1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şükrü Genç meclis toplantısında itiraf etti
Şükrü Genç meclis toplantısında itiraf etti

Şükrü Genç meclis toplantısında itiraf etti

Genç, “Vatandaşın söylemiyle Sayın Bakan’ın söylemi örtüşüyor aslında. Önemli olan süreci bundan sonra yönetmek” dedi.

A+A-

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç meclis toplantısında yaptığı konuşmada Fatih Sultan Mehmet ve Derbent Mahallelerinin riskli alan ilan edilmesinin olumlu olduğunu belirtti. Genç, “Vatandaşın söylemiyle Sayın Bakan’ın söylemi örtüşüyor aslında. Önemli olan süreci bundan sonra yönetmek” dedi.

FSM ve Derbent’in riskli alan ilan edilmesi belediye meclis toplantısında da gündeme geldi. AK Parti adına Halil Canarıkan ve Cemil Özbalta söz alırken, Belediye Başkanı Şükrü Genç’te konuyla ilgili açıklama yaptı. Canarıkan, “Bu karar yerinde dönüşüme engel değildir” derken, Şükrü genç ise “Vatandaşın söylemiyle Sayın Bakan’ın söylemi örtüşüyor” dedi.

halil_canarikan.jpg
 
Canarıkan, “Bu karar yerinde dönüşüme engel değildir”
İlk önce söz alan AK Parti İBB Meclis Üyesi Halil Canarıkan, “Geçtiğimiz hafta herkesin bildiği gibi çok üzücü hadiseleri yaşadık. Sayın Bakanımız FSM halkıyla görüşmeler yaptı. Belediye Başkanımız sağ olsun olumlu görüşler belirtti. Bu görüşmeler neticesinde Bakanlar Kurulu kararının yanlış anlamalara mahal verdiği görüldü. Gerek FSM gerekse Derbent mahallesinin 6306 yasa ile riskli alan ilan edilmesi yanlış anlaşılmıştır. Bu yanlış anlaşılma hiçbir zaman yerinde kentsel dönüşümün engeli değildir. Bu konuda gerek Sarıyer Belediye Başkanı gerekse de Sayın Bakanımız üzerine basa basa vurgulama yapmışlardır. Olayların provoke edilmeden biran önce çözüme kavuşması hem belediyemiz hem de bakanlığımız tarafından arzu edilmektedir” dedi.

cemil_ozbalta.jpg
 
Özbalta; “Problemleri çözmek adına atılmış bir adım”
Cemil Özbalta, “FSM ve Derbent mahallesinde, ifraz, tevhit, imar planları yapılabilmesi yeni imar hakları gelsin, oturan kiracıya kira ve ev verilebilsin, tapusu olmayıp hak sahibi olana daire verilebilsin. Gibi bir sürü hak elde edebilsin diye bölgelerin riskli ilan edilmesi sağlanmaktadır. Halkın problemlerini çözmek için atılan bütün adımlara da rant elde etmek için yapılıyor diye Belediye başkanı ve CHP’li meclis üyeleri mahallelere gidip yanlış bilgi veriyorsunuz” dedi.
 
Şükrü Genç’in haberi vardır
CHP’nin halkı yanlış yönlendirdiğini belirten Özbalta, “FSM mahallesinin  neden riskli alan ilan edildiği Belediye Başkanı Sayın Şükrü Genç’in bu mahalle halkına ve Sarıyer halkına anlatmak zorundadır, diye sorduğumuz soru idarenin yazılı isteği olmasa bile sözlü olarak mutlaka bundan haberi vardır. Yani belediyenin haberi olmadan burada bir çalışma yürütülemez. Bugün de bu sözümün arkasındayım. Eğer Sarıyer’deki riskli alanlardan haberiniz yoksa, bugün istifanızı verip bu yüce makamdan ayrılmalısınız. Belediye başkanı olarak, Sarıyer’deki bütün yapılanmalardan ve iktidarın ilçemizde yapacağı bütün çalışmalardan mutlaka haberiniz vardır” dedi.

mehmet_cakir.jpg

Çakır; “Şükrü Genç, Bakanlar Kurulu kararıyla aynı görüşte”
Konuyla ilgili söz alan AK Parti Sarıyer Meclis Üyesi Mehmet Çakır da, "Bakanımızın Sarıyer'e gelmeleri ve bu konuda problem yaşayan FSM'Li vatandaşlarımızla biraraya gelmesi, doğru ağızdan tüm bilgileri vermesi benim de gönlümü ferahlattı. Sarıyer Belediye Başkanı'mızın da orada olup, Bakanlar Kurulu'nun bu kararıyla aynı görüşte olduğunu, arada bir fark olmadığını açıklaması nedeniyle kendisine de teşekkür ediyorum" dedi.
 
Şükrü Genç, “Önemli olan süreci bundan sonra yönetmek”
Halkın istekleriyle Bakan Erdoğan Bayraktar’ın sözlerinin örtüştüğünü belirten Belediye Başkanı Şükrü Genç ise, yaptığı açıklamada, “Sayın Erdoğan Bayraktar’ın o gün önce başkanlıkta sonra FSM’de yaptığı konuşma sırasında söylediklerinden sonra biz ve hangi partili olursa olsun tüm FSM halkının beklediği somut bir şey var. Halk yıllardır oturduğu yuvasının kendisine hak olarak verilmesini istiyor.  Ama dönüşüm ama başka bir şey. Bunun somutlaşması gerekiyor. Bu konuda da Sayın Bakan ne dedi? “Sarıyer Belediyesi altlıkları hazırlasın” dedi.  Ben şunu yapmayı düşünüyorum. Tüm dernek yöneticileri veya temsilcileriyle Sayın Bakanı bir buluşturmak istiyorum. O gün o hengâme de biz biran önce toplantının bitmesini istedik çünkü bir provokasyondan gerçekten korkuyorduk. Vatandaş ne istediğini söyleyecek. Vatandaşın söylemiyle Sayın Bakan’ın söylemi örtüşüyor aslında. Önemli olan süreci bundan sonra yönetmek” diye konuştu.

Şükrü Genç: TOKi ile görüştüm
Bu konularda hiç kimseyle görüşmediğini söyleyen Şükrü Genç’e AK Parti’li Canarıkan “Sayın Başkan TOKİ’den kimseyle görüşmediniz mi?” diye sordu. TOKİ yetkilileriyle görüştüğünü itiraf eden Genç, “Başka bir konu konuştuk” diye cevap verdi. 
Bu haber toplam 2543 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

2 Yorum