1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Şükrü Genç'e ZOR SORULAR
Şükrü Genç'e ZOR SORULAR

Şükrü Genç'e ZOR SORULAR

Sarıyer Manşet Gazetesi’nin 38. Sayısında manşetten duyurduğu, “Tapulara Şükrü Genç engeli” haberi Sarıyer Belediye Meclisi’nin de gündemine oturdu.

A+A-

Sarıyer Manşet Gazetesi’nin, “Tapulara Şükrü Genç engeli” haberinin yankıları devam ediyor. Mağdur vatandaşlar rayiç bedelleri arttırarak tapulara engel olan Şükrü Genç’e tepki gösterirken, konu Sarıyer Belediye Meclisi’nin de gündemine oturdu. AK Partililer seçimden önce, “Bana oy verin 3 ayda tapu vereceğim” diyerek Sarıyerlilere söz veren Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’i soru yağmuruna tuttu.

Çakır; Sarıyer halkı trilyoner mi?
AK Parti Meclis Üyesi Mehmet Çakır, Sarıyer Belediyesi’nin emlak rayiç bedellerini uçuk derecede arttırarak tapuları engellemesiyle ilgili önerge verdi. Çakır önergesinde, “Vakıf parsellerinin takasıyla buralarda sorun yaşayan vatandaşlarımızın tapu almalarının yolu açılmış ve önlerindeki engeller kaldırılmıştı. AK Parti olarak bizler de vermiş olduğumuz diğer sözler gibi bu sözümüzü de tutmuş olmuştuk. İstanbul’daki diğer ilçelerde bu profili taşıyan vatandaşların oturduğu bölgelerde, ilgili AK Partili belediyeler kamu menfaatini, vatandaşların haklarını ve en önemlisi satın alma güçlerini gözeterek emlak rayiç bedellerini ortalama %20 oranında yükseltmişlerdir. Beykoz, Beyoğlu, Eyüp ve Fatih’te yaşanan problemler iyi niyetle çözülürken ne yazık ki Sarıyer’de Bağlar Mevkii, Kazım Karabekir ve PTT Evleri’nde oturan vatandaşlarımız trilyoner oldukları düşünülerek, fahiş oranlarda 5 misli emlak rayiç bedelleri arttırıldı. Vatandaş odaklı olmayan ve Sarıyer’de oturan vatandaşların ekonomik ve yaşam düzeyleri düşünülmeden oluşturulan bu yaklaşım tarzını kabul etmiyoruz” dedi.Tapuları nasıl vereceksiniz?
Belediye yönetiminin hazırlıksız yakalandığı için aceleci ve acemice çalışmalar yürüttüğünü söyleyen Çakır, “Sizleri hemen profesyonel belediyecilik anlayışına davet ediyorum. Vatandaşın buraları Büyükşehir, Milli Emlak kanalıyla alınmasını istemeyen, bu problemi daha da kaşıyabileceğiz şekilde yaşanmasını hayal etmektesiniz. Vatandaşa taahhüt ettiğiniz tapuları ne zaman vereceksiniz? Milli Emlak’tan metrekaresini 1100 TL’ye alan vatandaşa, metrekaresini 5000 TL’ye satmanız seçimlerde verdiğiniz hangi sözle bağdaşmaktadır? Emlak rayiç bedellerini düşürmek için nasıl bir yol izleyeceksiniz?” diye sordu.

Şükrü Genç kendisini savundu
AK Partili Çakır’ın bu önergesinden sonra yanında getirdiği trampa kanununu okuyan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, kendisini savunmaya çalıştı.  Genç, “Göreve başladıktan 2 ay sonra parsellerin devri ile ilgili meclisimiz belediye başkanlığına yetki verdi. Meclis kararından 3 gün sonrada arazilerin devri için Milli Emlak’a yazı gönderdik. Vakıf arazilerinin Milli Emlak’a devri sırasında 2008 yılı takas değerleri belirtilmiş. Kanunda rayiçe bağlı denilmiyor. Ben o dönemde meclise yalvardım gelin şu işi halledelim diye. Mevcut parsellerin devri 2008’de çıkan yasayla birlikte yapılsaydı vatandaş çok daha ucuza tapularını alacaktı. Biz takas işlemi bitmiş 2 parsel için başvuruda bulunmuştuk” dedi.Şükrü Genç’ten, Canarıkan’a “Mahallelerde sizi anlatacağım”
Genç’in bu sözleri üzerine AK Partili Halil Canarıkan, “9 parselin takas işlemi bitmişti, devire hazır hale gelmişti. Beykoz, Beyoğlu, Eyüp ve Fatih hangi tarihte takas işlemini gerçekleştirdi ve tapuları verdi?” diye sordu. Canarıkan’ın bu sorusu üzerine sinirlenen Şükrü Genç, “Halil Bey bu işin başrolünde siz varsınız. Mahallelere çıkamayacaksınız. O dönem ben size yalvardım. Bizim talep ettiğimiz dönemde yeni bir kanun çıkmasaydı o devir yasasıyla çok cüzi bedellerle yerler vatandaşa devredilecekti. Ayrıca o günden bugüne Büyükşehir’in bu arazileri devretmesiyle ilgili yasa çıkmasına rağmen bu işi başlattıramadınız. Ben mahallelerde bunu anlatacağım ama siz anlatamayacaksınız. Vatandaşıma diyeceğim ki,  “Belediye meclisi talepte bulundu eğer bu talep yerine gelseydi 2008’de çıkan yasaya göre uygun fiyatlarla size tapularınızı verecektim. Ancak meclisin bu çalışmasını provoke eden birileri yeni bir kanun çıkarttı ve bunu engelledi” dedi.

Bu sözleri üzerine kürsüye çıkan Canarıkan, sorduğu sorularla Şükrü Genç’i terletti.
Sorular karşısında sinirlenen Genç’in zor anları yayına hazırlanıyor…

Bu haber toplam 810 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

1 Yorum