1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şükrü Genç yüzüne bile bakmadı
Şükrü Genç yüzüne bile bakmadı

Şükrü Genç yüzüne bile bakmadı

Memleketi Şebinkarahisar’a gerekli desteği veren, festivallerinde dağı taşı Sarıyer Belediyesi’nin tenteleriyle donatan Şükrü Genç aynı duyarlılığı Anadolu’daki başka belediyelere göstermiyor.

A+A-

Kendisinden destek isteyen Kars’ın Susuz İlçesi Belediye Başkanı Ali Yeğin’in yüzüne bile bakmamış.

Hürriyet Gazetesi’nden Yalçın Bayer’in köşesine taşıdığı olay bir hayli dikkat çekici.
Bir belediyenin çırpınışı ve duyarsızları
DÜN, ‘CHP’nin kökleri nereye uzanıyor?’ demiştik. Bugün de aynı örnekten yola çıkarak, “CHP köklerine niye sahip çıkamıyor?” sorusuna, örnekleme yöntemi ile cevap arayacağız.

Ali Yeğin, Kars’ın Susuz İlçe Belediye Başkanı... Diğer adı ile Cilavuz. Efsanevi Cilavuz Köy Enstitüsü’nün olduğu ilçe. Ali Yeğin yıllardır, 3 bin nüfuslu ilçesine hizmet götürmek için çırpınıyor. Kendince başarılı da. Belediye geliri sıfır. Destek de... Buna rağmen İller Bankası’nın altyapıyı ihale etmesini sağladı. Öğretmen okuluna yatırımlar yaptırdı, öğrenci kapasitesini artırdı. Kooperatif yöntemi ile köylerin yanı sıra İstanbul, Ankara ve İzmir’de yaşayan hemşerileri için ‘yazlık ikinci ev’ projesini tamamlamak üzere. Arnavut taşı ile sokakları donatıyor. 6 kilometrelik anayolun stabilizesini kendi imkânlarıyla hazırladı, ancak asfaltlayamıyor. Kars Valisi Ahmet Kara söz verdi, ama olmadı.

Ali Yeğin dertli. Çünkü Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’ün mütevazı katkısı dışında kendisine omuz veren olmamış. Hem de Gürsel Tekin’in Sarıyer, Bakırköy, Kuşadası, Çankaya, Yenimahalle, Ataşehir, Konak belediyelerine defalarca ricasına rağmen.

Oysa AK Partili büyükşehir belediyeleri, ‘kardeş belediye’ statüsü ile diğer illerdeki ilçe belediyelerini donatıyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi, Çubuk Belediyesi’nin altyapısını tamamladı. Ardahan’ın Göle, Hanak belediyelerinden tutun da Balıkesir’in Sındırgı (geçen dönem) belediyesine kadar büyük şehirler Anadolu’yu kalkındırıyor. Mantıklı, bu yardımlar hem göçün hızını kesiyor, hem de yöresinde yaşayan, o bölge kökenli insanlara ‘doğduğunuz yere hizmet ettim’ diyor. Ali Yeğin de bu ilçeleri gezdi. Sarıyer ve Bakırköy adeta yüzüne bakmadı. Ataşehir’den randevu bile alamadı, bekliyor. En çok yaralayan ise Sarıyer ve Konak belediyeleri. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç adeta yüzüne bakmadı. Deniz Baykal ile Susuz’a giderek Şaşo Hala’nın elini öpen heyette bulunan Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan da bir kamyonla biraz kitap, eski giyecek gönderdi. Bir de palmiye ağacı!.. Evet Konak Belediyesi, Kars’ın kışı sert geçen Susuz İlçesi’ne iki yıl önce palmiye fidanı gönderdi. Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün de Kemal Kılıçdaroğlu ile Susuz’a gitti. Kardeş belediye oldu, ama dünya mutfaklarını ve folklorcularını bir araya getiren Akgün’ün asfalt sözünden henüz bir haber yok. CHP köklerini arayadursun, Ali Yeğin kendisine verilen sözleri bekleyerek 6 kilometrelik yol için 120 ton malzeme aramaya devam ediyor.

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu bir daha Şaşo Hala’nın evine el öpmeye giderseniz, evin bulunduğu ana caddede yol niye tozlu diye sormayın. Hele hele Allah gecinden versin, Şaşo Hala Allah’ın rahmetine kavuşursa ve siz de cenazesine giderseniz, cenazenin traktör ile taşınmasına şaşırmayın. Çünkü Susuz’da bir cenaze aracı bile yok.

Sayın Kılıçdaroğlu, CHP’nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da toplam 20 belediyesi var. Orta Anadolu’da hiç yok. Bu yöredeki insanlara belediye hizmeti vermek, örnek belediyeler oluşturmak çok mu zor?

(Bu notlar, memleketinden dönen bir Karslının notlarından özetlenmiştir.)

Bu haber toplam 699 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT