1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Şükrü Genç'i sınıfta bıraktı
Şükrü Genç'i sınıfta bıraktı

Şükrü Genç'i sınıfta bıraktı

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in ikinci yılını değerlendiren AK Parti’li Halil Canarıkan, Genç’in ikinci karnesine de kırık not vererek yine sınıfta bıraktı.

A+A-

AK Parti Sarıyer ve İBB Meclis Üyesi Halil Canarıkan, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in ikinci yılını değerlendirerek karne verdi. Değerlendirmelerinde Şükrü Genç’in başarısız bir yönetim sergilediğini ve verdiği sözleri yerine getiremediğini savunan, Canarıkan, “Not konusunda cömert olmama rağmen 10 üzerinden ancak 2 verebilirim” dedi. Verdiği kırık notla Şükrü Genç’i yine sınıfta bırakan Canarıkan, Sarıyer Manşet Gazetesi’nin sorularına da samimi ve birbirinden çarpıcı cevaplar verdi. Canarıkan, açıklamalarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ve İBB Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın Sarıyer’e ayrı bir önem verdiklerinin de altını çizdi.

-Geçen yıl Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in bir yılını değerlendirerek kırık not vermiştiniz. Şükrü Genç 2. yılında sınıfı geçebildi mi sizce?
Maalesef bu yılda Sarıyer için umut veremedi. 2010 yılında da Sarıyerli vatandaşlarımız CHP’li belediyeden ve CHP’li Belediye Başkanı Sayın Şükrü Genç’ten beklentilerine karşılık bulamadılar. Mülkiyet probleminde en ufak bir İnisiyatif kullanamadılar. 

Balıkçılar çarşısı nerde?
Seçim vaatlerinde söz verdikleri balıkçılar çarşısı için en küçük bir girişimde bulunamadılar, mesleklerini işportacı gibi Sarıyer’de icra eden balıkçılarımız hani nerede modern balıkçılar çarşısı diye haklı olarak isyan ediyorlar.
Zekeriyaköy tesisleri ne oldu?
Yine seçim vaatlerinde bahsettikleri Sarıyer Spor Kulübü için yapacakları Zekeriyaköy’deki tesisleri vatandaşlarımız herhalde soracaklardır.
Sarıyer şu soruları merak ediyor!
- Hani nerede Maden Dereiçi yani Kars Mahallesi sakinlerinin su ve kanalizasyon problemlerinin çözümü için atılan adımlar?
- Fatih Sultan Mahallesi’nin, Pınar Mahallesi’nin, Derbent Mahallesi’nin mülkiyet sorunu ile ilgili ne yapmıştır?
- Reşitpaşa’da ki yani Vakıfbahçe’de ki 3 parselden oluşan İTÜ arazisi ile İBB’ye ait 13 parsel arazisinin takas süreci ile ilgili ne gibi bir çalışması var?
- Derbent mahallesindeki gecekondu sakinlerinin arsa sahibi ve yüklenici Cemre inşaatla probleminin çözümünde ne düşünüyor? Derbent’liler Yusuf Tülün Başkanın zamanında olduğu gibi mahallerinde kalabilecekler mi? Geceleri rahat uyuyabilecekler mi?
- İkince senede de Sayın Belediye Başkanımız, Sarıyerli vatandaşlarımızın neden 300 gramlık ekmeği başka ilçelerde olduğu gibi 60-70 kuruşa satılmasını sağlayamadı?

- Şükrü Genç’e karne verseniz 10 üzerinden kaç verirsiniz?
Yine maalesef, not konusunda cömert olmama rağmen, 10 üzerinden ancak 2 verebilirim.  Çünkü yapılan 2 semt evinden ve ramazan etkinliklerinden başka aklımızda kalan hiçbir şey yok. Varsa lütfen bir bilen açıklasın.

-Sarıyer ve İBB meclis üyesi olarak, Sarıyer Belediyesi’nin gidişatını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Sarıyer ve İBB meclis üyesi olarak, Sarıyer Belediyesi’nin gidişatını değerlendirirsem, benim için tabii ki iyi değil. Ama asıl değerlendirecek olan Sarıyer’li vatandaşlarımızdır ki maalesef onların değerlendirmeleri daha kötü.

- Peki, Şükrü Genç’in verdiği sözleri yerine getirememesini neye bağlıyorsunuz?
Beklemedikleri bir şekilde seçimi aldıkları için hazırlıksız yakalandılar.  Türkiye’de belediyecilik konusunda herhangi bir başarıları yok, birkaç yerin dışında üst üste 2 dönem seçilemiyorlar.

Sayın Belediye Başkanımız seçim öncesi halkın belediyesini kuracağım, kapılarım herkese açık olacak dedi ama kapılarını tam tersi vatandaşlarımıza bırakın açmayı telefonlara bile çıkmıyor.

2 yılda 4 başkan yardımcısı 3 özel kalem müdürü değiştirdi. Sarıyer’de sanki yeterli tecrübede ve kapasitede bürokrat yokmuş gibi dışarıdan ithal Sarıyer’i ve Sarıyer’liyi tanımayan bürokratlarla çalışmayı tercih etti. Tabii her şeyin başında bilgi ve beceri yok.

- Şükrü Genç her seferinde CHP’li belediye olduğu için engellendiğini söylüyor. CHP’li diye engelleniyor mu sizce?
Allah aşkına bu söylediğinize herhalde kendisi de inanmıyordur.  Nerede, nasıl engellenmiş? Vakıf arazilerinde, diline pelesenk yaptığı Halil Canarıkan’ın Vakıflardan, Hazineye geçen parsellerin tapularını Sarıyer Belediyesince verilmesini engellediğini söylemesi ki; bu külliyen yanlış bir söylemdir. Biz sadece AK Parti olarak vatandaşlarımızın lehine olan şeyleri yapıyoruz. Zaten tüm Sarıyer 2 aya kadar tapuların dağıtımını İBB tarafından verileceğini görecektir.  Yalnız unutmamak gerekir ki İBB yalnız Sarıyer’de değil tüm ilçe belediyelerinde tapuları kendisi dağıtacaktır.

hcaniceri2_160523142.jpg

-İBB’nin Sarıyer’e yaptığı yatırımlara bakıldığında hükümet ve Kadir Topbaş Sarıyer’e ayrı bir önem mi veriyor?
Yalnız İstanbul Belediye Başkanımız Sayın Kadir Topbaş Bey değil, Sayın Başbakanımız Recep Tayyib Erdoğan Beyefendi de Sarıyer’e özel önem veriyorlar ve ilgilerini esirgemiyorlar. 

Yapılan yatırımlarda bunu gösteriyor. Unutmamak gerekiyor ki 3 Bakanımız ve 3 milletvekilimiz Sarıyer’de oturuyorlar. Son 2 senede Sarıyer için yapılanlar ve yapılacaklar sayılmakla bitmez.

Tünel çalışmaları son aşamasında
Öncelikle Sarıyer trafiğini çok büyük ölçüde rahatlatacak Sarıyer-Çayırbaşı Arası Karayolu Tüneli İnşaatı son aşamasına geldi. En son Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül Beyefendi de çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Baltalimanı’ndaki kötü koku bitiyor
Emirgan Korusunda harika bir peyzaj çalışması yapıldı. Baltalimanı arıtma tesislerinin üstü Haziran başına kadar kapatılarak Baltalimanı’nda, Rumelihisarı’nda ve FSM’de yaşayan vatandaşlarımız artık kokusuz güzel günler geçirecekler.
Bağlantı yolları ile trafik rahatlıyor
İstinye Bayırı Caddesi (K2 Kavşağı) Borsa Önünde çok kısa zamanda yapıldı. Ve yine Rumelihisarı, Baltalimanı TEM Bağlantı Yolu Etiler Kavşağı inşaatı başladı, 30 Nisan 2011 tarihine kadar bitecek.
Sahil yolunda muazzam çalışmalar var
Baltalimanı-Sarıyer arası Sahil Kuşaklama Kolektörleri ve Bağlantıları inşaatı devam ediyor. Avrupa Yakası 5.Kısım Müteferrik Atıksu ve Yağmursuyu Kanal İnşaatı bitmek üzeredir. Rumeli Hisarı-Sarıyer arası sahil düzenleme inşaatı yapılıyor. Rumeli Hisarı-Emirgan sahili düzenleme inşaatı, Tarabya- Kireçburnu sahili düzenleme inşaatı, Baltalimanı - TEM Büyükdere bağlantı yolu inşaatı bitmek üzeredir.

hcaniceri3_602296230.jpg

Metro Hacıosman’a geldi
4.Levent- Darüşşafaka hattı Metro inşaatı bitti. Metro çalışmaya başladı. Yine metro Hacıosman’a geldi, deneme sürüşü başladı. Yolcu alınmaya Nisan sonu mayıs başlarında başlanacaktır.
Yakında hastanenin temeli atılıyor
Seyrantepe’de yapılan 600 yataklı hastane bitme aşamasında, bu yapılan hastane en fazla Sarıyerli vatandaşlarımıza hizmet edecektir. Yine Çayırbaşı’nda yapılacak 350 yataklı Hastane ihale aşamasındadır. Hastaneyi yapacak olan TOKİ Nisan, Mayıs ayında inşallah temel atacaktır.
Vakıf arazilerinde oturan vatandaşlar tapularına çok yakın
Mülkiyet sorunlarında ise yukarda bahsettiğim gibi vakıf arazileri olarak bilinen Hazineye geçen daha sonrada Hazineden İBB’ye devir olunan parseller 5 sene vade ile parsellerde yaşayan hak sahiplerine yüzde 10 peşinatla satılacaktır. Ferahevler’de yaşayan vatandaşlarımızın mülkiyet sorunları bitmiş yine hak sahiplerine 1 ay gibi kısa zamanda satışı olacaktır.
FSM’deki İGDAŞ ve İSKİ sorununu çözüyoruz
FSM Mahallesi’nin İGDAŞ’dan ve İSKİ’den hizmet alabilmesi için İTÜ ile görüşmelerimiz devam etmekte ve 1 aya kadar problemi çözmüş olacağız.

hcaniceri1_916592635.jpg

Reşitpaşa’daki yani Vakıfbahçe’ki oturan vatandaşlarımızın öncelikle ecrimisil ve dava harçları ile vekâlet ücretlerinden kaynaklanan sorunlarını çözmeye çalışacağız. Daha sonra da İTÜ ile görüşerek mülkiyet meselesini halledeceğiz.
Maden Dereiçi’ne güzel haberlerimiz olacak
Maden Dereiçi yani Kars Mahallesi sakinlerinin su ve kanalizasyon ve yol problemlerinin çözümünü İBB de Sayın Serpil Bağrıaçık Hanımefendi ve Sayın Ali Turan Beyle çözmeye çalışıyoruz.  En kısa zamanda semt sakinlerine güzel haberler vereceğiz.
Sarıyer Hükümet Konağına kavuştu
Yine Sarıyer ilçemizin en önemli sorunlarından biriside hükümet konağının yapımı idi. Çok şükür çok kısa bir sürede Ferahevler’de planlandığından daha kısa bir zamanda inşaatı bitti. Kaymakamlığımız ve ilgili müdürlükler yani ilçe milli eğitim, nüfus, tapu, vakıflar, tarım, müftülük, ilçe sağlık, postahane müdürlüğü, ayrıca noter, Ferahevler muhtarlığı binaya taşındılar. Hükümet konağının resmi açılışı çok kısa bir zaman dilimi içerisinde olacaktır. 
Mahallelerde vatandaşlarımızın sorunlarını çözüyoruz
Bu arada camilerimizin, muhtarlıklarımızın ve bize yansıyan mahallerimizin AK Parti ölçeklerine göre küçük olan sorunlarını hallediyoruz. Tabii ki bunları tek tek saymaya çalışsak sayfalarınız kâfi gelmez.

-Sarıyer Belediyesi tarafından Tarabya’da yeşil alan olarak bilinen yerde yapılan “Kütük Ev” İBB tarafından yıkıldı. Buradaki sorun neydi?
Tarabya’da Sarıyer Belediyesine ait 2.000 m2’lik yeşil alan üzerinde Selim Cengiç isimli bir vatandaşımızın tarafından ruhsatsız olarak kaçak yapılan kütük ev vatandaşlarımızın dikkatini çekmiş ve İBB’ye yapılan şikâyet üzerine de İBB zabıta ekipleri tarafından yıkılmıştır. Burada ilginç olan Sarıyer Belediyesi böyle güzel bir park alanında nasıl bu boyutlarda gecekondu şeklinde ruhsatsız bir bina yapılmasına müsaade etmiştir. Bu konuda AK Parti grubumuzca mecliste soru önergesi verdik ve bu konunun takipçisi olacağız.

-Bazı mahallelerde ciddi çalışmalar yapıyorsunuz bunlardan da biraz bahseder misiniz?
Sarıyer’deki bütün mahallelerdeki vatandaşlarımızın bize yansıttığı bütün problemlere gerek AK Parti ilçe Başkanımız ve yönetim kurulu gerekse de AK Parti Belediye meclis grubumuz elimizden geldiğince çözüm bulmaya çalışıyoruz.
Bu güzel söyleyişi yapmak imkânını verdiğiniz için teşekkürler ederim.

Bu haber toplam 1584 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

1 Yorum