1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şükrü Genç KAYBETTİ!
Şükrü Genç KAYBETTİ!

Şükrü Genç KAYBETTİ!

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyer Manşet hakkında açtığı 100 bin TL’lik manevi tazminat davasını kaybetti.

A+A-

İstanbul 16. Sulh Hukuk Mahkemesi Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in, Sarıyer Manşet Gazetesi Hakkında açtığı 100 bin TL’lik manevi tazminat davasını red etti.  Çağlayan Adliye Sarayı’nda görüşülen davanın ilk duruşmasında Belediye Başkanı Şükrü Genç’in avukatı ve aynı zamanda akrabası olan Mebrure Genç, Sarıyer Manşet Gazetesi’nin avukatı Yaşar Ağsu ile Sarıyer Manşet Gazetesi sahipleri Vedat Özdemir ve Ömer Canıbeyaz hazır bulundu.

Dava dilekçesini tekrarlayan Şükrü Genç’in avukatı Mebrure Genç, tanıkların dinlenmesini ve Sarıyer Spor Kulübü’ne yapılan bağış makbuzlarının incelenmesi talebinde bulundu. Bunun üzerine söz alan Sarıyer Manşet ’in avukatı Yaşar Ağsu, “Söz konusu yazı incelenmesi karar için yeterlidir. Bu nedenle tanık dinlenmesine gerek yoktur. Ayrıca Sarıyer Spor Kulübü’ne yapılan bağışlarla ilgili makbuzların incelenmesi neticesinde yine sayın belediye başkanı hakkında hoş olmayan bir durum ortaya çıkacaktır. Makbuzlarda Şükrü Genç’in parmak izi incelenmeyeceğine göre, burada bağış yapanların genelde inşaatçı şahıslar olduğu ve bunların da belediye ile işleri olduğu görülecektir. Bu nedenle makbuzların incelenmesi önerisini belediye başkanı açısından hoş olmayan sebeplere yol açabileceği kanısındayız. Bu yazı tamamen basın özgürlüğü çerçevesinde yazılmış ve hiçbir suç unsuru içermemektedir” dedi. Avukatların savunmasını dinleyen Hakim Ferhan Büyükelçi, açılan davanın reddi yönünde karar verdi. 

Av. Ağsu: “Adalet yerini bulmuştur”
Dava sonrası konuşan Sarıyer Manşet Gazetesi’nin Avukatı Yaşar Ağsu; “Daha öncede belirttiğimiz gibi bu yazı basın özgürlüğü çerçevesinde yazılmış bir yazıdır. Bir belediye başkanının gazetecilere böyle bir davayı açması, basın özgürlüğüne karşı olan tavrını da ortaya koymaktadır ve düşündürücüdür. Adalet yerini bulmuştur. Sarıyer Manşet’in yaptığı haberlerde haklılığı hukuki olarak da kabul edilmiştir. Gerekçeli karardan sonra mahkemenin sonuçları için icra takibi başlatacağım” dedi.

“Belgeli haberciliğimiz kanıtlanmıştır”
Sarıyer Manşet Gazetesi’nin sahipleri Vedat Özdemir ve Ömer Canıbeyaz ise, “Sarıyer Manşet Gazetesi’ni bu tür davalarla baskı altına almaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Tüm haberlerimiz belge ve bilgiye dayalıdır. Hukuk yoluyla da bu bir kez daha ispatlanmıştır. Hakkımızda dava açıldı diye sevinip kara propaganda yapanların tüm hayalleri suya düşmüştür. Çünkü biz gazeteciliği kişisel çıkarlarımız ve bazılarına yalakalık için değil, kamu yararı adına yapıyoruz. Sarıyer Manşet Gazetesi’nin ne kadar doğru haberler yaptığı bugün hukuksal olarak da kanıtlanmıştır. Artık hiç kimse Sarıyer halkından hiçbir şeyi gizleyemeyecek, çünkü Sarıyer Manşet var” diye konuştular.

Bu haber toplam 1026 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

12 Yorum