1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şükrü Genç’i yine sınıfta bıraktı
Şükrü Genç’i yine sınıfta bıraktı

Şükrü Genç’i yine sınıfta bıraktı

AK Parti’nin etkili ismi İBB Meclis Üyesi Halil Canarıkan, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’i üçüncü yılında da yine sınıfta bıraktı.

A+A-

AK Parti Sarıyer ve İBB Meclis Üyesi Halil Canarıkan, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in üçüncü yılını Sarıyer Manşet Gazetesi’ne değerlendirerek karne verdi. Genç’in başarısız bir yönetim sergilediğini ve verdiği sözlerin havada kaldığını savunan AK Parti’nin etkili ismi Canarıkan, verdiği kırık notla üçüncü yılında da sınıfta bıraktı. Cevaplarıyla Şükrü Genç’i yerden yere vuran Canarıkan, “Maalesef geride bıraktığı 3 yılda CHP’li belediye başkanımız Sarıyer için umut vermedi. Sınıfı geçmek için çabasını göremiyorum. Sınıfta kalmasına üzülüyorum ama 10 üzerinden anca 2 verebilirim. Bu notla da sınıfı geçemiyor” dedi. Sarıyer Manşet Gazetesi’nin sorularına da samimi ve birbirinden çarpıcı cevaplar veren Canarıkan, İBB’nin Sarıyer’e yatımları ile ilgili de görüşlerini anlattı.
-2 yıl üst üste Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in performansını değerlendirmiş ve kırık not vermiştiniz. Şükrü Genç 3. yılında sınıfı geçebildi mi sizce?
Maalesef geride bıraktığı 3 yılda CHP’li belediye başkanımız Sarıyer için umut vermedi. Sınıfı geçmek için çabasını göremiyorum. Sarıyer’in birçok sorunu var ama belediye başkanı halkın beklentilerine cevap veremiyor. Sanırım belediye başkanlığını beceremiyor. Kendi mesleği olan İnşaat Mühendisliğini yapsa daha başarılı olabilirdi belki de.  3 yılı geride bıraktı ama Sarıyer’de ortaya koyduğu bir eseri yok. Halk memnun değil. Bunu partisindeki karışıklıktan ve kendisine karşı memnuniyetsizlikten de gözlemleyebiliyoruz. Yine seçim döneminde verdiği sözlere baktığımızda hepsi havada kalmış. (Gülümseyerek) Ben ona “sayın başkan sınıfı geçtin desem”  bile kendisi 2014’te halkın karşısına hangi yüzle çıkacak? CHP tüm Türkiye’de olduğu gibi Sarıyer’de de sınıfta kalmıştır. Bu CHP’nin genel meselesidir, onlarda hizmet anlayışı yok. Değerli halkımız da bunun çok iyi farkındadır. 

Hizmet nasıl yapılıyor örnek alması açısından AK Partili ’li Belediyelere bakmasını ve örnek almasını temenni ederim. Mesela Bayrampaşa Belediye Başkanı Sayın Atila Aydıner, ya da Üsküdar Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Kara’yı inceleyip belediyeciliğin nasıl olduğunu, hizmetin nasıl yapıldığını görebilir.  Sayın Şükrü Genç’in şunu iyi bilmesi lazım; Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp. Bu inatla giderse kalan 2 yılda yine kaybeden Sarıyer olur.
Daha bu hafta 17.03.2012 tarihinde Sabah Gazetesi Köşe yazarı Mahmut Övür Beyin Köşesinden ESENLER Belediyesini ve Belediye Başkanı Sayın Tevfik Göksu Beyi okuduk ve hayranlıkla 2 yıl gibi kısa bir zamanda Esenler İlçesinde neleri başardığını nasıl bir kent yarattığını biraz da kıskançlıkla izledim. Tabiki Sarıyer ve Sarıyer’li adına da üzüldüm.

Aradaki fark vizyon ve hizmet farkı…

-Mesela Sarıyer’in en önemli problemi olan mülkiyet meselesinde en ufak bir çabası yok. Sarıyer’de muhalefette olmamıza rağmen yine en büyük çözümleri AK Parti yapıyor. 

-Balıkçılık denilince akıllara Sarıyer geliyor ama CHP’li Belediye Başkanı Şükrü Genç 3 yıl oldu verdiği sözü tutmadı. Halen balıkçılar çarşısını yapamadı. Balıkçılarımızın isyanını görüyoruz.

-3 yıldır Sarıyer taraftarı adına soruyorum ama cevap yok. Zekeriyaköy’de tesis için Sarıyer Spor Kulübü’ne verilen söz tutulmuyor. Sarıyer halkı bunu bekliyor. Herhalde bunun hesabını CHP’li Belediye Başkanımız Sayın Şükrü Genç’e soracaklardır. 

-Bizim Belediye Başkanımız Yusuf Tülün zamanında yapılan eserlerinin tabelalarını değiştirmekten ve prefabrikten bozma birkaç semt evi yapmaktan başka bir şey yok ortada.- Şükrü Genç’e karne verseniz 10 üzerinden kaç verirsiniz?
Bu sorunuza siyasi kimliğimi bir kenara bırakıp sade bir vatandaş olarak Sarıyer adına üzülerek cevap veriyorum. Bu konuda cömert davranmama rağmen CHP’li Belediye Başkanımız Sayın Şükrü Genç’e 10 üzerinden ancak 2 verebilirim.  Belediyenin rutin faaliyetlerinden başka nota dönüşecek bir çalışma ortada yok. 1 verecektim fakat 1 puanı da hadi belediye binasının temeline veriyorum. O konuda da umarım beni pişman etmez de binayı tamamlar. Ama hiç zannetmiyorum. İnanıyorum ki Belediye Hizmet Binası inşaatı Başkanlık süresinde yani 2014 senesine kadar bitmeyecek ve yine AKPART’li Belediye Başkanı hizmete açacaktır. Kime sorsanız aynı şeyi söyler. Bu soruyu bir CHP’liye sorsanız “Şükrü Genç 3 yılda ne yaptı diye” eminim ki saatlerce düşünecektir.

- Peki, Şükrü Genç’in başarısızlığını neye bağlıyorsunuz?
Bir kere şunu açıkça söylemek gerekiyor. Tabii her şeyin başında bilgi ve beceri yok. CHP’nin Türkiye’de belediyecilik konusunda herhangi bir başarısı yok, birkaç yerin dışında üst üste 2 dönem seçilemiyorlar. Halk artık hizmet bekliyor boş sözlere prim vermiyor. Beklemedikleri bir şekilde seçimi aldıkları için hazırlıksız yakalandılar.  Ekip yok ortada. Ekip çalışmasına inanmıyorlar. Başarılı Belediye Başkan Yardımcılarını ileride rakip olur korkusuyla değiştiriyorlar.
Bu işte ekip çok önemlidir. AK Parti’li belediyeler neden başarılı çünkü müthiş bir hizmet aşkı ve ekip ruhu var. Ama CHP’li Belediyede de bu ruh yok. 3 yıl oldu bir sürü başkan yardımcısı ve müdür değişti. Tüm CHP’liler bana ne zaman sıra gelecek başkan yardımcısı olacağım beklentisi içinde halen bu yüzden belediyede kavga bitmiyor. Basından izliyoruz Meclis üyeleri arasında sürekli kavga var. Böyle bir anlayış nasıl başarılı olabilir.

AK Parti’nin 2009’da Sarıyer’i kaybetmesi ve bu geçen süreç Sarıyer halkına nasıl yansıyor?
Halkımızın yaptığı tercihe saygı duyuyorum. Çoğunluk 2009’da Sarıyer’de CHP’li bir belediyeden yana tercihini kullandı. Ama bu tercih Sarıyer’in 5 yılını kaybetmesine neden oldu. İnanın belediye AK Parti’de olmuş olsaydı çok daha farklı bir Sarıyer görme imkânınız olacaktı. Halkımızın şuanda CHP’li Sarıyer Belediyesi’nden belediyeden hizmet alamamasını büyük bir üzüntüyle izliyorum. CHP’li belediyenin halka çok kötü bir yansıması var şuanda… 

-Belediye Başkanı sürekli engellendiği için hizmet yapamadığını söylüyor. Ve engelleyen kişi olarak da genelde hep sizi hedef gösterdi. Şükrü Genç CHP’li diye engelleniyor mu ya da siz engelliyor musunuz?

Bunlar tamamen bahane halka cevap verememenin psikolojisiyle suçu başka tarafa atmadır. Bunu vakıf arazilerindeki oturan vatandaşların tapuları için söyledi. Siyasi malzeme yapmaya çalıştı ama halk prim vermedi. AK Parti verdiği sözleri yerine getirdi ve bu sorunu vatandaşlarımızın Sarıyer Belediyesi tarafından mağdur olmaması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi eliyle çözdü. Bu konuda İBB Başkanımız Sayın Kadir TOPBAŞ Beyefendiye bir Sarıyer’li olarak şükran borçluyuz.

Birçok sorunda yine öyle CHP’li Sarıyer Belediyesi çok basit problemleri dahi çözemediği için halk bize geliyor. Sarıyerli vatandaşlarımız İlçe Başkanımız Sayın Hüseyin Özdemir Beyefendiye ve meclis üyelerimize “Ancak siz çözersiniz” diyorlar.

Problemlerin çözümü için CHP’li vatandaşlarımız bize geliyor.  Herkesin sorununu bir bir çözüyoruz. Bu mu engellemek?  İBB’nin Sarıyer’e yaptığı devasa yatırımlara bakın. Metrosu, tüneli, yine Çayırbaşı Mahallesindeki 350 yataklı hastane projesi, Cumhuriyet Mahallesindeki ağız sağlığı ve diş hastalıkları hastane projesi, birçok mahalledeki mülkiyet sorunu ile ilgili çözüm. Sayın Şükrü Genç’te gerçekçi baktığında bu gerçeği görüyordur. Ben ve partim Sarıyer’e önem veriyor ve bu yönde çaba harcıyoruz. İlçe Başkanımız Sayın Hüseyin Özdemir ile Yönetimdeki arkadaşlarımız hizmet aşkıyla gece gündüz demeden Sarıyer’i tarıyorlar problemleri çözüyorlar.Lafı gelmişken İBB’nin Sarıyer’e yaptığı yatırımlara bakıldığında birçok ilçeye nazaran buraya ağırlık verilmiş. İBB Meclis Üyesi olarak bu konuda neler söylemek istersiniz?
Bir kere Sarıyer başta İstanbul için sonra da Türkiye için çok önemli bir ilçe. Yeşil ile mavinin kucaklaştığı Boğazın İncisi diye tanımlanıyor. Böylesi önemli bir ilçe tabi ki bizim için çok önemli.  Sarıyer’in hak ettiği yere gelmesi için çok çaba harcıyoruz. Yalnız İstanbul Belediye Başkanımız Sayın Kadir Topbaş Bey değil, Sayın Başbakanımız da Sarıyer’e özel önem veriyorlar ve ilgilerini esirgemiyorlar.  Yatırımlara baktığımıza bu açık bir şekilde görülebiliyor.  Belediye AK Parti’de olmamasına rağmen yapılan bu yatırımları bir de belediye bizdeyken düşünün.  2014’te inşallah Sarıyer’de belediyeyi tekrar geri alıp, hükümetimizle, Büyükşehirle, Sarıyer’le beraber birlikte, Boğaz’ın İncisi daha da iyi hizmetler alacaktır.

Gazeteci olarak gözlemlediğimizde ve Sarıyer halkına baktığımızda Halil Canarıkan’ın Mahallelerde ve halk üzerinde “Sorun çözen siyasetçi”  kimliği var. Bu olumlu yansımaları siz de alıyor musunuz?
Alıyorum tabiki, vatandaşlar tarafından böyle görülmek tabi ki oldukça memnuniyet verici bir durum. Ben sadece üstüme düşeni yapmaya çalışıyorum. Bir siyasetçi olarak vatandaşlarımızın problemlerini çözmekten çok mutlu oluyorum. Unutulmamalıdır ki bizler seçilerek bu görevleri yapıyoruz. Nasıl vatandaşlarımızdan oy istediysek, onlarının sorununu çözmek için de uğraşmalıyız. İlçe Başkanımızla birlikte koordineli yapılan çalışmalar bunlar. AK Parti verdiği sözde durur ve halkın huzuru için hizmet için çalışır. Siyasette birinci önceliğimiz budur. Ben de partime yakışır bu eksende hareket ediyorum. İBB Meclis Üyesi olmam beni biraz daha farklı kılıyor. Sarıyer için tüm gücümle çalışmaya da devam edeceğim.

Bir de Büyükşehir tarafından İstinye ve Tarabya’ya marinalar yapılıyor. Çalışmalar devam ediyor bu konuda neler söylemek istersiniz?
Biliyorsunuz marinalar 2009’da AK Parti’nin seçim vaatleri arasındaydı. Seçilen bir meclis üyesi olarak bu sözümüzü yerine getirmenin mutluluğu ile bu sorunuza cevap veriyorum. Bunlar Sarıyer’in marka değerini üst seviyelere çıkartan projeler. Yapacağız dedik yaptık. Şuan inşaatları tam gaz devam ediyor. Neredeyse her gün geçerken ne aşamada olduğuna bakıyorum. Çalışma ilerledikçe mutluluğum da artıyor. Özellikle turizm açısından Sarıyer’e oldukça büyük değer katacak. Tüm vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun.

Mahallelerde AK Parti olarak ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?
Madendereiçi’nde 40 yıllık sorunu çözdük. Su ve kanalizasyon sorunu İSKİ tarafından çözüldü. Vatandaşlarımızın evlerinde suyu akmaya başladı.  FSM’de doğalgaz ve su sorununda da önemli yok kat ettik ve yine İGDAŞ ve İSKİ çalışmalarına başladı. Baltalimanı’nda Arıtma Tesisi’nden kaynaklanan ve 4 mahallemizi ilgilendiren koku problemi bitti. Bu arada camilerimizin, muhtarlıklarımızın ve bize yansıyan mahallerimizin AK Parti ölçeklerine göre küçük olan sorunlarını hallediyoruz. Tabii ki bunları tek tek saymaya çalışsak sayfalarınız kâfi gelmez.

Bir siyasetçi olarak CHP’deki iç karışıklığı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bu konuda yorum yapmak bize yakışmaz. Onların kronikleşen problemleri. Biliyorsunuz halk nezdinde CHP kurultaylar partisi olarak görülüyor. Allah yardımcıları olsun.

Şükrü Genç’in Sarıyer Manşet Gazetesi hakkında açtığı davaları bir siyasetçi olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?
Üzüntüyle izliyorum. Sayın Belediye Başkanımızın biran önce aklıselimle hareket etmesini diliyorum. Dava açarak, basını korkutarak ve susturarak hiçbir yere varamayacaktır. Herkesin bilmesi gerekir ki Basınla kavga ederek gerçekler kapatılamaz.

Bu haber toplam 628 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

6 Yorum