1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şükrü Genç işçilerin emeğine göz koydu!
Şükrü Genç işçilerin emeğine göz koydu!

Şükrü Genç işçilerin emeğine göz koydu!

Sarıyer Belediyesi tazminatlarını isteyen işçileri işten çıkartmakla tehdit etti.

A+A-

Sarıyer Belediyesi’nde, işleri durma noktasına getiren ekonomik krizden dolayı tazminatları riske giren işçilerin durumu belirsizliğini korurken, belediye yönetiminden emekçi işçilere tehdit gibi açıklama yapıldı. Cuma günü saat 13.00’de Ferahevler’deki şantiye binasında işçilerle toplantı yapan başkan yardımcıları, “Firmadan tazminatını isteyen varsa işte kapı, tazminatınızı veririz ama belediyede bir daha çalışamazsınız” diyerek aba altında sopa gösterdi.

isciler2.jpg

İşçilerin 3,5 milyonluk emeği riske girdi!

Sarıyer Belediyesi’nden ödeme alamadığı için temizlik ihalesini alan firmanın işi bırakıp gitmesiyle ortada kalan 650 işçinin toplam 3,5 milyonluk tazminatı yılan hikâyesine döndü. İşçiler noterden firmaya tebligat göndererek, tazminatlarını istedi. Firma ise belediyeye, ”Ödememi yapın işçilerin tazminatını vereyim” dedi. Firmanın bu teklifine yanaşmayan belediye yönetimi işçilerle yaptığı toplantıda hiçbir güvence vermeden, “Firmanın bizden alacağını ödemeyeceğiz. Tazminatlarınız kasada bekleyecek” dedi. Ancak işçiler belediyeye güvenmiyor. 
 

İşçiler; “Başkana güvenmiyoruz” 

Başkan yardımcılarının sözlerine tepki gösteren işçiler, “Yıllardır bize söz veriyorsunuz ama maaşlarımızı hep taksit taksit aldık. Artık belediye başkanına güvenmiyoruz. Bize verdiği hiçbir sözünü tutmadı. Tazminatlarımızı bize verin kasada niye bekletiyorsunuz. Bu para çoluk çocuğumuzun hakkı. Bizim alın terimiz” diye konuştular. 
 
isciler3.jpg
 

Tazminatını isteyen burada çalışamaz!

İşçilerin bu sözleri üzerine başkan yardımcıları, çalışanları işten çıkartmakla tehdit ettiği belirtildi. Başkan yardımcıları, “Tazminatını isteyen arkadaşımız varsa vereceğiz. Ama bir daha belediyede çalışamazlar” diyerek aba altında sopa gösterdi. Başkan yardımcılarının bu tehdit gibi sözlerine tepki gösteren çok sayıdaki işçi ise tazminatı almayı tercih edeceğini söyledi. 
 

Bu ilk değil!

Sarıyer Belediyesi’ndeki bu emek oyunu ise ilk değil. Bu olay daha önce de Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde yaşandı. Park Bahçeler ihalesi; Ladin firmasından yine aynı kişilerle bağlantılı olan Çatak firmasına verildi. İşçilerle aynı kişiler muhatap olunca kimse değişikliğin farkına varamadı. Belediye ile Ladin firması arasındaki anlaşmalı oyun aylar sonra bir işçinin kredi için maaş bordrosu istemeyle ortaya çıktı. Ancak süre geçtiği için Ladin firmasında çalışan 50’ye yakın işçinin tazminatı yanmış oldu. İşçilerin şikâyeti üzerine ise Şükrü Genç’in “Bu benim sorunum değil, taşeron firmanın sorunudur. Benim yapabileceğim bir şey yok” dediği belirtildi.
 
Bu haber toplam 6790 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

2 Yorum