf Tülün döneminde aynı sahne yaşanmış ve biz karşı çıkmıştık. Seçim meydanlarında giderayak borçlanmanın doğru olmadığını anlatmıştık. Şimdi bakıyoruz kendi belediye başkanımız aynı şeyi yapıyor. 4.5 yılda alınan borcun haddi hesabı yok. Bunun karşılığında Sarıyer’e kazandırılan bir eserimiz yok. Genel başkanın attığı temel bile çürüyor. Bu paralar nereye gidiyor. Şükrü Genç CHP’ye seçim kaybettirmek için elinden gelen tüm çabayı gösteriyor. Seçime 7 ay kalmış bunu halka nasıl izah edeceğiz” diye konuştular.

halilcanarikan_sukrugenc_387341196.jpg
 
Canarıkan: “Şükrü Genç giderayak halkı daha da borçlandırıyor”
Sarıyer Manşet’in görüşünü aldığı AK Parti İBB ve Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Halil Canarıkan ise, Sarıyer’in halkına hizmet için harcaması gereken kaynakların savurganca kullanıldığını belirterek, “Sayın Şükrü Genç almış hızını gidiyor. Seçimi kazanamayacağını kendisi de kamuoyu yoklamalarında görüyor. Kendisi topal ördek konumundadır. Giderayak Sarıyer halkını bu kadar borç yükünün altına sokmasına hakkı yok. Sarıyer Belediyesi 4,5 yılda 100 milyonun üzerinde borçlanmış. Bu borca karşılık Sarıyer’imize kazandırılan bir eser yok. Paranın hayali faturalarla nerelere gittiğini denetim komisyonu raporunda maalesef gördük. Şükrü Genç sayesinde Sarıyerli çocuklar artık borçlu doğuyor. Bu yükün daha da artmasına kesinlikle izin vermeyeceğiz. AK Parti Grubu olarak mecliste karşı çıkacağız” diye konuştu. 
Bu haber toplam 8919 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

4 Yorum