1. YAZARLAR

  2. Vedat ÖZDEMİR

  3. Şükrü Genç ve CHP'yi bitiren kadın!
Vedat ÖZDEMİR

Vedat ÖZDEMİR

Genel Yayın Yönetmeni
Yazarın Tüm Yazıları >

Şükrü Genç ve CHP'yi bitiren kadın!

A+A-

Sarıyer Belediyesi’nin 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla Maslak TİM Show Center’da düzenlediği etkinlikte salonun nerdeyse boş olması, aslında Şükrü Genç’in CHP’yi Sarıyer’de nasıl bir noktaya getirdiğini de çok iyi anlatıyor. Haberi sitemizden okuyan ve konuştuğum çok sayıdaki CHP’linin bu tablo karşında çok üzgün olduklarını söyleyeyim önce. CHP’lileri kahreden bu hüzünlü tablo,  3,5 yıldır görevde olan belediye başkanının bir eseridir. 2009’da aynı amaçla düzenlenen etkinlikte 3 bin kişilik TİM’in tıka basa dolu olması ile 2012’deki etkinliğe olan ilgisizliği karşılaştırdığınızda bir belediye başkanının nasıl gerilediğini ve partisini nasıl erittiğini çok net görebiliyorsunuz.

1 Eylül akşamı elleri cebinde büyük bir hüzünle boş salonu izleyen Şükrü Genç’in yaptığı hataların bir film şeridi gibi gözlerinin önünden geçirdiğini düşünüyorum. Yine Genç’in 2009’daki heyecanlı günlerin yerini 2012’de nasıl bir hüsrana bıraktığını ve partisini Sarıyer’de nasıl bir çıkmaza sürüklediğinin farkına vardığı kanısındayım. 

Hatırlarsınız, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç 2009 yerel seçimlerini kazandıktan sonra ilk yıl hem CHP’nin içinde hem de halkta büyük bir heyecan vardı. Yapılan mahalle gezilerinde Şükrü Genç arkasında en az 100 kişilik bir kalabalıkla dolaşıyordu. Yine belediyenin yaptığı tüm etkinliklere siyasetle ilgilenmeyen Sarıyer halkından da büyük bir ilgi vardı. Toplumdaki o heyecan 15 yıl sonra seçim kazanan CHP’nin Sarıyerlilerin beklentilerine cevap vereceğine olan inançlarıydı. Ama olmadı insanlar Şükrü Genç’e karşı olan tüm inançlarını yitirdi. 

Peki, ne oldu da bu günlere gelindi. Şükrü Genç hem kendi partilileri hem de Sarıyer halkının büyük bir çoğunluğu tarafından istenmeyen adam oldu? 

Çünkü Şükrü Genç topluma karşı olan tüm samimiyetini ve insanlara verdiği o güven duygusunu yitirdi. 3,5 yıl geride kalırken Sarıyer halkına verdiği sözleri yerine getiremedi. Popülist söylemler geliştirerek, özeleştiriden uzak hep suçlu aramaya kalktı. En basit problemlerde bile AK Partililer tarafından engellendiğini söyleyip, basit siyaset yaptı. Yani kendi deyimiyle söyleyecek olursak, kasaba politikacılığının dışına çıkamadı. Seçim sürecinde baş üstünde tuttuğu kendi partililerini bile belediye başkanı olunca dışladı.  Sanki bağımsız bir şekilde belediye başkanı seçilmiş gibi davranarak sürece emek veren tüm CHP’lileri yok saydı. Sarıyer’i CHP’nin kalesi yapmak için çalışacakken, büyük oy aldığı gecekondu mahallelerini es geçip, sermaye gruplarını tercih etti. Mecliste hiçbir zaman gecekonduda oturanlar için kavga etmedi. Ama Eczacıbaşı için Kaçak Plaza için kendi meclis üyeleriyle bir birine girdi. O “Hiç kimse benim yaptıklarımı görmez” diye düşünse de ayyuka çıkan tüm bu hareketleri halkın da gözünden kaçmadı. En önemlisi de kendi partililerinin gözünden...

1 Eylül’deki fiyasko haberini okuduktan sonra sohbet ettiğimiz, Sarıyer’de CHP’liliği ile bilinen 60 yaşlarında bir adamla aramızda geçen diyalog.  Sözleri ilginç geldiği için sizinle paylaşmak istiyorum…

“Şükrü Genç’i başkan yaptık ama CHP’li yapamadık. O nedenle yeniden aday olursa AKP’ye oy vereceğim” bu sözler yıllarca CHP’ye emek vermiş, yeri geldiğinde pankart asmış, yeri geldiğinde meydanlarda en önde CHP bayrağını sallamış bir insana ait. Neden böyle bir düşünceye sahip olduğunu sorduğumda ise verdiği örnek çok ilginç: “O kadın Şükrü Genç’i de CHP’yi de Sarıyer’de bitirdi.” “Kim o kadın?” diye soruyorum. Dertli CHP’linin cevabı: “Şu Yusuf Tülün döneminde müdür olan var ya o işte. Şimdi Sarıyer’i Şükrü Genç değil işte o kadın yönetiyor. Ne zaman Sevgi Atalay belediye başkan yardımcısı oldu işte o zaman Sarıyer’de CHP’nin çöküşü başladı. Partililerin içindeki o heyecan bitti” diye cevap veriyor. Şaşırmadım, çünkü bu sözleri duyduğum tek kişi değildi. Sarıyer’deki CHP’li olarak tanıdığınız kime sorarsanız sorun, aşağı yukarı aynı cümlelerle size cevap vereceklerdir.

Ne diyelim, atalarımız “Gelen gideni aratır” sözünü boşuna kullanmamış…

VEDAT ÖZDEMİR
Sarıyer Manşet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

Bu yazı toplam 5350 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT