1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şükrü Genç istedi, bakanlık onayladı
Şükrü Genç istedi, bakanlık onayladı

Şükrü Genç istedi, bakanlık onayladı

Şükrü Genç’in hazırladığı rapora dayanılarak FSM ve Derbent riskli alan ilan edildi.

A+A-

 

İBB Deprem Komisyonu’nda bulunan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in hazırladığı rapor doğrultusunda Sarıyer’deki FSM ve Derbent Mahalleleri riskli alan kapsamına alındı. Bakanlar kurulundan geçen karar resmi gazetede de yayınlandı. Kararla beraber bu mahallelerle ilgili yerinde dönüşüm projelerinin önü de açılmış oldu.
 
Hatırlanacağı gibi 25 Kasım 2011’de İstanbul Büyükşehir Belediye meclisinde, parti grup başkan vekilleri koordinasyonunda ''Deprem Odaklı Çalışma Grubu'' oluşturulmuş ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de komisyonda yer almıştı. Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Sözcüsü Özgen Nama ise, "Olası İstanbul depremiyle ilgili ön çalışmaların yapılması ve izlenecek yol ve yöntemlerle ilgili bir komisyondur. Bu komisyona CHP 7 üye vermiştir. Çürük binalar, depreme dayanıksızlığı tespit edilmiş yapı stokları belirlenecek. Hasarlı bina tespitlerinin ardından komisyon tespit değerlendirmesini yapacak" diye konuşmuştu.
 
Sarıyer ile ilgili raporu Şükrü Genç hazırladı
İşte Şükrü Genç’in de bulunduğu bu çalışma grubu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile koordineli çalışarak İstanbul genelinde riskli alanlarla ilgili rapor hazırladı. Sarıyer ile ilgili raporları da Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in başkanlığında belediyedeki teknik ekip hazırladı. Genç’in İBB’ye sunduğu raporda Sarıyer’deki Fatih Sultan Mehmet, Derbent, Pınar, Maden Dereiçi ve Rumelihisarı’nın bir bölümünü afet riski kapsamına alınmasını istendi. Tüm bu çalışmalardan sonra FSM ve Derbent Mahalleleri Bakanlar Kurulu kararı ile riskli alanlar kapsamına alındı. 

İBB meclisinde Parti Grup Başkan Vekilleri koordinasyonunda, “Deprem odaklı çalışma grubu” oluşturulmuştu. Grup Bakanlığın hazırladığı taslak üzerinde Bakanlık ile koordine olarak teknik destek verdi.
 
İBB MECLİSİ DEPREM ÇALIŞMA GRUBU
1. M. Ergün TURAN -  Ak Parti Grup Bşk. V.
2. Murat AYDIN – Zeytinburnu Belediye Başkanı
3. Aziz YENİAY – K.Çekmece Belediye Başkanı
4. Mustafa DEMİR – Fatih Belediye Başkanı
5. A. Misbah DEMİRCAN – Beyoğlu Belediye Başkanı
6. Mevlüt UYSAL – Başakşehir Belediye Başkanı
7. Tevfik GÖKSU – Esenler Belediye Başkanı
8. Mustafa KARA – Üsküdar Belediye Başkanı
9. Sefer KOCABAŞ – İmar Komisyonu Başkanı
10. Timur SOYSAL – İmar Komisyonu Başk. V.
11. Veli SARIKAYA – Deprem ve Doğal Afet Komisyon Başkanı
12. Abdi KESİMAL – Deprem ve Doğal Afet Komisyon Başkan V.
13. Fahrettin KAYHAN – CHP Grup Bşk. V.
14. Selami ÖZTÜRK – Kadıköy Belediye Başkanı
15. Ateş Ünal ERZEN – Bakırköy Belediye Başkanı
16. Mustafa DEĞİRMENCİ – Avcılar Belediye Başkanı
17. Şükrü GENÇ – Sarıyer Belediye Başkanı
18. Sedat ÖZKAN – İmar Komisyonu Üyesi
19. Ömer Lütfü Somun –İmar Komisyonu Üyesi
20. Mustafa ÖZDEMİR – Deprem ve Doğal Afet Komisyonu Üyesi

halilcanarikanic1_453648214.jpg

Canarıkan; “Halkın lehine bir durum”
Kararın resmi gazetede yayınlanmasının ardından konuşan İBB ve Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Halil Canarıkan, “Yerinde kentsel dönüşüm için önemli bir aşama oldu. Derbent Mahallemizde zaten Büyükşehir Belediyemizin yürütmüş olduğu çok önemli bir çalışma var ve bu devam ediyor. Derbent’te olduğu gibi Fatih Sultan Mehmet Mahallesi’nde de böyle bir projenin önü açılmış oldu. Resmi gazetede çıkan bu kararı halka yanlış anlatmanın bir faydası yoktur. Halkımızın lehine olan, çözüme doğru götüren bir aşamadır” dedi.

 

Bu haber toplam 4454 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

5 Yorum